Poznaj zadania logiczne dla dzieci Poznaj zadania logiczne dla dzieci / iStock

Poznaj zadania logiczne dla dzieci

Logiczne zadania stworzone specjalnie dla dzieci nie tylko kształtują ich zdolność łączenia faktów, ale stanowią również świetną formę zabawy z maluszkiem. Bardzo ważne jest jednak, aby były one dopasowane do wieku i możliwości dziecka. Na czym polegają zadania logiczne i jakie są przykładowe zadania logiczne dla dzieci?

Spis treści:

Czym jest logika?

Logika, czy też logiczne myślenie, można w skrócie określić jako umiejętność integrowania różnego rodzaju informacji. To właśnie dzięki łączeniu faktów jesteśmy w stanie zrozumieć treść wiadomości w Internecie, czerpać radość z czytania książek czy też porównywać to, co dzieje się aktualnie z wydarzeniami z przeszłości. 

Logika to także możliwość dedukcji i wyciągania wniosków na podstawie dostępnych informacji. W ten sposób jesteśmy w stanie rozwiązywać zagadki czy też problemy życia codziennego. Logiczne myślenie przydaje się więc nie tylko podczas rozwiązywania quizów lub krzyżówek, ale stanowi tak naprawdę podstawę naszego funkcjonowania w otaczającym nas świecie. 

Za myślenie logiczne odpowiada przede wszystkim lewa półkula naszego mózgu. Odkrycie tego faktu było możliwe m.in. dzięki zastosowaniu nowoczesnych technik obrazowania. Dzięki nim można było zidentyfikować, w których obszarach mózgu metabolizm jest najbardziej intensywny w trakcie rozwiązywania tzw. „łamigłówek” czy też zagadek. 

Oczywiście jest to nieco uproszczony podział, gdyż sieci neuronalne znajdujące się w ośrodkowym układzie nerwowym są niezwykle skomplikowane, a analiza otaczającego nas świata odbywa się na bieżąco w wielu miejscach mózgu jednocześnie. Mimo to wspomniany podział jest nadal bardzo często przywoływany i w prosty sposób obrazuje to, w których obszarach jakie myśli są analizowane.

Na czym polegają zadania logiczne?

Zagadki logiczne to nic innego jak zadania, które poprzez zabawę mają zachęcić dziecko do coraz lepszego analizowania problemów oraz rozwijania umiejętności łączenia faktów. Na rynku dostępnych jest wiele książek ze specjalnymi zadaniami stworzonymi dla dzieci, które mają wpłynąć na zdolność kojarzenia informacji i wyciągania w ten sposób wniosków. 

Na tego typu zabawach dziecko może spędzić bardzo dużo czasu, nie nudząc się. Jest to szczególnie ważne, jeżeli weźmiemy pod uwagę, jak szybko dzieci potrafią przestać interesować się czynnością, którą wykonują. Dlatego też warto jest zadbać o to, aby dziecko miało możliwość wyboru typu zadań oraz ich trudności. Ze względu na fakt, że dzieci we wczesnych latach życia potrzebują niemal ciągłej stymulacji, ważne jest, aby zadania były zróżnicowane i oparte nie tylko na jednym modelu.

Kiedy dawać dziecku zadania logiczne?

Aby zagadki logiczne spełniały swoje zadanie, a ich rozwiązywanie przynosiło dziecku radość, powinnaś pamiętać o kilku rzeczach. Przede wszystkim dziecko nie zawsze musi mieć ochotę na rozwiązywanie tego typu łamigłówek. Nie musi być to efekt niechęci do rozwijania swoich umiejętności myślenia, lecz przykładowo wyczerpującego dnia w szkole lub przedszkolu. Pamiętaj też, że zagadki logiczne stanowią wysiłek umysłowy dla dziecka i choć jest on bardzo ważny w jego rozwoju, to potrzebuje ono również innych aktywności. Nie zapominaj zatem o jakże potrzebnym czasie wolnym dla dziecka, który może ono zagospodarować tak, jak chce.

Pamiętaj także, że zagadki logiczne powinny być dobrane do wieku dziecka. Wykonywanie zadań, które przerastają możliwości dziecka, może jedynie zniechęcić je do dalszego ich rozwiązywania, a nawet spowodować, że przestanie wierzyć w swoje własne możliwości. Na rynku oraz w Internecie dostępnych jest mnóstwo zadań i łamigłówek dla dzieci w praktycznie każdym przedziale wiekowym, o różnym poziomie trudności.

Przykładowe zadania logiczne dla dzieci

Poniżej przedstawiamy kilka zadań logicznych o różnym poziomie trudności wraz z odpowiedziami:

  • W jakim miesiącu gadatliwa osoba mówi najmniej?
    Odpowiedź: W lutym, gdyż jest to najkrótszy miesiąc.
  • Jakie dwa miesiące koło siebie mają po tyle samo dni?
    Odpowiedź: Lipiec i sierpień oraz grudzień i styczeń.
  • Które słowo ze zbioru nie pasuje do reszty?
    kubek, garnek, rondelek, miseczka, doniczka
    Odpowiedź: doniczka.
  • Jeśli powiesz mnie dobrze, będzie źle. Jeśli powiesz mnie źle, będzie dobrze. Jakim jestem słowem?
    Odpowiedź: źle.
  • Wymyśl słowa rozpoczynające się od: PA-, ME-, RO-.
  • Lekarz zapisał pacjentowi 3 tabletki od zaraz co pół godziny. Ile czasu zajmie ich zużycie?
    Odpowiedź: Godzinę.

    Sprawdź powiązane tematy

    Posłuchaj podcastów stworzonych przez mamy dla mam!

    Sprawdź