Ciekawe zajęcia relaksacyjne dla dorosłych /fot. Pexels Ciekawe zajęcia relaksacyjne dla dorosłych /fot. Pexels

Ciekawe zajęcia relaksacyjne dla dorosłych

Ćwiczenia relaksacyjne stanowią świetny sposób na zredukowanie stresu i napięcia mięśniowego. Ich systematyczne wykonywanie pozytywnie wpływa na funkcjonowanie układów nerwowego i krwionośnego, a także zmniejsza ryzyko wystąpienia chorób stresozależnych. Ćwiczenia relaksacyjne może wykonywać każda osoba dorosła w każdych warunkach. Na czym one polegają? Czy są skuteczne?

Spis treści:

Kiedy potrzeba odpoczynku…

Obecnie większość z nas żyje w ciągłym biegu, pod nieustanną presją związaną z podnoszeniem sobie poprzeczki i przyjmowaniem na siebie coraz większej liczby zadań. Poczucie, że musimy być najlepsze we wszystkim, co robimy, i pretendowanie do miana najlepszej mamy, żony, córki, gospodyni domowej i pracownicy w dłuższej perspektywie może być bardzo wypalające i stresogenne. Działa to niekorzystnie na naszą psychikę – może skutkować zaburzeniami emocjonalnymi, nerwicą czy depresją.

Nie należy przy tym zapominać o zdrowiu fizycznym – nadmierne narażenie na stres zaburza pracę m.in. układów: hormonalnego (w tym tarczycy), krwionośnego, nerwowego i odpornościowego. Dlatego warto wiedzieć, kiedy powiedzieć sobie „stop” i znaleźć chwilę wyłącznie dla siebie – by móc się wyciszyć, zrelaksować, a także dać sobie zastrzyk energetyczny. Jednym z popularnych, a zarazem skutecznych sposobów na odstresowanie są zajęcia relaksacyjne dla dorosłych.

Jak się efektywnie relaksować?

Podstawowym zadaniem wszystkich form relaksacji jest wprowadzenie nas w stan rozluźnienia i odprężenia, a także zapewnienie psychicznego i fizycznego odpoczynku. Ich główną zaletą jest to, że można wykonywać je niemal w każdych warunkach – w domu, w pracy czy nawet w poczekalni u lekarza. Co ciekawe, ćwiczenia relaksacyjne są jednym z elementów terapii behawioralnej zarówno dzieci, jak i dorosłych. To aktywność o różnym stopniu intensywności, które można dostosować do potrzeb i indywidualnych preferencji.

Fundamentalnym elementem zajęć relaksacyjnych jest oddech, który jest podstawowym wykładnikiem naszych napięć i stanów emocjonalnych. Gdy odczuwamy lęk i jesteśmy zestresowani, nasz oddech przyśpiesza i staje się płytki, a gdy jesteśmy rozluźnieni, jest prawidłowy. Ćwiczenia relaksacyjne opracowane przez psychologów bazują właśnie głównie na oddechu.

Mama i tata mają wolne, czyli ciekawe zajęcia dla par

Polecamy

Mama i tata mają wolne, czyli ciekawe zajęcia dla par

Narodziny dziecka bezpowrotnie zmieniają dotychczasowe życie i priorytety rodziców. Uwaga koncentruje się przede wszystkim na opiece nad dzieckiem oraz zaspokajaniu jego potrzeb bytowych i rozwojowych, brakuje czasu dla siebie nawzajem. Należy jednak o ten czas zadbać, bo bliskość pomaga łatwiej znosić trudy dnia codziennego. Na jakie zajęcia dla par warto się zapisać?

Czytaj

Jakie zajęcia relaksacyjne warto wybrać?

