Dzienniczek elektroniczny ucznia ‒ co to takiego? Dzienniczek elektroniczny ucznia ‒ co to takiego?/ fot. Pexels

Dzienniczek elektroniczny ucznia ‒ co to takiego?

Dzienniczek internetowy ucznia to ułatwienie dla rodziców, którzy na bieżąco mogą kontrolować postępy w nauce dziecka. To także wygodna możliwość kontaktu z nauczycielami, szczególnie w czasach, kiedy dzieci uczą się zdalnie lub hybrydowo. Do czego służy dzienniczek elektroniczny i jak z niego korzystać?

Spis treści:

Czym jest dzienniczek elektroniczny ucznia?

Dziennik elektroniczny ucznia, inaczej edzienniczek, zastępuje tradycyjny, papierowy dziennik, który dawniej nauczyciel pod pachą wnosił do klasy. Internetowy dzienniczek ucznia jest programem komputerowym lub serwisem internetowym służącym do rejestracji przebiegu nauczania. Decyzję o jego wdrożeniu podejmuje dyrektor szkoły, często w porozumieniu z nauczycielami i rodzicami. Niektóre placówki całkowicie rezygnują z papierowego dziennika lekcyjnego na rzecz elektronicznego, inne wprowadzają go dodatkowo.

Do czego służy dzienniczek elektroniczny ucznia?

Elektroniczny dzienniczek ucznia jest dla rodziców ogromnym ułatwieniem. Kontakt pomiędzy nauczycielami a rodzicami często bywa utrudniony i ograniczony, dlatego dziennik elektroniczny umożliwia rodzicom kontrolowanie postępów w nauce dziecka. Dotychczas często dopiero podczas wywiadówek rodzice dowiadywali się szczegółowych informacji dotyczących edukacji swoich pociech, bo dzieci zazwyczaj nie mówią o wszystkim, a już na pewno starają się ukryć potknięcia. 

Dzięki elektronicznemu dzienniczkowi rodzice w każdym momencie dnia mogą sprawdzić czy dziecko jest obecne na lekcji i czy otrzymało jakiś stopień. Stwarza to możliwość zareagowania na problemy i nadrobienia zaległości, jeśli sytuacja tego wymaga.

Internetowy dziennik szkolny, w zależności od jego typu, posiada dodatkowe opcje i ułatwienia: 

  • Umożliwia sprawdzenie planu lekcji.
  • Dokumentuje frekwencję dziecka w szkole i spóźnienia.
  • Informuje o sprawdzianach czy zadanej pracy domowej.
  • Informuje o odwołanych lekcjach, zajęciach dodatkowych lub organizowanych wycieczkach.

Niektóre dzienniki elektroniczne umożliwiają także sprawdzenie, jak dziecko wypada na tle klasy, jakie są jego postępy w nauce w porównaniu z pozostałymi uczniami. 

Dzienniczek internetowy gwarantuje przejrzysty i prosty dostęp do informacji dotyczących nauki dziecka w szkole. To nie tylko ogromne ułatwienie dla rodziców, ale też doskonałe rozwiązanie dla nauczycieli, którzy szybciej i w prostszy sposób mogą skontaktować się z opiekunami i interweniować w niepokojącej sprawie. 

Choć wprowadzenie elektronicznego dzienniczka ma wiele zalet, niektórzy rodzice dostrzegają również jego wady. Jak mówią, dzieci stają się bardziej leniwe, nie zapamiętują, co mają zadane czy co muszą przygotować na kolejną lekcję do szkoły. Mają pewność, że rodzice wszystko sprawdzą w dzienniczku i przypomną im o wykonaniu obowiązków. Choć rodzice mogą kontrolować pociechę, warto dać dziecku samodzielność i stworzyć warunki do wykazania się, samodzielnego planowania czy też osobistego informowania o postępach w szkole.

Jak korzystać z elektronicznego dzienniczka?

Elektroniczny dziennik szkolny jest bardzo łatwy w obsłudze, choć na początku może przysparzać trudności. Warunkiem otrzymania dostępu jest wprowadzenie adresu e-mail rodzica. E-dziennik logowanie ‒ jak rozpocząć? 

W pasku zadań przeglądarki internetowej należy wpisać adres dzienniczka elektronicznego, który rodzice najczęściej otrzymują podczas pierwszego w roku szkolnym zebrania. Następnie należy założyć konto, wykorzystując adres email, który został podany wychowawcy. Po zatwierdzeniu hasła można logować się do systemu. Obsługa dzienniczka elektronicznego jest prosta i intuicyjna. Większości rodzicom wystarczy niewiele czasu, by szczegółowo zaznajomić się ze wszystkimi dostępnymi możliwościami. Do dzienniczka można zalogować się z każdego urządzenia mającego dostęp do Internetu, np. telefonu komórkowego, tabletu, laptopa. 

 

    Sprawdź powiązane tematy

    Posłuchaj podcastów stworzonych przez mamy dla mam!

    Sprawdź