Huśtawka do domu. Jaką wybrać dla malucha? / istock Huśtawka do domu. Jaką wybrać dla malucha? / istock

Huśtawka do domu. Jaką wybrać dla malucha?

Huśtawka to ponadczasowa zabawka, którą lubi każde dziecko – bez wyjątku. Huśtawka nie zajmuje dużo miejsca, dlatego sprawdzi się nawet w małym pomieszczeniu. Czym kierować się przy wyborze bujawki i gdzie najlepiej ją zawiesić?

Spis treści:

Huśtawka do domu dla dziecka – czy warto?

Dzieci, niezależnie od tego czy małe czy duże, lubią się bujać. To właśnie do huśtawek na placu zabaw ustawia się najdłuższa kolejka, a domowa huśtawka to świetna zabawka, która sprawdzi się nawet w niewielkim mieszkaniu. 

Huśtanie jest nie tylko fajną formą zabawy. Ma również pozytywny wpływ na rozwój dziecka. Małym dzieciom bujanie przypomina czas spędzony w łonie matki, gdzie czuły się w pełni bezpiecznie. Choć mogłoby się wydawać, że długie przebywanie na huśtawce może się znudzić, nic bardziej mylnego. 

Rytmiczne bujanie w przód i w tył stymuluje układ przedsionkowy mózgu, co sprawia, że dziecko się wycisza i uspokaja. Prawidłowa praca układu przedsionkowego pozytywnie wpływa na rozwój mowy, słuchu i koordynację wzorkową. Dziecko staje się mniej płaczliwe i szybciej usypia. Posiadanie w domu huśtawki niesie za sobą same zalety – zarówno dla dziecka, jak i rodzica, który zyskuje chwilę czasu dla siebie.

Gdzie zawiesić domową huśtawkę?

Przymocowanie domowej huśtawki do futryny drzwi w pokoju (najczęściej dziecięcym) to najpopularniejszy pomysł. Bujawki mocowane do futryny zwykle są zdejmowane. Alternatywnym rozwiązaniem jest zamocowanie huśtawki na drążku. Ważne jest, by miejsce było w pełni bezpieczne, tak by podczas bujania huśtawka nie uderzyła w ścianę czy meble. Huśtawka do domu dla dziecka może być zawieszona zarówno w niewielkich, jak i bardzo przestronnych pomieszczeniach.

Mata dla niemowlaka - jak wybrać najlepszą?

Polecamy

Mata dla niemowlaka - jak wybrać najlepszą?

Miejsce do zabawy, przekładania się z pleców na brzuch, pełzania, siadania, raczkowania… Maty są bardzo wygodnym rozwiązaniem. Ułożone na nich dziecko na pewno nie zrobi sobie krzywdy, a kolorystyka zachęci je do kreatywności. Jak duża powinna być mata dla niemowlaka? Czym różni się mata z pałąkiem od sensorycznej?

Czytaj

Jak zawiesić huśtawkę w domu dla dziecka?

Najpopularniejszym i najbardziej uniwersalnym rozwiązaniem jest hak do huśtawek, który posiada metalową obręcz i kotwę. Do zamocowania huśtawki niezbędna będzie wiertarka z udarem i trochę siły. Producenci huśtawek najczęściej dołączają odpowiednie wkręty i haki, co jest dużym ułatwieniem. Równie dobrze huśtawkę można przyczepić bezpośrednio do drążka, który zazwyczaj wytrzymuje obciążenie nawet do 120 kg. Tutaj dodatkowym plusem jest możliwość szybkiego zamontowania i zdemontowania drążka na każdej domowej futrynie w domu. Warto jednak pamiętać, że drążki przy większym nacisku mogą spowodować odkształcenie futryny, dlatego lepiej zastosować dodatkowe deseczki ochronne. Podczas mocowania huśtawki dobrze jest kierować się instrukcją i zaleceniami producenta. 

Jaką huśtawkę do domu dla dziecka wybrać?

Sklepy stacjonarne i internetowe oferują różne gotowe modele huśtawek. Wybór powinien być uzależniony od wielu czynników. Pod uwagę należy wziąć wiek dziecka, materiał wykonania i zabezpieczenia. Huśtawka do domu może być dodatkowo niebanalnym akcentem wystroju. Salon z dużą huśtawką na środku przyniesie dużo frajdy nie tylko najmłodszym. Jaka huśtawka do domu dla dziecka będzie najlepsza? 

  • Huśtawka dla niemowląt – niemowlęta w pierwszych miesiącach swojego życia głównie leżą. To z tej pozycji poznają świat. Leżąca huśtawka dla małych dzieci, zwana również bujaczkiem, może być dodatkowo wyposażona w karuzelę i pałąk z zabawkami. Przed zakupem bujaczka warto skonsultować się z fizjoterapeutą.
  • Huśtawka dla starszych dzieci – tutaj rodzice często stają przed wyborem – drewniana czy plastikowa? Siedzisko wykonane z tworzywa sztucznego, a stelaż plastikowy, metalowy lub drewniany to propozycja dedykowana mniejszym dzieciom. Najlepiej jednak postawić na klasykę, a drewno sprawdzi się tutaj doskonale. Materiał ten nigdy nie wychodzi z mody, a odpowiednio konserwowany i przechowywany może służyć bardzo długo. 
  • Huśtawka wolnostojąca – to godny polecenia pomysł szczególnie dla młodszych dzieci. Wolnostojącą huśtawkę rozkładamy wtedy, gdy maluszek ma ochotę na bujanie. Po zakończonej zabawie można ją złożyć i schować, tak by nie przeszkadzała i nie zajmowała miejsca. 
  • Pleciona huśtawka – to innowacyjna huśtawka do domu, z której z przyjemnością będą korzystać nie tylko dzieci, ale i rodzice. 

Zdaniem części specjalistów zbyt wczesne korzystanie z bujaczka może doprowadzić do zaburzeń rozwoju ruchowego dziecka. Niemalże żadnego z bujaczków nie można rozłożyć na płasko, co zmusza malucha do utrzymania półsiedzącej pozycji, przez co ciężar ciała spoczywa na odcinku lędźwiowym, prowadząc do przeciążeń kręgosłupa. Niemowlę leżące w bujaczku nie ćwiczy mięśni, a zaokrąglone plecy i zbyt miękkie podłoże „wyłączają” mięśnie głębokie tułowia. Choć zakup bujaczka wydaje się kuszącą propozycją, lepiej jednak z niego zrezygnować i w zamian wybrać matę edukacyjną.

    Sprawdź powiązane tematy

    Posłuchaj podcastów stworzonych przez mamy dla mam!

    Sprawdź