Dlaczego warto wcześniej budzić dzieci? Dlaczego warto wcześniej budzić dzieci? / Pexels.com

Dlaczego warto wcześniej budzić dzieci?

Pomysł wcześniejszego budzenia dzieci wydaje się szalony, ale w tym szaleństwie jest metoda. Dłuższy poranek pozwoli wam na spokojne rozpoczęcie dnia, zadbanie o zdrowe nawyki żywieniowe czy wprowadzenie odpowiedniej organizacji. Macie dość nerwowego poganiania maluchów? Dajcie im dodatkowy kwadrans. To tylko piętnaście minut, a korzyści całe mnóstwo.

Spis treści:

Wcześniejsza pobudka = powolny start

Kto lubi wcześnie wstawać? Jak to mówiła pani w podstawówce, „lasu rąk nie widać”. Gdyby jednak zapytać: „kto nie lubi porannej bieganiny i stresu na dzień dobry?”, z pewnością byłoby inaczej. Bo gdy do ogarnięcia są dzieci i ich śniadanie, przedszkole i balet, kolorowy papier na plastykę i piłka nożna po lekcjach, ciśnienie rośnie bez kawy. Rano każda minuta jest na wagę złota. O ile dorosły działa „na autopilocie”, wykonując po kolei wszystkie poranne czynności, maluchy potrzebują czasu na przejście z opcji „sen” na „akcja”. I nie mają priorytetów, a raczej mają je zupełnie inaczej poustawiane. W hierarchii wyżej od spakowania drugiego śniadania stoi wyciągnięcie spod łóżka kauczukowej kulki, która wturlała się tam miesiąc temu, a umycie zębów musi skapitulować przed koniecznością porobienia głupich min do lustra. Wcześniejsza pobudka pozwoli zaspokoić i te potrzeby. 

Pełnowartościowe śniadanie dla wstających wcześniej dzieci

Niby wszyscy wiemy, że śniadanie to najważniejszy posiłek dnia, a jednak często zjadamy je w pośpiechu. Maluch wcinający owocowy jogurt na tylnym siedzeniu samochodu albo skubiący w biegu kupioną w sklepie na rogu drożdżówkę to niestety częsty widok. Podstawowa wymówka: brak czasu. Jeśli dziecko wstaje wcześniej o kwadrans, to wystarczająco dużo, żeby przygotować coś ciepłego i zjeść spokojnie, przy wspólnym stole. Zero poganiania, nawet gdy dzieciaki mają w zwyczaju zawieszać się z pełną buzią i odpływać myślami gdzieś daleko. 

Wcześniejsze wstawanie to koniec ze spóźnieniami

Skoro jest czas na spokojne pakowanie, prawdopodobieństwo wracania sprzed domu (po kanapkę, strój na wf albo zeszyt do matmy) znacznie spada. A to oznacza zapasowe minuty na ewentualne kłopoty na drodze i dobicie do przedszkola/szkoły i pracy raz, że na czas, dwa – w dobrym humorze. 

Poranna rutyna dla dzieci: jak zorganizować efektywny i spokojny początek dnia?

Czas na rozbieg potrzebny jest każdemu, a stawanie na baczność wraz z pierwszym dźwiękiem budzika wcale nie jest zdrowe. I nie chodzi o to, żeby każdy poranek był leniwy (taki zafundujcie sobie w weekend), ale żeby nie rozpoczynać dnia na największej prędkości, a co się z tym często wiąże – w stresie. Wcześniejsza pobudka pozwoli także na wprowadzenie porannej organizacji i utrzymanie spokojnego, efektywnego poranka. Warto wprowadzić zasady odnośnie tego, kiedy, w jakieś kolejności i ile czasu poświęcić np. na ubranie się, umycie buzi i zębów, zjedzenie śniadania czy przygotowanie plecaka. Kiedy każdy będzie wiedział, co ma robić, poranek przebiegnie miło i bez niespodzianek. 

Bezbolesne wcześniejsze wstawanie nie uda się oczywiście bez wcześniejszego położenia się spać.

Porady dla rodziców: jak ułatwić dzieciom wcześniejsze zasypianie?

Wcześniejsze pójście spać z pewnością ułatwi dzieciom odpowiednia higiena snu. Ważne, by zacząć od wprowadzenia regularnej godziny kładzenia się do łóżka. Warto również wdrożyć powtarzalny schemat działania, dzięki któremu maluch przygotuje się do spania i wyciszy. W tym celu zróbmy mu ciepłą kąpiel, przeczytajmy bajkę i ograniczmy dostęp do telewizji, komputera czy tabletu. Na spokojny sen dobry wpływ ma także ostatni posiłek, jaki dziecko zje. Powinien on być lekki i zjedzony odpowiednio wcześnie, minimum dwie godziny przed snem.  

Pamiętajmy również o odpowiednim przygotowaniu pomieszczenia, w którym śpi dziecko. Należy je wcześniej przewietrzyć i utrzymać w nim temperaturę 18 – 20 stopni Celsjusza. Łóżko powinno mieć wygodny materac i stać z dala od grzejnika. Jeśli dziecku trudno jest zasnąć, można zostawić mu włączoną lampkę lub puścić cicho uspokajającą muzykę. 

Korzyści dla zdrowia i rozwoju dzieci wynikające z wcześniejszego wstawania

Wcześniejsze budzenie dzieci ma wiele plusów. Maluch, który nie rozpoczyna dnia w pośpiechu, ma lepszy humor, jest bardziej skoncentrowany w szkole i ma więcej energii, której nie musiał tracić na poranne działanie w pośpiechu. Dziecko wyrabia sobie także zdrowsze nawyki żywieniowe, kiedy może w spokoju zjeść śniadanie, zamiast połykania w biegu, w aucie czy dopiero w szkole.  

Organizm przyzwyczajony do kładzenia się spać i wstawania o stałej godzinie wspomaga także zdrowie i odporność. Odpowiednio długi sen oddziałuje na ilość syntetyzowanych neuroprzekaźników w organizmie, co w następstwie ma wpływ nie tylko na poziom energii i szybsze uczenie się, lecz także na samopoczucie psychiczne. Ponadto czas trwania snu ma wpływ również na wydzielanie hormonu wzrostu czy rozwój układu nerwowego.  

To co, budzimy dzieciaki? 

    Sprawdź powiązane tematy

    Posłuchaj podcastów stworzonych przez mamy dla mam!

    Sprawdź