Jakie powinno być łóżeczko dla dwulatka? źródło: Adobe Stock

Jakie powinno być łóżeczko dla dwulatka?

Łóżeczko dla dwulatka powinno być przede wszystkim bezpieczne – a to dlatego, że maluch będzie często z niego wychodził, nierzadko w nocy. Z tego powodu niskie łóżeczko dla dwulatka jest najlepszym rozwiązaniem. Jaki mamy wybór i na co zwracać uwagę podczas zakupów?

Spis treści:

Dlaczego wybór łóżka dla dziecka jest tak ważny

Dziecięce łóżeczko jest nie tylko elementem wystroju – to miejsce, w którym maluch spędza wiele godzin (podczas snu czy zabawy). Powinno być bezpieczne i wygodne. Wybierając łóżko dla dwulatka, kieruj się tymi samymi zasadami, jak podczas zakupu łóżeczka dla niemowlaka. Sprawdź, czy spełnia ono obowiązujące normy i czy ma certyfikaty, jakich materiałów użyto do produkcji (czy farby i lakiery są atestowane, bezpieczne dla malucha), jaka jest jakość jego wykonania (czy jest stabilne, czy nie ma „zadziorków”, np. z nieoszlifowanego drewna czy farby).

Powinnyśmy skupić się nie tylko na wyborze łóżka dla dziecka, ale przyjrzeć się również materacowi, na którym będzie spał maluch. Najlepiej sięgnąć po ten średniej twardości, nieodkształcający się pod ciężarem ciała, umożliwiający cyrkulację powietrza. Dobrze, aby miał zdejmowany pokrowiec, który można wyprać w pralce. Wśród materacy dla najmłodszych popularnością cieszą się modele z pianki termoplastycznej lub lateksu.

Jakie łóżeczko dla dwulatka

Dwuletnie dziecko może wciąż spać w niemowlęcym łóżeczku (po obniżeniu materaca na najniższy poziom), jednak wielu rodziców decyduje się na zakup nowego, „doroślejszego” egzemplarza. Szukając łóżeczka dla dwulatka, skupmy się raczej na modelach nierozkładanych, a nie na wersalkach czy sofach. Możemy zdecydować się na standardowe, pojedyncze łóżko (np. o wymiarach 80 x 160 cm), na rozsuwane, które będzie rosło razem z dzieckiem (docelowa długość to przeważnie 200 cm), lub na mebel o niestandardowym kształcie.

Model, na który warto zwrócić uwagę podczas zakupów, to niskie łóżeczko dla dwulatka. Maluch może wiercić się przez sen, może chcieć przyjść do nas w nocy – dzięki materacowi ułożonemu na stelażu bezpośrednio na podłodze, nawet gdy dziecko sturla się z łóżeczka, nic mu się nie stanie. Niskie łóżeczka mają różne kształty: mogą wyglądać jak standardowy model, ale bez nóżek, mogą również być w kształcie drewnianego domku czy tipi.

Jeśli zdecydujemy się na zakup łóżeczka o standardowej wysokości, zwróćmy uwagę na zabezpieczenia. Niektóre modele są dość mocno zabudowane, inne mają zdejmowane barierki. Jeśli nie ma ich w zestawie, warto je dokupić – zabezpieczają one malucha przed wypadnięciem z łóżka.

Ile kosztuje łóżeczko dla dwulatka

Cena łóżeczka dla dwulatka zależy przede wszystkim od tego, na jaki model się zdecydujemy. Najdroższe będą łóżka wykonane na zamówienie – zarówno przez stolarza, jak i w sklepach, które oferują dopasowane indywidualnie modele. Mniej zapłacimy za klasyczne wzory dostępne w sklepach sieciowych (od 200 zł w górę), musimy jednak liczyć się z tym, że np. łóżka rozsuwane będą kosztować więcej. Sporym wydatkiem będzie też np. łóżko w kształcie samochodu (ok. 500 zł).

Jeśli mamy łóżeczko dla niemowlaka, które „rośnie razem z dzieckiem”, bez większych nakładów finansowych przekształcimy je w łóżko dla dwulatka (być może konieczne będzie kupno materaca lub pościeli). Jeśli chcemy wymienić łóżko, warto sprawdzić oferty na grupach sprzedażowych. Możemy trafić na prawdziwe perełki – atrakcyjne i niezniszczone modele w dobrej cenie. Materac do łóżeczka powinien być jednak nowy, na tym nie powinnyśmy oszczędzać.

Łóżeczko turystyczne dla dziecka - jakie wybrać?

Polecamy

Łóżeczko turystyczne dla dziecka - jakie wybrać?

Łóżeczko turystyczne jest świetną opcją dla podróżujących rodziców – wygodne, lekkie, funkcjonalne i łatwo składane, podnosi komfort przemieszczania się z maluchem. Sprawdzi się nie tylko podczas urlopów, ale również w trakcie pobytu u dziadków i innych członków rodziny. Co więcej, niektórzy rodzice z łóżeczka turystycznego korzystają również na co dzień w swoim domu. Podpowiadamy, czym kierować się przy jego wyborze i na co zwrócić szczególną uwagę.

Czytaj

Jaka pościel dla dwulatka

Zmieniając łóżko, często nie ograniczamy się do zakupu większego prześcieradła, ale decydujemy się na wymianę całej pościeli. Od nas zależy, czy wybierzemy mniejszy rozmiar (np. 60×120 cm), czy zdecydujemy się na ten „dorosły” (150×200 cm). Ta druga opcja będzie wygodniejsza, jeśli mamy w planach spanie razem z dzieckiem (lub przewidujemy taką możliwość).

Wybierając pościel dla dwulatka, zwróćmy uwagę na materiał, z którego jest wykonana – najlepiej, aby była to dobrej jakości bawełna. Jeśli chodzi o wzór, wybór jest olbrzymi – możemy zdecydować się na pościel jednokolorową, z delikatnym wzorem lub z postaciami z bajek. Pościel jest elementem, który może być ozdobą dziecięcego kącika, można na niej nawet przemycić coś „krzykliwego” (meble wymieniamy dość rzadko, tu lepiej postawić na klasykę, z kolei pościel możemy wymieniać w zależności od aktualnych upodobań).

    Sprawdź powiązane tematy

    Posłuchaj podcastów stworzonych przez mamy dla mam!

    Sprawdź