Wybór sposobu relaksacji powinniśmy uzależnić od indywidualnych preferencji, dla jednej osoby może być to kąpiel, dla drugiej spacer, a dla jeszcze innej – intensywny trening na siłowni. Niemniej jednak życie w ciągłym stresie utrudnia wyłączenie myśli i rozluźnienie się. W takiej sytuacji warto skorzystać ze sprawdzonych form relaksacji. Najpowszechniejsze rodzaje zajęć relaksacyjnych to:

  • Gimnastyka rozluźniająca, świetnie sprawdzająca się przy napięciu mięśni, które często towarzyszy stanom chronicznego stresu. Jest ona stosunkowo prosta i można praktykować ją w domu lub w pracy. Wystarczy wyciągnąć ręce ku górze i wykonać kilka krążeń głowy. Dobrym ćwiczeniem jest też strząsanie napięcia (wystarczy opuścić ręce wzdłuż tułowia, podnieść barki i ramiona, zacisnąć pięści, a następnie wciągnąć powietrze nosem i wstrzymać przez chwilę. Na końcu należy wypuścić powietrze, rozluźniając jednocześnie pięści i opuszczając barki).

  • Medytacja oddechowa, która praktykowana jest głównie na Wschodzie, a za jej ojczyznę uznaje się Tybet. W ramach medytacji możemy wykonać ćwiczenie oddechowe, których zadaniem jest wyrównanie trzech energii w ciele człowieka. Wystarczy usiąść w wygodnym miejscu (ze skrzyżowanymi nogami) i wyobrazić sobie, że nasze ciało jest pustą powłoką, a my musimy wypełnić je oddechem. Na początku należy wykonać głęboki wdech i wydech, a następnie zatkać jedną dziurkę nosa i oddychać głęboko drugą, i odwrotnie.

  • Koncentracja na pracy serca – jest niezwykle pomocna w sytuacjach stresujących i lękowych, których cechą charakterystyczną jest przyspieszony rytm serca. Wystarczy znaleźć ustronne miejsce, przyjąć wygodną pozycję ciała, położyć rękę na sercu, a następnie świadomie oddychać, śledząc ruchy klatki piersiowej i jednocześnie wsłuchując się w pracę swojego serca.

Relaks w domu

Relaksować się można w każdym miejscu, warto jednak stworzyć sobie ku temu odpowiednie warunki. Kluczowe jest usunięcie ze swojej przestrzeni zbędnych rozpraszaczy – należy wyłączyć wszystkie urządzenia elektroniczne, wyciszyć telefon, a także poprosić domowników o chwilę wyłącznie dla siebie. Warto też zadbać o odpowiedni nastrój, który powinien sprzyjać relaksacji – możemy zgasić światło, zapalić świece, napuścić wody do wanny i dodać do niej odrobinę ulubionych olejków aromatycznych. Jeśli nie wiemy, jak wykonywać ćwiczenia relaksacyjne, to bez obaw – możemy skorzystać z gotowych tutoriali.

Zajęcia relaksacyjne poza domem

Mimo że ćwiczenia relaksacyjne można wykonywać niemal w każdym miejscu, to niektóre osoby borykają się z problemem wygospodarowania chwili wyłącznie dla siebie lub znalezienia cichego i nastrojowego miejsca. Niekiedy zajęciom w domu nie sprzyja również brak motywacji do ich wykonywania. W takim przypadku znacznie lepszym pomysłem może być wykonywanie zajęć relaksacyjnych poza domem, np. na świeżym powietrzu, podczas spaceru z psem czy samotnego wypadu na łono natury, które sprzyja kontemplacji.

Zajęcia relaksacyjne dla dorosłych – czy warto się zapisać?

Alternatywą dla ćwiczeń relaksacyjnych wykonywanych w samotności są zajęcia, które uczą, w jaki sposób kontrolować swój oddech, jak rozluźnić mięśnie, a także jak zyskać świadomość własnego ciała. Są one odpowiednie dla osób, które mimo podjętych prób nie umieją się samodzielne zrelaksować. Spośród popularnych zajęć relaksacyjnych dla dorosłych można wymienić:

  • jogę,
  • pilates,
  • tai chi,
  • akrobatykę,
  • bodyart,
  • gimnastykę rozluźniającą.

    Sprawdź powiązane tematy

    Posłuchaj podcastów stworzonych przez mamy dla mam!

    Sprawdź