Tata z dzieckiem – zadbaj o tę więź! / istock Tata z dzieckiem – zadbaj o tę więź! / istock

Tata z dzieckiem – zadbaj o tę więź!

Choć więź pomiędzy tatą a dzieckiem powstaje wolniej, jest równie piękna i trwała co ta z mamą. Mężczyźni potrzebują więcej czasu, by nauczyć się pielęgnacji i opieki nad niemowlęciem. Jednak im ojciec bardziej angażuje się w życie dziecka, tym więź rozwija się szybciej.

Spis treści:

Tata z dzieckiem – wyjątkowa więź

Więź między matką a dzieckiem, która tworzy się już podczas porodu czy w trakcie karmienia piersią, jest wyjątkowa i niepowtarzalna. Rozwija się niemal samoistnie. Jednak również pomiędzy tatą a niemowlakiem, już od pierwszych dni życia, może zacząć tworzyć się piękna więź – wystarczy tylko się o nią zatroszczyć. Choć mężczyźni początkowo obawiają się, że mogą zrobić krzywdę maluszkowi, warto zachęcać młodych tatusiów do aktywnego uczestniczenia w życiu niemowlaka. 

Nigdy nie powinniśmy utwierdzać ich w poczuciu niekompetencji. Odsuwaniem się od dziecka, strachem przed wzięciem go na ręce czy podsuwaniem mamie butelki do karmienia nie zbudujemy i nie wzmocnimy relacji. Poznawanie swojego dziecka nie polega tylko na patrzeniu, jak czyściutkie i pachnące leży w swoim łóżeczku. To aktywne uczestnictwo w jego życiu – tylko kąpanie, przewijanie, karmienie pozwoli na znalezienie wspólnego języka. Właśnie wtedy tata uczy się prawdziwej troski i opieki nad maluszkiem. Więź, jaka powstanie w pierwszych miesiącach życia dziecka, należy pielęgnować i rozwijać przez kolejne lata. To tata powinien być bohaterem dla swoich córek i wzorem do naśladowania dla synów. To pochwały taty budują w dziecku poczucie własnej wartości, dodają odwagi i sprawiają, że rzeczy niemożliwe przestają istnieć.

Tata z dzieckiem – jak spędzać czas razem?

Dla wielu mężczyzn spędzanie czasu z dzieckiem i zajmowanie się nim jest ograniczeniem wolności. Nic bardziej błędnego! Tata i dziecko to wspaniałe połączenie. 

Kiedy dziecko skończy mniej więcej pół roku, jest gotowe na wszelkiego rodzaju zabawy (oczywiście dostosowane do wieku). A kiedy zacznie raczkować lub chodzić, odkrywa świat i czeka na kolejne atrakcje i przygody, jakie może przeżyć tylko z tatą. 

Już niemowlakowi tata powinien czytać książeczkę, bawić się w „a kuku” czy wspólne wyścigi w raczkowaniu. Zabawy ojca z dzieckiem potrafią być bardzo kreatywne i twórcze. Z kolei przedszkolak chętnie wybierze się z tatą na rower, hulajnogę czy pobawi na placu zabaw. Dzieci uwielbiają podróże, wycieczki do lasu czy wyjścia do zoo. Ojciec z dzieckiem może wybrać się praktycznie wszędzie! Choć otaczający świat może być dla malucha niekiedy przerażający, to warto sprawić, by dziecko miało zaufanie do taty i niczego się przy nim nie bało. 

Nie jest tajemnicą, że maluchy wzorują się na swoich rodzicach, dlatego zachęćmy je do wykonywania nowych czynności, podejmowania kolejnych wyzwań. Ciekawym pomysłem jest wspólne wyjście do parku trampolin, wesołego miasteczka czy na wystawy dla dzieci, które dostępne są w większych miastach. Tata z dzieckiem może wybrać się do kina czy teatru na sztukę dla najmłodszych. Wspólne puszczanie baniek, budowanie zamków z piasku czy przeszkód z kamieni spodoba się każdemu maluchowi.

Opieka taty nad dzieckiem

Kiedy mama musi wyjść z domu, tata zostaje sam z dzieckiem. I o ile początkowo może towarzyszyć  mu stres i niepokój, to z biegiem czasu tata radzi sobie coraz lepiej. Dla wielu mężczyzn przewijanie, karmienie butelką czy tulenie maluszka do snu nie stanowi żadnego problemu. Podczas opieki i wspólnie spędzonego czasu tworzy się piękna więź, której nie zrozumie nikt, kto nie jest ojcem. Kobieta, która karmi piersią powinna zostawić odciągnięty pokarm, którym tata nakarmi dziecko, gdy będzie głodne. Oczywiście takie karmienie warto wcześniej przećwiczyć. 

Ojcowie są wspaniałymi opiekunami – podobnie jak mamy – i dla kochającego i angażującego się w życie dziecka taty, pozostanie z nim w domu będzie świetnie spędzonym czasem. Czasami warto uczulić mężczyzn na pewne zachowania maluszka, upodobania, które może znać tylko mama. 

    Sprawdź powiązane tematy

    Posłuchaj podcastów stworzonych przez mamy dla mam!

    Sprawdź