Jak urządzić pokój dla dziecka? / istock

Jakie meble do dziecięcego pokoju?

Choć pokój dziecka zmienia się na przestrzeni lat, to dobrze dobrane i nowoczesne meble do pokoju dziecięcego posłużą przez dłuższy czas. Na co zwrócić uwagę, urządzając dziecięce wnętrze?

Spis treści:

Meble do dziecięcego pokoju – jakie powinny być?

Wybierając meble do pokoju dla dziecka, warto zdecydować się na takie, które posłużą dłużej. Najlepsze są te o stonowanym kolorze i charakterze. Proste i modne kształty sprawdzą się zarówno w przypadku przedszkolaków, jak i nastolatków.

Kupując po meble, zwróćmy uwagę na to, by dziecko zbyt szybko z nich nie wyrosło. Każdy mebel można ozdobić kolorowymi naklejkami, okleiną, a łóżko narzutą i poduszkami. Łóżko małej dziewczynki można przystroić delikatnym baldachimem. Niekiedy błędnie zakładamy, że meble dla dzieci powinny być bogate we wzory, kształty i kolory. Zbyt intensywne barwy mogą przytłaczać dziecko i nadmiernie je pobudzać. Jakie więc meble wybrać do pokoju dziecięcego? 

Dobrze się sprawdzają neutralne kolory, delikatne odcienie. Świetnym rozwiązaniem są meble funkcjonalne, czyli dopasowane do wieku i potrzeb. Meble pełniące te same funkcje powinny znajdować się blisko siebie, np. biurko, szafki na książki i przybory szkolne. By optymalnie wykorzystać przestrzeń pokoju dziecięcego, warto zdecydować się na meble w zabudowie. Meble dopasowane do wymiarów pomieszczenia są świetnym rozwiązaniem pokoju na poddaszu. Wiadomo, że skosy ograniczają przestrzeń użytkową, co nie oznacza jednak, że są ograniczeniem w projektowaniu wnętrza. W przestrzeni ze skosami lepiej nie zostawiać pustych miejsc i maksymalnie je wykorzystać.

Jakie meble do pokoju dziecięcego wybrać?

Rodzice doceniają pojemne meble, które pomieszczą wszystkie zabawki, ubrania i inne akcesoria. Ważna jest również ich wielkość i wysokość, dlatego warto zainteresować się meblami, które rosną wraz z dzieckiem. Są łóżka z funkcją rozsuwania, dzięki której można powiększyć powierzchnię spania. Również biurko z regulacją wysokości świetnie się sprawdzi zarówno w przypadku przedszkolaka, jak i nastolatka. 

Gdy w pokoju mieszka rodzeństwo, można wyposażyć go w łóżko piętrowe i dwustronne biurko. Na rynku dostępne są też meble modułowe, które w łatwy i szybki sposób pozwalają urządzić dziecięcy pokój. Meble do małego pokoju powinny być lekkie i nie mogą przytłaczać pomieszczania, wręcz przeciwnie – dobrze, by powiększały je optycznie. 

Zadbajmy, by w pokoju znalazło się nie tylko miejsce do spania i nauki, ale także relaksu i zabawy. Urządzenie pokoju powinno rozwijać kreatywność, wyobraźnię i motywować do działania.

Na co zwrócić uwagę przy wybieraniu mebli dla dzieci?

Ponieważ małe dzieci są bardzo ruchliwe i często nieostrożne, gdy wybieramy meble do ich pokoju, powinniśmy wziąć pod uwagę bezpieczeństwo. Stabilna konstrukcja szafek, regałów czy komód zapobiegnie wywróceniu mebli, kiedy maluch spróbuje się na nie wspiąć. Dodatkowo meble warto przymocować do ściany. Dobrze, gdy meble do dziecięcego pokoju mają zaokrąglone narożniki, które chociaż w pewnym stopniu złagodzą skutki uderzenia. 

Wszystkie materiały, tworzywa i farby, z których zostały wykonane, powinny spełniać normy dotyczące dziecięcych mebli. Dzieci, w szczególności te małe, potrzebują dużo miejsca na wszystkie zabawki i swoje skarby. Dobrze, gdy pokój malucha wyposażymy w schowki i skrytki, które pomieszczą wiele rzeczy. 

Częstym błędem jest urządzanie pokoju tak, by niczego nie można było zmienić i przesunąć. Dzieci uwielbiają tworzyć z mebli domki, zamki i tajemnicze skrytki, dlatego warto urządzić pokój tak, by spełniał oczekiwania dziecka.

Ile mogą kosztować meble dziecięce?

Meble do pokoju dziecięcego powinny być wygodne, bezpieczne i funkcjonalne. Drewniane i nowoczesne meble renomowanych producentów to niemały wydatek, a urządzenie dziecięcej przestrzeni to koszt kilku, a czasami nawet i kilkunastu tysięcy złotych. Jednak na rynku można znaleźć równie ładne i dobrze wykonane meble w zdecydowanie niższych cenach. Do kosztu mebli należy doliczyć cenę fotela do biurka i innych dodatków. 

Jeśli bliska nam jest idea współdzielenia, poszukajmy wyposażenia do dziecięcego pokoju na portalach sprzedażowych. Czasami można kupić w przyzwoitym stanie wyposażenie pokoju dla dziecka za naprawdę korzystną cenę. 

Ciekawym pomysłem na zmianę wyglądu i nadanie nowego charakteru pomieszczeniu jest okleina na meble. To stosunkowo tania i oryginalna ozdoba.

    Sprawdź powiązane tematy

    Posłuchaj podcastów stworzonych przez mamy dla mam!

    Sprawdź