Czy istnieje męski ginekolog? / istock Czy istnieje męski ginekolog? / istock

Czy istnieje męski ginekolog?

Ginekologia jest specjalnością zajmującą się zdrowiem intymnym kobiet. Gałąź medycyny specjalizująca się w leczeniu schorzeń tej sfery występujących u mężczyzn to andrologia. Czym zajmuje się męski ginekolog, czyli androlog, i jak wygląda wizyta?

Spis treści:

Lekarz od męskich spraw intymnych – jak się nazywa męski ginekolog

Lekarz ginekolog zajmuje się nie tylko prowadzeniem ciąży, ale kontroluje także regularnie narządy rodne kobiety pod kątem różnego rodzaju chorób i nieprawidłowości. Nie wszyscy wiedzą, że istnieje również „ginekolog dla mężczyzn” –androlog. Nazwa ta wywodzi się z greki, w której andros oznacza mężczyznę, natomiast logos – słowo. Androlog to najczęściej lekarz posiadający również specjalizację z urologii, jednak nie jest to regułą.

Czym się zajmuje ginekolog dla mężczyzn

W dużym uproszczeniu można powiedzieć, że androlog to lekarz od narządów płciowych mężczyzny. W swojej codziennej praktyce zajmuje się on takimi problemami jak obniżenie libido, niepowodzenia w staraniu o dziecko, zaburzenia hormonalne oraz problemy z erekcją. Jest to specjalista, który zajmuje się także pacjentami przed leczeniem onkologicznym, dbając o zachowanie przez nich płodności. Regularne i cykliczne wizyty u androloga mogą pomóc w wykryciu na wczesnym etapie  nieprawidłowości związanych z męskim układem płciowym, a co za tym idzie – pozwalają na szybsze wdrożenie skutecznego leczenia.

Jak mężczyzna powinien przygotować się do ciąży?

Polecamy

Jak mężczyzna powinien przygotować się do ciąży?

Przygotowania do ciąży zazwyczaj nie dotyczą tylko przyszłej mamy, ale również jej partnera. Przyszli rodzice powinni wspólnie być gotowi do nowych ról. Czy mężczyzna także powinien przygotowywać się do ciąży i wykonać jakieś specjalne badania? Dziecko to przecież projekt dla dwojga.

Czytaj

Jak wygląda wizyta u androloga

Pierwsza wizyta u androloga rozpoczyna się szczegółowym wywiadem z pacjentem. Lekarz zadaje pytania m.in. o styl życia, przebyte choroby w obrębie narządów płciowych, dietę, rodzinną historię chorób, aktualne dolegliwości, częstotliwość współżycia, a także o przebieg procesu dojrzewania płciowego. Następnie lekarz wykonuje konieczne badania, do których należy ocena prącia, jąder, najądrza, badanie palpacyjne brzucha oraz ocena prostaty, która odbywa się z reguły przez odbytnicę. Opierając się na uzyskanych podczas wywiadu i badań informacji, lekarze decyduje o dalszym toku postepowania. To, jak wygląda wizyta u androloga, zależy przede wszystkim od tego, z jakim problemem zgłasza się mężczyzna. W niektórych przypadkach może okazać się konieczne wykonanie dodatkowych badań, takich jak USG jamy brzusznej czy posiew nasienia. 

Kiedy do androloga, a kiedy do urologa

Choć wydawać się może, że specjalizacje andrologia i urologia są do siebie bardzo podobne, to z innymi problemami należy udać się do androloga, a z innymi do urologa.

Do androloga należy zgłosić się przede wszystkim w sytuacji niepowodzeń w staraniu się o dziecko, szczególnie wtedy, kiedy parametry nasienia odbiegają od normy. Zdefiniowanie potencjalnych przyczyn nieprawidłowości oraz wdrożone leczenie pozwalają niekiedy poprawić wyniki badań, a tym samym zwiększyć szanse na posiadanie potomstwa. Do androloga warto również zgłaszać się na regularne wizyty kontrolne, aby monitorować stan narządów płciowych i stężenie hormonów. 

Do urologa należy udać w przypadku patologii związanych przede wszystkim z układem moczowym. Są to nie tylko infekcje pęcherza, ale również zapalenia prostaty czy nowotwory zlokalizowane w obrębie układu moczowego oraz w obszarze na przykład jąder. Co więcej, w przypadku konieczności leczenia operacyjnego, to właśnie lekarz urolog przeprowadza zabieg. Lekarz tej specjalizacji zajmuje się również kobietami, które wymagają interwencji lekarskiej z powodu patologii w układzie moczowym, np. nowotworów.

Zdrowie intymne mężczyzny – kiedy szukać pomocy

Wizytę u androloga powinno się rozważyć w przypadku: 

  • nieprawidłowych parametrów w badaniu nasienia,
  • niepowodzeń w staraniach o dziecko,
  • występowania dolegliwości bólowych podczas oddawania moczu,
  • asymetrycznego powiększenia lub zmiany konsystencji jąder,
  • wycieku treści ropnej lub krwistej z cewki moczowej, 
  • bolesnych stosunków seksualnych,
  • dolegliwości bólowych podbrzusza.

W ostatnich latach lekarze obserwują wyraźny wzrost świadomości mężczyzn na temat własnego ciała. Jednak choć zdrowie intymne mężczyzn to temat niezwykle ważny, nadal wielu panów po pomoc do lekarza zgłasza się za późno.

    Sprawdź powiązane tematy

    Posłuchaj podcastów stworzonych przez mamy dla mam!

    Sprawdź