Jakie wybrać kwiaty do pokoju dziecka? Jakie wybrać kwiaty do pokoju dziecka? /iStock

Jakie wybrać kwiaty do pokoju dziecka?

Kwiaty zdobią pomieszczenie, a niektóre odmiany w naturalny sposób oczyszczają powietrze. Nic nie stoi na przeszkodzie, by postawić je na parapecie w pokoju dziecka, gdzie będą nie tylko ozdobą, ale – kiedy maluch podrośnie – także lekcją przyrody i odpowiedzialności. Jakie kwiaty do pokoju dziecka wybrać? Podpowiadamy!

Spis treści:

Rośliny w pokoju dziecka – czy to dobry pomysł

Jak najbardziej. Kwiaty doniczkowe pięknie się prezentują, ocieplają wnętrze i pozytywnie wpływają na samopoczucie. Rośliny poprawiają nastrój, łagodzą nerwy i stres, a patrzenie na zielony kolor wycisza i działa relaksująco. Rośliny zielone produkują tlen, oczyszczają powietrze z dwutlenku węgla, a niektóre dodatkowo z toksyn. Dzieci już od najmłodszych lat interesują się otaczającym je światem, a rośliny w pokoju dziecięcym na pewno sprawią im wiele radości. Wybierając kwiaty do pokoju dziecka, dobrze jest uwzględnić etap rozwoju malucha.

Jakie kwiaty do pokoju dziecka wybrać

Wybór kwiatów doniczkowych jest tak duży, że bez problemu można wybrać takie, które nie będą w żadnym stopniu zagrażać zdrowiu i życiu dziecka. Na jakie kwiaty do pokoju dziecka się zdecydować? Należy wybrać te, które są w pełni bezpieczne, nietoksyczne i – co ważne – łatwe w uprawie. Problematyczne są nie tylko rośliny trujące, ale i te mające ostre zakończenia liści i kolce. 

Bezpieczne kwiaty do pokoju dziecka

Bezpieczne kwiaty do pokoju dziecka to takie, które nie mają cierni i toksycznych substancji. Warto zwrócić uwagę na paprotkę Nephrolepis Bostoniensis , która ładnie wygląda i jest w pełni bezpieczna. Ciekawymi kwiatami są również gerbera, fiołek afrykański, zielistka, smużyna płożąca i trzykrotka pasiasta. Dobrym pomysłem są zioła, np. bazylia, tymianek, szczypiorek czy pietruszka. Warto również poszukać w sklepach gotowych zestawów roślin, które przeznaczone są do uprawy przez dzieci. 

Dbanie o roślinkę, obserwowanie jej i poznawanie wszystkich etapów wzrostu zapewni dziecku mnóstwo radości i nauczy odpowiedzialności. Wybierając kwiaty do pokoju dziecka, należy zwrócić uwagę na warunki panujące w pomieszczeniu, np. stopień nasłonecznienia, temperaturę, wilgotność powietrza. Istotne jest stanowisko, w którym chcemy postawić roślinę. Niektóre potrzebują doświetlenia, inne preferują mniej światła. Najlepiej zdecydować się na kwiaty doniczkowe dobrze radzące sobie z trudnymi warunkami i znoszące ewentualne „zaniedbanie” czy dotykanie. 

 Niebezpieczne kwiaty do pokoju dziecka

Przy wyborze kwiatów do pokoju dziecka należy zachować szczególną ostrożność. Niewiele potrzeba, by doszło do tragedii. Wystarczy chwila nieuwagi, by dziecko urwało kawałek kwiatka i wsadziło go do ust. Niebezpieczne kwiaty do pokoju dziecka to:

 • kwiaty doniczkowe z kolcami, np. kaktus;
 • kwiaty doniczkowe z ostro zakończonymi liśćmi, np. juka;
 • kwiaty doniczkowe trujące i zawierające szkodliwe związki chemiczne, np. difenbachia, anturium, skrzydłokwiat, bluszcz doniczkowy, monstera;
 • kwiaty doniczkowe o mocnym zapachu, który może być źle znoszony przez małe dzieci, np. narcyz, hiacynt;
 • kwiaty mające parzące właściwości.

Niektóre rośliny, w szczególności te z ozdobnymi owocami, są dla dziecka tak atrakcyjne, że może się ono skusić na ich spróbowanie. Ciekawość może skończyć się poważnymi problemami żołądkowymi i zatruciem. Po kontakcie z wydzieliną kwiatów parzących na skórze mogą pojawić się bolesne bąble. Lepiej jest, by kwiaty do pokoju dziecka miały niewielkie rozmiary, żeby w razie przewrócenia się doniczki nie przygniotły i nie pokaleczyły malucha.

Jak wybrać dekoracje do pokoju dziecięcego?

Polecamy

Jak wybrać dekoracje do pokoju dziecięcego?

Pewnie każdy z nas marzył w dzieciństwie o baldachimie, lampce w kształcie księżyca czy łóżku-samochodzie. Niektóre marzenia zostały spełnione, inne… wciąż możesz spełnić, wybierając dekoracje do pokoju swojego dziecka. Oprócz porządnego łóżka i pojemnej szafy, dekoracje do pokoju dziecięcego dopełniają klimat i sprawiają, że maluch może przenieść się do innego, własnego świata.

Czytaj

Gdzie postawić kwiaty w pokoju dziecka

Ustawiając rośliny w pokoju dziecka, należy kierować się podobnymi zasadami jak w pozostałych pomieszczeniach w domu. W pierwszej kolejności powinniśmy uwzględnić potrzeby kwiatów i ich zapotrzebowanie na światło. Te, które lubią nasłonecznione miejsca, postawmy na parapecie, a te preferujące cień – na szafce. Najlepiej, by dziecko nie miało do nich dostępu i mogło się nimi opiekować tylko w obecności rodzica. Kwiatów w pokoju dziecka nie powinniśmy stawiać na chwiejnych i niestabilnych podstawkach, które mogą się łatwo przewrócić. Stawianie roślin na biurku czy stoliczku dziecięcym również nie jest dobrym pomysłem – kwiaty zajmują zbyt dużo miejsca. By kwiaty w pokoju dziecięcym wyglądały jeszcze atrakcyjniej, można umieścić je w ozdobnych doniczkach.

  Sprawdź powiązane tematy

  Posłuchaj podcastów stworzonych przez mamy dla mam!

  Sprawdź