Jak wybrać dekoracje do pokoju dziecięcego?/fot. Getty Images Jak wybrać dekoracje do pokoju dziecięcego?/fot. Getty Images

Jak wybrać dekoracje do pokoju dziecięcego?

Pewnie każdy z nas marzył w dzieciństwie o baldachimie, lampce w kształcie księżyca czy łóżku-samochodzie. Niektóre marzenia zostały spełnione, inne… wciąż możesz spełnić, wybierając dekoracje do pokoju swojego dziecka. Oprócz porządnego łóżka i pojemnej szafy, dekoracje do pokoju dziecięcego dopełniają klimat i sprawiają, że maluch może przenieść się do innego, własnego świata. Jakie wybrać dekoracje do pokoju dziewczynki, a jaka dekoracja pokoju dziecięcego dla chłopca będzie praktyczna i inspirująca? Podpowiadamy!

Spis treści:

Dekoracje do pokoju dziecięcego – dlaczego warto je mieć?

Bardzo często to, jakie dekoracje do pokoju dziecięcego będziemy mogli kupić, zależy nie tylko od stanu naszego portfela, ale również od przestrzeni, jaką dysponujemy. Nawet, gdy jest maleńka lub dzielona z rodzicami czy starszym rodzeństwem, z pewnością uda się znaleźć właściwie ozdoby do pokoju dziecięcego. Trzeba tylko wiedzieć, jak i gdzie szukać!

Powodów, dla których warto postawić na dekoracje do pokoju dziecięcego, jest kilka.

 1. Niejednokrotnie zdarza się, że pokój dziecięcy należy do rodzeństwa, lub maluchy w ogóle nie mają swojej przestrzeni, a dysponują jedynie fragmentem sypialni rodziców. Wybór odpowiednich ozdób i dekoracje do pokoju dziecięcego w ścisłym tego słowa znaczeniu (poduszeczki, półeczki, dywaniki) sprawią, że każdy maluch będzie miał własną, ukochaną przestrzeń. Sferę niezależną od innych członków rodziny.
 2. Bardzo często duże meble, takie jak łóżko, komoda czy biurko, są  „dziedziczone”. Malec dostaje je od starszej kuzynki lub zostają w jego pokoju, bo brat już z nich wyrósł. Dekoracja pokoju dziecięcego dla chłopca lub dekoracje do pokoju dziewczynki mogą sprawić nie tylko, że maluch zapomni o otrzymanym w spadku meblu, ale również pozwolą zmienić go, nawet jeśli pierwotnie należał do członka rodziny płci przeciwnej. 
 3. Dekoracje do pokoju dziecięcego są o wiele tańsze niż elementy głównego wystroju. Małym kosztem dekoracje na ścianę do pokoju dziecięcego sprawią, że przestrzeń nabierze innego charakteru, a gdy nasz malec odkocha się w dinozaurach, a pokocha kosmos, można tanio i łatwo spełnić zupełnie nowe marzenia. 
 4. Ozdoby do pokoju dziecięcego sprawiają, że staje się on przytulny, ciepły i chce się w nim spędzać czas. Ozdoby z filcu, dekoracje na ścianę i poduszki dekoracyjne do pokoju dziecięcego tworzą przyjazną każdej aktywności atmosferę. Przyjemniej się w nim bawi, zasypia i z radością wraca po wakacjach!

Dekoracje do pokoju dziecięcego mają jeszcze jedno ważne zadanie– budują wspomnienia. Pamiętasz swój pokoik z dzieciństwa? Tak samo maluch zapamięta swój. I– być może– mała poduszeczka albo ramka na zdjęcia przywołają za kilka lat w jego pamięci wyjątkowe wspomnienie.

Jakie dekoracje wybrać?

Bardzo ważne jest, aby znaleźć odpowiednią tematykę czy też motyw przewodni dziecięcego pokoju. Ozdoby do pokoju dziecięcego z podobnym motywem dadzą możliwość urządzenia całego pokoju w klimacie podróżniczym, przygodowym lub leśnym. Warto pomyśleć o kilku obszarach w kontekście wyboru akcesoriów. 

