Jakie powinno być drewniane łóżko dla dziecka? Jakie powinno być drewniane łóżko dla dziecka? / iStock

Jakie powinno być drewniane łóżko dla dziecka?

Drewno wróciło do łask w wielkim stylu. Po erze fascynacji tanimi, gładkimi i kolorowymi meblami z płyt wiórowych nadszedł czas, by docenić to, co ponadczasowe. Drewno to naturalny materiał, który jest ekologiczny i praktyczny. Nic dziwnego, że rodzice chętnie wybierają drewniane łóżka dla dzieci. Na co zwrócić uwagę, wybierając takie łóżko? Ile kosztuje drewniane łóżko i jakie są jego wady i zalety? Odpowiadamy.

Spis treści:

Drewniane łóżko – dlaczego warto je wybrać?

Drewniane łóżka dla dzieci to hit wnętrzarski ostatnich lat. Łóżka-domki, łóżka-tipi, łóżka z baldachimami, łóżka drewniane, które rosną z dzieckiem, przepiękne łóżeczka drewniane dla niemowląt… Właściwie nie ma dziecięcego pokoju, którego głównym punktem nie byłoby atrakcyjne łóżko z drewna.

Spory wybór wzorów i rozmiarów to ogromna zaleta drewnianych łóżek dla dzieci. Jeśli chcemy urządzić dziecku wymarzony pokój w nowoczesnym stylu, wśród drewnianych łóżek będziemy mieć największy wybór, a co za tym idzie – pole do popisu. Co ważne – z drewna można stworzyć jedyne w swoim rodzaju łóżko dla dziecka według własnego projektu. Są firmy, które realizują pomysły i potrzeby swoich klientów. Drewniane łóżko może być zrobione na wymiar.

Jednak drewniane łóżko warto wybrać dla dziecka nie tylko ze względu na różnorodność wzorów i design. To dobry wybór, ponieważ drewniane łóżka są praktyczne. Wśród modeli są łóżka, które rosną razem z dzieckiem, piętrowe i na antresoli, łóżka z barierkami, szufladami na pościel itd. Wybór jest ogromny. Nietrudno znaleźć takie, które będzie stabilne, wytrzymałe i bezpieczne.

Co więcej, kupując drewniane łóżko, troszczymy się o ekologię i własny portfel. To naturalny surowiec, który przetrwa wiele. W ten sposób produkujemy mniej odpadów, a nawet gdy zdecydujemy się pozbyć drewnianego łóżka, wiemy, że to materiał w 100 procentach naturalny.

Zalety i wady drewnianych łóżek

Drewniane łóżko zawsze można odświeżyć i odnowić, nadać mu inny wygląd, używając farby, lub sprawić, że będzie wyglądało jak nowe przy użyciu szlifierki czy papieru ściernego. Odnawianie drewna nie jest trudne i daje niezwykłe efekty.
Drewnianych łóżek na rynku wtórnym nie ma wiele, a jeśli są, to ich ceny są dość wysokie w porównaniu do dziecięcych łóżek z innego materiału niż drewno. Jeśli decydujemy się na zakup nowego łóżka drewnianego, również musimy się liczyć z większym wydatkiem.

Jeśli wybierzemy dla dziecka łóżko z drewna surowego i nie zabezpieczymy go odpowiednio lakierem, olejem lub farbą, drewno szybko „złapie” brud i będzie podatne na zniszczenia. Modele łóżek drewnianych do samodzielnego zmontowania i pomalowania pojawiają się w ofertach sieciówek wnętrzarskich. Kuszą niską ceną, jednak dodatkowym kosztem jest konieczność samodzielnego zabezpieczenia drewna, co wymaga wybrania odpowiedniego produktu i pracy. Do zabezpieczania drewnianych mebli nadają się lakiery oraz oleje, np. olej lniany, jednak koniecznie należy zwrócić uwagę, czy dany produkt nadaje się do mebli dziecięcych, czy będzie bezpieczny np. dla alergików.

