Jaki podarować prezent na komunię? / iStock Jaki podarować prezent na komunię? / iStock

Jaki prezent na komunię dla dziecka

Pierwsza Komunia Święta to ważne wydarzenie w życiu całej rodziny. Przede wszystkim duchowe, ale nie tylko. Istotna jest oprawa, która podnosi rangę tego wyjątkowego momentu: elegancki strój, wystawny obiad i prezent na komunię, który ucieszy nie tylko tu i teraz, ale będzie dla dziecka pamiątką tego niezwykłego dnia. Jaki prezent na komunię będzie najlepszy dla dziewczynki, a jaki dla chłopca? Oto kilka wskazówek.

Spis treści:

Komunia dla dziecka

Pierwsza Komunia Święta jest ważnym wydarzeniem w życiu każdego dziecka wychowującego się w katolickiej rodzinie. Do sakramentu przystępuje ono w wieku około dziewięciu lat, więc jest już na tyle duże, by rozumieć jego rangę. Co więcej, jego zadaniem jest się do tego ważnego dnia odpowiednio przygotować – nauczyć się podstawowych prawd wiary, przykazań i modlitw. Pomocne będą wiedza, którą przyswaja na lekcjach religii, oraz poruszanie zagadnień katechezy w domu. Konieczne jest też przystąpienie do spowiedzi. 

Sama uroczystość i przyjęcie sakramentu jest zwieńczeniem całego procesu. Odbywa się podczas uroczystej mszy świętej. Dzieci są odświętnie ubrane: dziewczynki w alby bądź sukienki, a chłopcy w alby lub garnitury. Zwyczajowo dzieci biorą w tej mszy czynny udział – śpiewają, czytają modlitwy i składają podziękowania.

Jaki prezent na komunię

Wszyscy zaproszeni goście zadają sobie pytanie, jakie warunki powinien spełniać  idealny prezent. Dobrze, gdyby był:

 • pamiątkowy – prezent na komunię wręczony tego dnia zostanie z maluchem na zawsze. Jeśli więc zdecydujemy się na zakup łańcuszka i medalika, warto pomyśleć choćby o grawerunku lub spersonalizowanym etui.
 • religijny – prezent na komunię ma być upamiętnieniem wyjątkowego, duchowego przeżycia. Nawet jeśli decydujemy się w ramach prezentu wręczyć pieniądze, zadbajmy o religijny akcent – kartka z życzeniami lub obrazek sprawdzą się idealnie. 

Prezent na komunię dla dziewczynki 

Podkreślając wyjątkowość wydarzenia, jakim jest przystąpienie do Pierwszej Komunii Świętej, wcale nie musimy skupiać się na wielkości ani cenie prezentu. Większe znaczenie będzie miał walor pamiątkowy. Wybierając zatem prezent na komunię dla dziewczynki, możemy rozważyć:

 • łańcuszek z zawieszką, 
 • kolczyki,
 • bransoletkę,
 • zegarek,
 • aparat fotograficzny,
 • kurs związany z pasją i zainteresowaniami dziewczynki.

Prezent na komunię dla chłopca

W przypadku chłopca przystępującego do Pierwszej Komunii Świętej jest – tylko pozornie – odrobinę trudniej. Zastanawiając się, jaki prezent na komunię dla chłopca wybrać, warto rozważyć:

 • medalik, 
 • smartwatch,
 • rower,
 • sprzęt elektroniczny,
 • voucher na wizytę w jakimś ciekawym miejscu.

Oczywiście takie prezenty, jak: tablet, smartwatch czy rower ucieszą nie tylko chłopca, ale także dziewczynkę. Tradycją jest także kupowanie dziecku zegarka. 

Pamiątkowy prezent na komunię

Idealnym upominkiem przywołującym wspomnienia tego wyjątkowego dnia będzie wszystko, co jest spersonalizowane. Może to być, jak wspomniano wcześniej, biżuteria lub zegarek z grawerem, znakomicie sprawdzą się także wszelkiego rodzaju vouchery lub kursy pozwalające rozwijać pasje i zainteresowania. Taką pamiątką może być także… podróż. Zabranie dziecka w wyjątkowe, wymarzone miejsce pozostanie w jego pamięci na zawsze.

Religijny prezent na komunię

Zarówno w przypadku dziewczynek, jak i chłopców prym, jeśli chodzi o religijne prezenty na komunię, wiodą łańcuszki z zawieszką. Medalik czy krzyżyk noszony na szyi ma szczególne znaczenie. Są to tzw. sakramentalia, a więc przedmioty o charakterze religijnym. Niewątpliwie jednak są one także delikatną ozdobą. Wśród prezentów komunijnych popularne są dewocjonalia ze złota, ale sprawdzą się także ozdoby srebrne lub wysadzane kamieniami.

Szczególnie popularne są medaliki z wizerunkiem Matki Boskiej – zarówno proste, klasyczne, jak i te bardziej ozdobne, np. w kształcie serca. Powszechnie wybieranym motywem są także zawieszki z postacią Jezusa. I wreszcie – symbol krzyża. 

Do listy religijnych prezentów na Pierwszą Komunię Świętą dopisać można wszystkie z motywem anioła.

Ile pieniędzy na komunię podarować?

Wielu z nas decyduje się wręczyć dziecku w tym dniu tzw. kopertę. Zastanawiając się, ile pieniędzy dać na komunię, warto wziąć pod uwagę:

 • swój status materialny 
 • zasoby finansowe dziecka i jego rodziny
 • bliskość relacji łączącej nas z dzieckiem.

Warto rozważyć, czy zamiast jednorazowego prezentu nie założyć dziecku konta oszczędnościowego, na które moglibyśmy co jakiś czas wpłacać określoną kwotę. Dla dziecka będzie to wsparcie bardziej odczuwalne, a dla naszej kieszeni obciążenie mniej bolesne.

Warto, by w kopercie oprócz pieniędzy znalazła się pamiątkowa kartka z życzeniami. Najlepiej opatrzona datą oraz komunijnym motywem.

Sprawdź powiązane tematy

newsletter-main

Wszystko, czego potrzebujesz
na Twoim mailu

Newsletter Hellomama da Ci dostęp do materiałów tworzonych z myślą o Tobie i Twoim dziecku.

  newsletter-main-decorator
  newsletter-staying

  Zostań z nami jeszcze chwilę!

  Zapisz się do newslettera HelloMama

  Zyskaj dostęp do materiałów tworzonych z myślą o Tobie i Twoim dziecku.

   newsletter-staying-decorator-1
   newsletter-staying-decorator-2