Wyprawka szkolna dla dziewczynki\ Adobe Stock

Wyprawka szkolna dla dziewczynki

Nic tak nie sprzyja radosnemu wchodzeniu w szkolne mury niż odpowiednio przygotowana wyprawka szkolna. Kluczowy jest oczywiście tornister, ale równie duże znaczenie mają przybory szkolne: dla pierwszoklasisty, jak i dla starszych uczniów. Choć wyprawka szkolna – pierwszoklasisty zwłaszcza – w wielu aspektach jest taka sama dla chłopców i dla dziewcząt, diabeł tkwi w szczegółach. Jaka więc może być wyprawka szkolna dla dziewczynki?

Spis treści:

Czym jest wyprawka szkolna dla dziewczynki?

W dużej mierze to, co powinno się znaleźć w wyprawce szkolnej pierwszoklasisty i pierwszoklasistki, rodzice otrzymują na specjalnej wyprawkowej liście od nauczyciela prowadzącego klasę, najczęściej jeszcze przed rozpoczęciem roku. To ułatwia rozłożenie w czasie nie tylko samych zakupów, ale nierzadko i kosztów. Wyprawka szkolna z plecakiem to bowiem spory wydatek.

Przygotowywanie wyprawki dla pierwszoklasisty to z jednej strony wyzwanie. Chodzi oczywiście o dostępność, różnorodność i atrakcyjność artykułów. Z drugiej jednak, z uwagi na feerię towarzyszących temu przedsięwzięciu emocji, niezwykła przyjemność i wspaniałe rodzinne wspomnienie. 

Jednym z najważniejszych elementów wyprawki do szkoły jest tornister. Należy zwrócić uwagę na takie elementy, jak: konstrukcja plecaka, jakość jego wykonania, wnętrze, tj. kieszonki i organizery, czy waga i wzrost malucha. Oprócz tego jednak, gusta dziewczynek i chłopców mogą być różne. Ulubione postaci z bajek, breloki, printy i badge będą tymi elementami, które mogą odróżnić wyprawkę szkolną córki i syna.  

Także dostępne na rynku przybory szkolne dla pierwszoklasistów (podobnie zresztą jak starszych uczniów) uwzględniają zainteresowania dzieci.

Co powinno znaleźć się w wyprawce dla dziewczynki?

Kompletując wyprawkę szkolną – zarówno dla chłopca, jak i dla dziewczynki – powinniśmy być przygotowani na wizytę w dobrze wyposażonym sklepie papierniczym. Zazwyczaj rodzice otrzymują listę niezbędnych przyborów szkolnych dla pierwszoklasisty na zebraniu organizacyjnym lub jeszcze przed rozpoczęciem roku szkolnego. W dużej mierze zależy ona od konkretnej szkoły czy też nauczyciela prowadzącego, ale zazwyczaj na liście znajdują się:

  • Zeszyty w kratkę oraz w trzy linie. Czasem również gładkie.
  • Bloki techniczne i rysunkowe – białe oraz z kolorowymi kartkami.
  • Bibuła lub krepina w różnych kolorach.
  • Klej oraz nożyczki.
  • Farby plakatowe, akwarelowe i zestaw pędzli.
  • Kredki świecowe, ołówkowe i czasem pastelowe.
  • Flamastry.
  • Plastelina.
  • Teczka a4 lub segregator na prace dziecka.

Do wyprawki szkolnej dziewczynki można dołączyć:

  • Chusteczki higieniczne oraz nawilżone.
  • Zapasowe gumki lub spinki do włosów.
  • Szczotkę lub grzebień (zwłaszcza gdy córka ma długie włosy).
  • Notesik (na dziewczyńskie sekrety).
  • Śniadaniówkę i bidon z uwzględnieniem nie tylko zainteresowań, ale też możliwości „udźwignięcia” przez – zwłaszcza drobnej budowy – dziewczynkę.

Niezależnie od tego, czy wyprawka szkolna będzie bardziej damska, czy męska, ważne jest, aby wszystkie jej elementy były odpowiednio podpisane: imieniem i nazwiskiem lub inicjałem imienia i nazwiskiem. Same inicjały mogą nie wystarczyć, ze względu na ich potencjalną powtarzalność. Choć dzieci w wieku szkolnym pamiętają zazwyczaj, w czym szły ubrane i jakie przedmioty są ich własnością, początek edukacji niesie ze sobą tyle emocji, że część może im umykać. Dlatego warto im pomóc, zanim oswoją się z nowym rytmem codziennych zajęć.

Lepiej kupić gotową wyprawkę czy przygotować ją samodzielnie?

Wyprawka szkolna pierwszoklasisty to zwykle podobne artykuły plastyczne i przybory do tych, które kompletowane były przed rozpoczęciem zerówki. Dlatego warto w pierwszej kolejności sprawdzić, czy nie można skorzystać z rzeczy, które już są w domu. Bardzo często okazuje się, że to spora oszczędność, a wystarczą jedynie… porządki w pokoju malucha!

Niemniej kompletowanie wyprawki do szkoły jest niezwykle ważną czynnością, a na liście są elementy, które nie pojawiały się wcześniej – choćby zeszyty. Dlatego wspólną wyprawę po ich zakup lub po inne brakujące akcesoria warto wzbogacić o np. własne wspomnienia szkolne.

Praktyczny lunchbox do szkoły. Na co zwrócić uwagę?

Polecamy

Praktyczny lunchbox do szkoły. Na co zwrócić uwagę?

Lunchbox to nie tylko praktyczny pojemnik na drugie śniadanie do szkoły, ale także istotny element szkolnej wyprawki. Dzieci uwielbiają otaczać się akcesoriami ozdobionymi motywami z ulubionych bajek lub filmów. Lunchbox bywa więc powodem do dumy i zachętą do wyjadania jego zawartości. Jak wybrać praktyczny lunchbox do szkoły i co do niego spakować? Podpowiadamy!

Czytaj

Ile może kosztować wyprawka?

Przy kompletowaniu wyprawki w pierwszej kolejności warto wziąć pod uwagę akcesoria dostępne w domu. Idąc na zakupy, można z kolei sięgnąć po produkty z różnych półek cenowych. W niektóre rzeczywiście warto zainwestować, mając świadomość ich jakości i trwałości. W inne – przeciwnie. 

Elementem, który zasługuje na największą uwagę w kontekście zakupu wyprawki szkolnej, jest plecak. Zakup używanego tornistra może wiązać się z uszkodzeniami lub noszeniem przez poprzednika na jednym ramieniu, co może negatywnie przełożyć się na postawę i zdrowie naszego malca. Poza tym to chyba najprzyjemniejszy zakup całej wyprawki! Koszt nowego plecaka jest najwyższy spośród wszystkich szkolnych akcesoriów, ale rezygnując z markowych logotypów i modnych rozwiązań, można znaleźć dobrej jakości atrakcyjny tornister już za około 100 zł. 

Ile więc kosztuje wyprawka szkolna? W zależności od zakupów papierniczych oraz ceny plecaka, jednak uwzględniając konieczność zakupu butów sportowych oraz stroju na w-f, należy liczyć się z tym, że koszt szkolny, jaki poniesiemy we wrześniu na przygotowanie wyprawki ucznia lub uczennicy wynieść może około 200-300 zł.

    Sprawdź powiązane tematy

    Posłuchaj podcastów stworzonych przez mamy dla mam!

    Sprawdź