Bidon dla dziecka – jak wybrać najlepszy? / iStock

Bidon dla dziecka – jak wybrać najlepszy?

Bidon to niezbędne wyposażenie każdego dziecka – sprawdzi się na spacerze, wycieczce i podczas jazdy samochodem. Wydawać by się mogło, że jego wybór nie powinien przysporzyć żadnego problemu. Jednak liczba modeli sprawia, że łatwo się pogubić. Jaki bidon dla dziecka będzie najlepszy?

Spis treści:

Bidon dla niemowlaka

Kubek otwarty jest podstawowym naczyniem do picia płynów, z którego mogą zacząć korzystać niemowlaki w momencie rozszerzania diety. O ile w domu sprawdzi się doskonale, to na spacery czy wycieczki lepiej zabrać jego zamiennik – bidon. 

Na co zwrócić uwagę, wybierając bidon dla niemowlaka? Przede wszystkim na rurkę, która nie powinna być ani za gruba, ani za cienka. W bidonach z szeroką i otwartą rurką przepływ wody jest zbyt duży i niemowlę może się zakrztusić. Z kolei zbyt wąska rurka może przysporzyć kłopotów i zniechęcić dziecko do ćwiczenia nowej umiejętności. Im rurka jest cieńsza, tym więcej pracy muszą wykonać mięśnie w okolicy ust. 

Znaczenie ma również pojemność – dla małego dziecka w zupełności wystarczy bidon o maksymalnej pojemności 240 ml. Co więcej, mniejsze bidony są lżejsze i wygodniejsze.

Bidon dla trzylatka

W przypadku dzieci w wieku przedszkolnym lepiej sprawdzą się bidony o większej pojemności –minimum 350 ml. Bardzo ważne jest, aby bidon dla trzylatka był szczelny i miał łatwy system otwierania, tak by do jego obsługi wystarczyła jedna ręka. Warto zwrócić uwagę, czy nie posiada trudno dostępnych miejsc i zakamarków utrudniających utrzymanie go w czystości. Szeroki wybór i bogata gama kolorystyczna sprawiają, że każdy przedszkolak znajdzie wymarzony model i wzór.

Woda dla niemowlaka

Polecamy

Woda dla niemowlaka

Słyszałaś, że dzieci trzeba dopajać. Wydaje ci się, że maluszki oprócz mleka potrzebują także wody. Musisz jednak wiedzieć, że konieczność podawania wody niemowlęciu zależy od jego wieku i sposobu karmienia. Poznaj aktualne zalecenia dotyczące żywienia niemowląt. Sprawdź, jaka woda do picia dla niemowlaka będzie najlepsza i kiedy ją włączyć do diety dziecka.

Czytaj

Jaki bidon dla dziecka wybrać?

Na rynku można znaleźć różne modele bidonów. Niezależnie od rodzaju bidon powinien być szczelny, mieć odpowiednią pojemność i dobrze dobrany ustnik. Ważne, by został wykonany z bezpiecznych materiałów i był łatwy w użyciu. Zatem jaki bidon dla dziecka wybrać? 

Bidon ze słomką dla dziecka

Wybierając bidon ze słomką dla dziecka, należy kierować się wiekiem malucha. Dla niemowlaków najodpowiedniejsza będzie rurka o średnim przekroju, a dla dzieci powyżej drugiego roku życia, o szerokim. Słomka powinna mieć średnią twardość, ponieważ zbyt miękka może zostać szybko pogryziona, a zbyt twarda utrudnia picie. Warto zwrócić uwagę, czy do bidonu dołączone są zapasowe słomki i specjalna szczoteczka do ich czyszczenia. Należy pamiętać, że nie każdy maluch od razu będzie potrafił pić z bidonu ze słomką, niektóre dzieci potrzebują więcej czasu. Nauka picia z bidonu to nie wyścigi! 

Bidon z dzióbkiem dla dziecka

To, w jaki sposób dziecko pije i pobiera pokarm, ma duże znaczenie w późniejszej nauce mowy, kiedy ważne jest skoordynowanie ruchu warg, podniebienia miękkiego i języka. Niestety, bidon z twardym dzióbkiem może wyrządzić więcej szkody niż pożytku. Bidony z twardym ustnikiem mogą przyczynić się do rozwoju wady zgryzu i problemów z prawidłową wymową. Z racji tego, że utrwalają w dziecku złe nawyki, nie są dobrym wyborem. 

Bidon termiczny dla dziecka

By zapewnić dziecku odpowiednie nawodnienie, nawet podczas spaceru w chłodny dzień warto wybrać bidon termiczny, który przez dłuższy czas utrzymuje właściwą temperaturę napoju. Najlepiej, by bidon termiczny dla dziecka wykonany był z antybakteryjnej stali nierdzewnej, dzięki czemu jest bardziej odporny na zanieczyszczenia. Wiele modeli posiada wygodny uchwyt, za który można przyczepić je do plecaka. Dobrze jest zwrócić uwagę na to, w jakim celu będzie wykorzystywany bidon termiczny. Jeśli ma służyć tylko na spacerach czy w przedszkolu, wystarczy ten o pojemności 350 ml. Jednak gdy zabierany będzie na całodniowe wycieczki, lepiej zaopatrzyć się w taki o większej pojemności, np. 400 ml. Jednak im większa pojemność, tym większy ciężar.

Bidon szklany czy plastikowy dla dziecka?

Ważne jest, by bidon dla dziecka był wykonany z materiałów wysokiej jakości, które nie tylko wpływają na trwałość, ale i komfort użytkowania. Choć bidony szklane są cięższe od plastikowych, posiadają wiele zalet. Te wykonane ze szkła borokrzemowego są lżejsze od tych z tradycyjnego szkła sodowego. Co więcej, są bardziej wytrzymałe na urazy mechaniczne i można je myć w zmywarce. Szkło nie zmienia smaku napojów i nie zawiera żadnych szkodliwych substancji. Bidony plastikowe, choć lżejsze, są trudniejsze w utrzymaniu czystości, szybciej się niszczą i nie mogą być myte w zmywarce.

    Sprawdź powiązane tematy

    Posłuchaj podcastów stworzonych przez mamy dla mam!

    Sprawdź