Jak urządzić mały pokój dla dwojga dzieci? fot. iStock Jak urządzić mały pokój dla dwojga dzieci? fot. iStock

Jak urządzić mały pokój dla dwojga dzieci?

Urządzanie pokoju to zapewnienie maluchowi bezpiecznej przestrzeni do zabawy, nauki i wypoczynku. Jeszcze trudniejsze jest urządzanie małego pokoiku dla dwojga dzieci. W takiej sytuacji należy zastosować praktyczne rozwiązania, które pozwolą nam maksymalnie wykorzystać przestrzeń. Poniżej podpowiadamy, jak pomysłowo urządzić pokoik dla rodzeństwa.

Spis treści:

Mały pokój, duży problem?

Zagospodarowanie niewielkiej przestrzeni dla dwójki dzieci z całą pewnością nie jest łatwym zadaniem, jednakże warto podjąć wysiłek, by stworzyć maluchom strefę prywatną, w której będą mogły bawić się, uczyć i wypoczywać. Wszystko należy dokładnie przemyśleć, by nie zagracić przestrzeni. 

Szczególne znaczenie ma wybór mebli, które powinny być nie tylko dostosowane do wielkości pokoju, ale również funkcjonalne – walory estetyczne w tym przypadku mają nieco mniejsze znaczenie, choć nie należy o nich zapominać. 

Przy urządzaniu małego pokoju dla dwojga dzieci warto pamiętać o personalizacji, by – mimo współdzielenia niewielkiej przestrzeni – czuły, że każde ma własną strefę. 

Urządzaniu małego pokoju dla rodzeństwa powinno towarzyszyć poszanowanie autonomii dzieci. Oznacza to, że należy – w ograniczonym stopniu – pozwolić dzieciom wpływać na ostateczny wygląd ich pokoju. Możemy pozwolić dzieciom wybrać kolor farby (spośród kilku wybranych). Choć może się zdarzyć, że dzieci mają nieco odmienną wizję na temat tego, jak ma wyglądać ich wspólny pokój. Wówczas trzeba szukać kompromisowych rozwiązań, a tam, gdzie to możliwe, wprowadzać pomysły obojga, np. jeśli jedno dziecko chce różowy pokoik, a drugie – niebieski, możemy pomalować jedną ścianę na różowo, drugą na niebiesko. W ten sposób rozwiążemy konflikt i pokażemy dzieciom, że ich zdanie jest ważne.

Jak dobrać meble do pokoju dla dwojga dzieci?

Zdecydowanie najważniejszą kwestią przy urządzaniu małego pokoju dla dzieci jest wybór odpowiednich mebli, które nie tylko będą spełniały swą funkcję, ale też nie będą optycznie zmniejszały przestrzeni. Wybór ten powinien być podyktowany wiekiem dziecka i jego aktualnymi potrzebami rozwojowymi. Małe dzieci – do 4.‒5. roku życia – nie potrzebują jeszcze biurka, natomiast gdy dziecko osiągnie wiek wczesnoszkolny, miejsce do odrabiania lekcji i nauki jest niezbędne. Podstawowe meble do pokoju dziecięcego to: 

 • Łóżko – jeśli co najmniej jedno dziecko ma więcej niż 6 lat, możemy kupić łóżko piętrowe, które oszczędza przestrzeń. Dobrym pomysłem jest także podwójne łóżko z wysuwanym dolnym materacem. Jeśli dysponujemy wystarczającą przestrzenią, by wstawić do pokoju dwa łóżka, najlepiej wybrać te z wysuwaną szufladą, która posłuży za schowek na pościel lub na zabawki. 
 • Szafa – to ważny mebel, w którym dzieci będą przechowywać ubrania i zabawki. Najmniej miejsca zajmuje szafa narożna, może być też szafa przesuwna lub wnękowa. 
 • Biurko – w małych pokojach warto postawić model składany, montowany do ściany. Można wybrać biurko podwójne, jednak zajmuje znacznie więcej miejsca.

Czy łóżko piętrowe to dobry pomysł?

Biorąc pod uwagę wyłącznie kwestie praktyczne, wybór łóżka piętrowego jest świetnym pomysłem, dzięki temu oszczędzamy sporo miejsca, co jest istotne w małym pokoju dla dwojga dzieci. Decydując się na to rozwiązanie, warto pamiętać o kilku aspektach, przede wszystkim o bezpieczeństwie dziecka, które śpi na górnym łóżku. 

Polski Komitet Normalizacyjny podaje, że łóżka piętrowe nie są odpowiednie dla dzieci przed 6. rokiem życia, gdyż wchodzenie po drabince i spanie na piętrze stwarza poważne niebezpieczeństwo urazów i kontuzji. Jeśli zdecydujemy się na zakup łóżka piętrowego dla starszych dzieci, też powinniśmy pamiętać o odpowiednich zabezpieczeniach, np. barierki czy stabilnej drabinki, a także przymocowania łóżka do ściany. Przy zakupie łóżka piętrowego warto zwrócić uwagę, czy producent przestrzega norm bezpieczeństwa (PN-EN 747-1+A1).

Praktyczne i sprawdzone rozwiązania do pokoju dla dwojga dzieci

Przy urządzaniu małego pokoju dla dwojga dzieci należy sięgnąć po praktyczne i wypróbowane rozwiązania. Oprócz tak oczywistych jak łóżko piętrowe, pokój rodzeństwa dobrze wyposażyć w meble wielofunkcyjne. Na przykład łóżko nad szafą i biurkiem (spanie na górze) czy łóżko z szufladami do przechowywania, np. zabawek. 

Przy urządzaniu pokoju dla dzieci warto wykorzystać ściany pod sufitem – możemy tam zamontować szafki, w których będziemy przechowywać rzeczy na co dzień niepotrzebne (np. garderobę zimową latem). Można zrobić dzieciom miejsce do zabawy pod sufitem (na antresoli) – jednak to rozwiązanie tylko dla starszych dzieci, ponieważ wchodzenie po drabince jest potencjalnie kontuzjogenne. 

Przy aranżacji pokoiku dla dzieci warto pamiętać nie tylko o funkcjonalnych meblach i dodatkach, ale również o nadaniu całości przytulnego charakteru. Dzieci będą się uczyć, bawić i wypoczywać na stosunkowo niewielkiej przestrzeni, dlatego warto zadbać o tematyczne akcenty dekoracyjne, a także pomalować na neutralny kolor ściany.

Sprawdź powiązane tematy

newsletter-main

Wszystko, czego potrzebujesz
na Twoim mailu

Newsletter Hellomama da Ci dostęp do materiałów tworzonych z myślą o Tobie i Twoim dziecku.

  newsletter-main-decorator
  newsletter-staying

  Zostań z nami jeszcze chwilę!

  Zapisz się do newslettera HelloMama

  Zyskaj dostęp do materiałów tworzonych z myślą o Tobie i Twoim dziecku.

   newsletter-staying-decorator-1
   newsletter-staying-decorator-2