Pierwsze kredki dla dziecka – jakie wybrać?

Świecowe, ołówkowe, a może pastele? To podstawowe pytania, jakie zadają sobie rodzice chcący kupić pierwsze kredki dla dziecka. Dylematów z wyborem będzie więcej: czy powinny być duże, grube, a może mieć kształt dopasowany do małej ręki? Jak zatem wybrać najlepsze kredki dla naszego dziecka? Podpowiadamy!

Spis treści:

Pierwsze kredki dla roczniaka – ważny zakup!

Rysowanie kredkami to wielka frajda dla maluszków, a pierwsze rysunki rozczulają rodziców i zazwyczaj trafiają do rodzinnych archiwów. Pierwsze kredki dla dziecka to początek nowej przygody – zaproszenie do świetnej zabawy, twórczego myślenia i wyobraźni, ćwiczenia sprawności ręki. 

Może się okazać, że maluch nie od razu pokocha kredki. Będzie traktował je jak klocki i układanki. Z czasem jednak doceni fakt zostawiania kolorowych śladów, nie tylko zresztą na papierze. 

Dlatego pierwsze kredki dla dziecka są tak ważne! Malec, nawet tylko bawiąc się kredkami, ćwiczy zdolności manualne i przygotowuje rękę do późniejszej nauki rysowania szlaczków i pisania literek. 

Do celowej zabawy kredkami zazwyczaj gotowe są już dzieci w wieku 12 miesięcy. Oczywiście nie oczekujmy jeszcze gotowych rysunków, jednak pierwsze „abstrakcyjne” obrazy zostawiane na papierze czy ścianie są dowodem na celowe korzystanie z kredek.

Jakie pierwsze kredki wybrać dla roczniaka

Pierwsze kredki dla dziecka powinny spełniać kilka warunków. Muszą być:

 • bezpieczne, aby maluszek, chwytając je jeszcze dość niezdarnie, nie zrobił sobie krzywdy;
 • miękkie, by zostawiały wyraźny ślad – wtedy maluch, nie obciążając zanadto rączki, będzie widział efekt swojej pracy. Wyraziste kolory zachęcą go także do dalszej aktywności;
 • wygodne w użyciu. Odpowiednio dobrane kredki będą dla dziecka łatwe do uchwycenia i utrzymania. Takie „dobrze leżące w dłoni” kredki ułatwią rysowanie i pomogą rozruszać odpowiedzialne za tę czynność mięśnie.

Pierwsze kredki dla dziecka – ołówkowe czy świecowe

Kredki świecowe to świetny wybór dla dzieci w każdym wieku. Wykonane z parafiny, są miękkie, a na kartce zostawiają wyraziste kolory. Do tego ich kształt, wielkość i grubość są odpowiednio dopasowane do małej dłoni. 

Z kolei pierwsze ołówkowe kredki dla dziecka powinny być wykonane z miękkiej glinki, a nie tradycyjnego grafitu, by operowanie nimi nie wymagało zbyt wiele wysiłku i nie zniechęcało dziecka. Wielu producentów kredek ołówkowych oznacza je symbolem „soft” lub „miękkie”.

Starszaki kolorują. Kolorowanki dla każdego

Polecamy

Starszaki kolorują. Kolorowanki dla każdego

Paradoksalnie, ta moda rozwinęła się najpierw wśród dorosłych. Kolorowanki z mnóstwem detali miały zająć rękę i odciążyć głowę. Szał trwa w najlepsze, a za kredki chwyciły nawet niechętne dziecinnym zajęciom nastolatki. I dobrze, kolorowanki mają bardzo dużo zalet.

Czytaj

Kredki treningowe dla dziecka

Pierwsze kredki dla roczniaka czy dziecka, które nie ukończyło jeszcze roku, mają pomóc mu w treningu prawidłowego chwytania ołówka lub długopisu w przyszłości. Jakie będą najlepsze kredki treningowe dla malucha?

 1. Kredki kamyki, czyli kredki swoim wyglądem przypominające kamienie. Zostały zaprojektowane z myślą o tym, by wspierać rozwój motoryki małej – chwytania. Owalny kształt sprawia, że ręka układa się prawidłowo, a maluch dość intuicyjnie uczy się trzymać kredkę poprawnie. 
 2. Kredki stożkowe, których kulkowe zakończenie ułatwia maluchom ich chwytanie. Atutem tych kredek jest atrakcyjny dla dziecka wygląd oraz to, że malują całą swoją powierzchnią. Można w dodatku ułożyć z nich wieżę. Podobną rolę będą pełnić kredko-klocki.
 3. Kredki waldorfskie, czyli kolorowe bloczki przypominające kafelki. Rysują każdym bokiem, a dodatkowo można je nakładać na siebie, mieszać i rozcierać, co jest świetnym motorycznym treningiem. Starannie dobrana kolorystyka pozwala na uzyskanie różnorodnych odcieni. 
 4. Kredki trójkątne. Ich atutem jest to, że nie ślizgają się w małej rączce i wspierają malca w nauce chwytu szczypcowego, swoim trójkątnym kształtem niemal wymuszając prawidłowy chwyt. Idealnie sprawdzą się w przypadku starszaków, będą doskonałą alternatywą dla tradycyjnych kredek. 
 5. Kredki domowej roboty, np. w kształcie serduszek. By je przygotować, wystarczą odpowiednie foremki i resztki zużytych już kredek, które należy przetopić. W ten sposób również możemy zatroszczyć się o kształt odpowiedni dla małej rączki.

Wybierając pierwsze kredki dla dziecka, warto sięgnąć po produkt ekologiczny. Dziecko poznaje świat wszystkimi zmysłami – również zmysłem smaku. Bezpieczne kredki dla rocznego dziecka powinny być zatem nietoksyczne. Na rynku znajdziemy nawet kredki… jadalne – wykonane z całkowicie jadalnych składników takich, jak: owoce, warzywa i proszki roślinne.

Kiedy kupić pierwsze kredki dla dziecka

Na naukę rysowania duży wpływ ma budowa i rozwój stawów – ważny jest staw barkowy, łokieć, na koniec nadgarstki i palce. Kilkumiesięczny maluszek będzie chwytał kredkę całą dłonią i bawił się nią. Dopiero pod koniec pierwszego roku życia dziecko uczy się chwytać trzema palcami. 

Nie powinno się przyspieszać tych etapów, bo każde dziecko rozwija się w swoim tempie. Rysunkową aktywność można proponować siedmio-, ośmiomiesięcznemu maluchowi, jednak ze świadomością, że prawidłowego chwytu nauczy się w ciągu kilku kolejnych miesięcy. 

Najlepszym czasem na naukę zabawy kredkami są okolice pierwszych urodzin. Dzieci w tym wieku zazwyczaj operują już rączkami bez poruszania całego ciała. Kredki i papier, najlepiej duże kartki, będą świetnym prezentem.

  Sprawdź powiązane tematy

  Posłuchaj podcastów stworzonych przez mamy dla mam!

  Sprawdź