Do kiedy dodatkowy zasiłek opiekuńczy? Ministerstwo podało datę Do kiedy dodatkowy zasiłek opiekuńczy? Ministerstwo podało datę / Rawpixel

Do kiedy dodatkowy zasiłek opiekuńczy? Ministerstwo podało datę

Spis treści:

Dodatkowy zasiłek opiekuńczy, który został wprowadzony wraz z zamknięciem szkół z powodu pandemii COVID-19, już nie będzie przysługiwał rodzicom. Okres obowiązywania świadczenia był wielokrotnie przedłużany. Jednak ministerstwo rodziny ustaliło termin, kiedy definitywnie się zakończy. 

Do kiedy zasiłek opiekuńczy?

W poranku rozgłośni katolickich „Siódma – Dziewiąta” minister rodziny, pracy i polityki społecznej Marlena Maląg była pytana, czy resort zamierza przedłużać prawo do korzystania z dodatkowego zasiłku opiekuńczego, wprowadzonego w związku z COVID-19.

Szefowa resortu powiedziała, że rozważane były różne warianty terminu zakończenia świadczenia, jednak rozpoczęły się już wakacje, a żłobki i przedszkola pracują w innym rytmie.

– Nie zamierzamy już od poniedziałku przedłużać opieki (zasiłku opiekuńczego – red.) nad dziećmi do lat 8, ponieważ widzimy, jak wygląda obłożenie w żłobkach i przedszkolach – mówiła minister Maląg.

Jednak później minister poinformowała Polską Agencję Prasową, że dodatkowy zasiłek zostanie przedłużony do 26 lipca.

Dodatkowy zasiłek opiekuńczy – co warto o nim wiedzieć?

Rodzice mogą skorzystać z dodatkowego zasiłku opiekuńczego od momentu, kiedy zostały zamknięte szkoły w związku z pandemią COVID-19, czyli od 12 marca. Okres, na jaki przysługiwał, był kilkukrotnie przedłużany. Dodatkowy zasiłek zapewnia pomoc rodzicom, którzy nie są w stanie zapewnić swoim dzieciom opieki przez żłobek, klub dziecięcy i przedszkole z powodu COVID-19.

Dodatkowego zasiłku nie wlicza się do limitu 60 dni zasiłku opiekuńczego w roku kalendarzowym, przyznawanego na tzw. ogólnych zasadach. Przysługuje on rodzicom w razie nieprzewidzianego zamknięcia żłobka, klubu dziecięcego, przedszkola lub szkoły, do których dziecko uczęszcza.

    Sprawdź powiązane tematy

    Posłuchaj podcastów stworzonych przez mamy dla mam!

    Sprawdź