Jak dodać dzieci do IKP?
Spis treści:
Czym jest Internetowe Konto Pacjenta
Internetowe Konto Pacjenta (IKP) to narzędzie w systemie ochrony zdrowia, którego zadaniem jest ułatwienie pacjentom korzystania z usług służby zdrowia. Chodzi o to, by rozproszone w systemach cyfrowych dane znalazły się w jednym miejscu. Te dane to informacje medyczne o naszym stanie zdrowia. Konto IKP jest bezpłatne i korzystać z niego może każdy, kto ma nadany numer PESEL, są to zatem i dorośli, i dzieci.
IKP przechowuje i udostępnia pacjentowi informacje o przeszłym, aktualnym lub planowanym leczeniu. Ponadto umożliwia załatwienie wielu spraw bez konieczności fizycznego stawiania się w poradni czy u lekarza rodzinnego.
Aby skorzystać z Internetowego Konta Pacjenta należy wejść na stronę www.pacjent.gov.pl. W celu zalogowania się można użyć profilu zaufanego, można również zalogować się przez e-dowód lub przez konto internetowe większości działających w Polsce banków
Za darmo dostępna jest również aplikacja mobilna mojeIKP – pozwala ona na szybki dostęp do wybranych funkcji IKP, wystarczy smartfon z dostępem do Internetu.
Do czego służy IKP
Dzięki IKP wszelkie dokumenty i informacje związane z leczeniem mamy zgromadzone w jednym miejscu. Tutaj znajdziemy informacje o wystawionych receptach, również tych zrealizowanych czy zrealizowanych częściowo, o dawkowaniu lekarstw zapisanych przez lekarza, o wizytach u specjalistów zarówno na NFZ, jak i tych prywatnych, o skierowaniach, zwolnieniach, zaświadczeniach lekarskich, a także szczepieniach. W IKP sprawdzisz również swoje ubezpieczenie zdrowotne – kto cię zgłosił oraz w jakich terminach i w jakiej wysokości opłacane są składki. Jest to też baza wiedzy o lekach, które dopuszczone są w Polsce do obrotu i lekach refundowanych.
Konto IKP daje możliwość zmiany lekarza, pielęgniarki lub położnej podstawowej opieki zdrowotnej, upoważnienia kogoś do odbioru twoich recept lub wglądu do twojej dokumentacji medycznej, zamówienia e-recepty na leki, które przyjmujesz na stałe, złożenia wniosku o wydanie Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego, a także uzyskania e-skierowania na badania w ramach programu Profilaktyka 40 plus.
Na IKP znajdziemy też informacje o wynikach testu na koronawirusa, informację o szczepieniu oraz Unijny Certyfikat COVID UCC.
Dlaczego warto dodać dziecko do IKP
Dzięki IKP dziecka możemy w łatwy i wygodny sposób kontrolować jego leczenie. Skierowania czy recepty wystawione dla dziecka można odebrać z poziomu aplikacji, wykupić e-receptę dla dziecka z telefonem w ręku, a także sprawdzić dawkowanie leków, umówić dziecko na szczepienie przeciw COVID-19 w najszybszy możliwy sposób czy pobrać dla dziecka Unijny Certyfikat COVID. IKP pozwala monitorować dane o leczeniu dzieci, co również ułatwia kontrolowanie stanu zdrowia maluchów – nie trzeba pamiętać, jakie lekarstwa i ile przyjmowało dziecko, historie chorób będą zgromadzone w jednym miejscu. Niestety dane dzieci nadal są uzupełniane, z tego powodu nie wszyscy rodzice widzą dane swoich dzieci od razu.
Polecamy
Czym zajmuje się lekarz pediatra?
Dla rodziców małych dzieci wizyty u pediatry stają się nierzadko stałym punktem w grafiku. Częste w wieku żłobkowym i przedszkolnym infekcje, szczepienia, bilanse, alergie... to tylko wierzchołek listy wyzwań, z którymi musimy się mierzyć. Jak wybrać dobrego pediatrę? Podpowiadamy.
Jak dodać dziecko do IKP
Aby dodać dziecko do IKP, należy zalogować się do swojego konta i na głównej stronie IKP, kliknąć prawy dolny kwadrat o nazwie „Uprawnienia”. Pojawi się zakładka „Dzieci”. Po wejściu w nią powinniśmy mieć dostęp do wszystkich danych naszych dzieci do 18. roku życia. Co ważne, dane dziecka są widoczne dla tego z rodziców, który zgłosił dziecko do ubezpieczenia w ZUS-ie, jednak jest możliwość udostępnienia tych danych drugiemu rodzicowi. Należy to zrobić, klikając w „Listę opiekunów” po wejściu w zakładkę „Konta twoich dzieci”. W tym miejscu znajduje się lista osób, które mają dostęp do konta dziecka, z możliwością wyznaczenia kolejnych opiekunów – wpisujemy dane osoby, którą upoważniamy, według podpowiedzi systemu: nazwisko i PESEL.
Dzieci do 16. roku życia nie mogą samodzielnie logować się do IKP i sprawdzać swoich danych. Natomiast nastolatki w wieku 16-18 lat uznawane są w świetle prawa za osoby małoletnie, które mają dostęp do informacji o swoim stanie zdrowia, dlatego aplikacja daje możliwość logowania do IKP z ograniczoną listą funkcjonalności.
Źródła:
- Tata i mama z dostępem do Internetowego Konta Pacjenta dziecka, www.pacjent.gov.pl/aktualnosc/tata-i-mama-z-dostepem-do-ikp-dziecka [dostęp 16.10.2022].