Minusem tanich, drewnianych łóżek dla dzieci może być też nieodpowiednie przygotowanie drewna – wystające drzazgi, nieoszlifowane dokładnie kanty. Jeśli wybieramy łóżeczko dla niemowlaka, czyli drewniane łóżeczko ze szczebelkami, sposób wykonania i bezpieczeństwo są szczególnie ważne. Na to również musimy zwrócić uwagę, jeśli sami wykonujemy drewniane łóżko dla dziecka.

Jakie wybrać drewniane łóżko dla dzieci?

Przy wyborze odpowiedniego drewnianego łóżka przede wszystkim warto pomyśleć o potrzebach dziecka. Czy ma to być łóżeczko na kilka lat? Czy łóżko będzie dla nich wyłącznie miejscem odpoczynku, czy też zabawy? Ile mamy w pokoju miejsca – może warto zdecydować się na łóżko piętrowe? Pierwszym krokiem jest wybór typu łóżka i jego rozmiaru.

Należy znaleźć producenta łóżek drewnianych godnego zaufania. Ważny jest rodzaj materaca do łóżka dziecięcego. To materac ma wpływ na komfort i zdrowie naszego dziecka, a nie drewniana rama. Trzeba sprawdzić, czy materac będzie pasował do ramy, którą chcemy kupić.

Przy wyborze łóżka dla dziecka rodzaj drewna nie ma większego znaczenia, chyba że bardzo zależy nam na konkretnym odcieniu. Solidne i stabilne łóżka mogą być wykonane z drewna dębowego, bukowego, orzecha czy olchy. Drewno dębowe jest twarde i ciężkie, ma jasny kolor. Dębowe meble zalicza się do klasycznych i jednocześnie najdroższych, bo najbardziej wytrzymałych. Do produkcji łóżek najczęściej wykorzystuje się drewno sosnowe. Jest ono znacznie tańsze i bardziej miękkie, przez co meble są mniej trwałe. Co ważne, sosna nie pochłania kurzu, jest więc doskonałym wyborem dla alergików. Pośrodku plasuje się drewno bukowe. Jest tańsze od dębowego, a niemal tak samo wytrzymałe. Ma też ładną jasną barwę, więc wyglądem nie ustępuje ciepłym i klasycznym meblom sosnowym.

Ile kosztuje drewniane łóżko?

Ceny drewnianych łóżek dla dzieci zaczynają się od 200 zł. W tej cenie możemy kupić samą ramę z drewna sosnowego. Dodatkowy koszt to materac, a czasem również stelaż. W granicach 300 zł można znaleźć sosnowe łóżko dla dziecka w wersji z szufladą na pościel.

Najtańsze łóżko piętrowe z drewna to koszt ok. 600 zł, jednak w tym przedziale cenowym nie ma dużego wyboru. Więcej ładnych sosnowych łóżek piętrowych i na antresoli jest w cenie ok. 800‒1000 zł. W tym przedziale cen można wybierać nie tylko spośród producentów, ale i modeli oraz funkcji – z szufladami, różnymi rodzajami barierek itd.

Sosnowe łóżeczko dla niemowlaka ze szczebelkami można kupić już w cenie mniejszej niż 200 zł. Jednak przy tak tanich ofertach należy sprawdzić wszelkie kwestie bezpieczeństwa. W tej cenie dostępnych jest kilka modeli, nie tylko z klasycznymi okrągłymi szczebelkami. Drewniane łóżko, które rośnie wraz z dzieckiem, to produkt, który znacznie trudniej znaleźć. Drewniana rama, którą można rozsunąć, w najmniejszej wersji ma ok. 130 cm, a w największej 200 cm. Koszt drewnianego rozsuwanego łóżka to mniej więcej 500‒700 złotych. Jednak to, ile zapłacimy, zależy od producenta, materiałów i projektu łóżka.

    Sprawdź powiązane tematy

    Posłuchaj podcastów stworzonych przez mamy dla mam!

    Sprawdź