 • Dekoracje ścienne do pokoju dziecięcego. To wszelkiej maści półeczki, ramki na zdjęcia, obrazki, lampki (plafony) i naklejki na ścianę. Te ostatnie mają walory nie tylko estetyczne, ale też praktyczne! Chronią ścianę przed uszkodzeniami mechanicznymi, dzięki czemu unikniesz konieczności odświeżania jej co chwilę.
 • Dekoracje okienne do pokoju dziecięcego. Wybór żaluzji, rolet lub zasłon  to oczywiście kwestia gustu. Warto jednak pamiętać, że możliwości jest wiele. Warto mieć na uwadze, by nie tylko pięknie wyglądały, ale również chroniły pociechę przed nadmiernym światłem promieni słonecznych, zapewniając jej tym samym komfortowy sen.
 • Dekoracje z drewna do pokoju dziecięcego. To przede wszystkim komódka, biureczko lub stolik i krzesełka (np. z króliczymi uszami). Ale też urocze wieszaki, półka na książki w kształcie domku dla lalek, czy drewniany domek dla lalek właśnie. 
 • Ozdoby z filcu do pokoju dziecięcego. Takie jak choćby kolorowe pomponiki zawieszone pod sufitem lub kosze na zabawki. Praktyczne, wygodne i kolorowe mają szansę wpasować się w każdą tematyczną realizację.
 • Ozdoby do pokoju dziecięcego DIY, czyli te, które najczęściej nie są najpiękniejsze lub niekoniecznie pasują do reszty, mają natomiast niezwykłą wartość sentymentalną. Ręcznie robione ozdoby do pokoju dziecięcego to bowiem także wspólne wspomnienia: nauki szycia podczas robienia z mamą wspólnej poduszki lub czasu spędzonego z tatą w piwnicy na heblowaniu nowej półeczki na książki.

Praktyczne dekoracje do pokoju dziecięcego

Decydując się na dekoracje do pokoju dziecięcego, warto zadbać o spójność poszczególnych elementów i utrzymać je w jednolitej stylistyce. To z pewnością zapobiegnie uczuciu przebodźcowania. 

Praktyczne dekoracje do pokoju dziecięcego to na pewno te utrzymane w delikatnych, pastelowych kolorach. Zwłaszcza gdy są  to ozdoby z gatunku większych – rolety, baldachim, czy dywan. Dekoracje do pokoju dziewczynki, zresztą podobnie jak dekoracja pokoju dziecięcego dla chłopca, mogą śmiało obfitować w dodatki, które przełamią delikatne kolory i wprowadzą odrobinę świeżości. 

Ciekawym i praktycznym elementem dziecięcej przestrzeni jest… tipi! Maluchy kochają te trójkątne namiociki. Potrafią spędzać w nich czas na zabawie, czytaniu książek, a nawet drzemce. Nie mając możliwości urządzenia strefy dziecka inaczej, lub stojąc przed wyzwaniem pogodzenia klimatu księżniczkowego z kosmicznym, kolorowe tipi może być rozwiązaniem optymalnym. Jednego dnia zmieni się w dom wodza indiańskiej wioski, innego w salon kosmetyczny.

Przykłady dekoracji do pokoju dziecięcego

Choć każdy z nas ma inne gusta, a o gustach – jak wiadomo – się nie dyskutuje, istnieją pewne uniwersalne elementy, które ocieplą dziecięcą przestrzeń. Jakie dekoracje do pokoju dziecięcego sprawdzą się u każdego?

 • Poduszki dekoracyjne do pokoju dziecięcego, np. z bohaterami bajek, ukochanymi zwierzątkami lub w kształcie literek. 
 • Ramki na zdjęcia lub dziecięce obrazki. Mogą być to ozdoby do pokoju dziecięcego „zrób to sam”. 
 • Wieszaki to jedne z najbardziej uroczych i praktycznych dekoracji z drewna do pokoju dziecięcego.
 • Kosze na zabawki mogą stanowić ciekawe ozdoby z filcu do pokoju dziecięcego.
 • Lusterko, najlepiej w jakimś fikuśnym kształcie.
 • Skrzyneczki na akcesoria, np. na spinki do włosów, jeśli będą to dekoracje do pokoju dziewczynki. Taka skrzyneczka to też ciekawa dekoracja pokoju dziecięcego dla chłopca, w której maluch może trzymać choćby małe samochodziki.

Gotowi na nowe dekoracje do pokoju dziecięcego i rewolucję małego wnętrza? Powodzenia!

  Sprawdź powiązane tematy

  Posłuchaj podcastów stworzonych przez mamy dla mam!

  Sprawdź