Jak urządzić pokój dla dziewczynki? Jak urządzić pokój dla dziewczynki? / iStock

Jak urządzić pokój dla dziewczynki?

Pokój dla dziecka to jego królestwo! Jak wygodnie, ładnie i bezpiecznie zaaranżować przestrzeń dla małej dziewczynki? A jak urządzić pokój dla dziewczynki i chłopca czy też dla dziewczynki, która mieszka z siostrą? Spróbujemy wskazać kilka pomysłów na aranżację nawet niedużej przestrzeni.

Spis treści:

Pokój dla małej księżniczki

Oczywiście nie każda dziewczynka chce być „małą księżniczką” – niektóre to przecież superbohaterki czy wojowniczki (albo wojownicze księżniczki). Natomiast pod wpływem zarówno popkultury, literatury, filmu czy zainteresowań koleżanek, wiele małych dziewczynek rzeczywiście marzy o „księżniczkowym” pokoiku.

Częstym problemem jest nieduży metraż pokoi dla dzieci. Trudność stanowi również aranżacja wspólnego pokoju dla dwojga dzieci: dla dwóch dziewczynek albo dla dziewczynki i chłopca. Jeszcze trudniej jest, gdy dzieci dzieli spora różnica wieku, co oznacza, że mają zupełnie inne potrzeby, inne możliwości i styl życia. 

Podpowiemy, jak szybko i skutecznie podzielić wnętrze na część sypialną i rekreacyjną, a także, jakie dodatki dodadzą każdej przestrzeni dużo uroku i odrobinę magii. Mała księżniczka nie potrzebuje przecież wiele, np. baldachim nad łóżkiem i plakat z księżniczkami na ścianie.

Jakie kolory do pokoju dziewczynki?

Chociaż stereotypowo przyjęło się, że najlepszy kolor dla dziewczynki to różowy, w pokoju doskonale sprawdzą się również inne jasne i pastelowe kolory: biele, beżowy, jasne brązy, stonowana zieleń. Ciekawy efekt mogą dawać jasne meble i dodatki w kontrastowych, intensywnych kolorach, np. zieleń i róż.

Warto unikać zbyt wielobarwnych aranżacji, które mogą tworzyć chaos, a co gorsza – negatywnie oddziaływać na dziecko wskutek nadmiaru bodźców. W pokojach dziecięcych odradzane są również ciemne kolory, które mogą dawać przygnębiający efekt. Szczególnie jeśli pokój dla dziewczynek jest malutki lub usytuowany na poddaszu, warto wybrać jasną, optycznie powiększającą wnętrze kolorystykę.

‒ Różne kolory to sposób na wyznaczenie terenu dla każdego z rodzeństwa, jeśli nie da się inaczej podzielić pokoju np. przesuwanymi drzwiami czy parawanem. Pokój rodzeństwa musi zaspokajać potrzeby każdego z dzieci. Dobrym pomysłem są łóżka piętrowe, antresole, gdzie każdy ma swoje miejsce, łóżko, szafkę, biureczko. Żeby podkreślić indywidualność dziecka, warto dla każdego wybrać inną kolorystykę i dodatki, takie jak pościel, podkładki na stół czy plakaty na ścianę – zwraca uwagę Anna Jankowska, niania, opiekunka dziecięca.

Wybieramy meble do pokoju dziewczynki

Umeblowanie pokoju dla dziewczynki zależy oczywiście od wieku dziecka. Są jednak uniwersalne i praktyczne przedmioty, które przydają się zawsze i w każdej sytuacji: najpierw rodzicom opiekującym się dziećmi, a potem samemu maluchowi.

  • Łóżko – miejsce odpoczynku i relaksu. Powinno być wygodne, zapewniające zdrowy sen i prawidłową sylwetkę (te zbyt miękkie łóżka mogą niekorzystnie wpływać na kręgosłup). Niezależnie od wysokości dobrze sprawdzają się łóżeczka z barierkami, dzięki którym nawet wiercący się maluch nie spadnie (a komu zdarzyło się spać z dziećmi, ten wie, że niespodziewanie zmieniają pozycję we śnie). Dla większych dziewczynek można polecić łóżka piętrowe, zwłaszcza do małego pokoju.
  • Stolik lub biurko – dorosłemu w czasie opieki nad niemowlęciem czy noworodkiem posłuży jako miejsce, gdzie można postawić najpotrzebniejsze akcesoria. Z czasem przyda się dla dziecka jako miejsce do rysowania, kolorowania, wycinania, a wreszcie do nauki. Pamiętaj, żeby ustawić stolik w dobrze oświetlonym miejscu, z krzesełkiem dobranym do wzrostu dziecka, aby zapobiegać wadom postawy.
  • Szafki na ubrania – dzieci często dostają od krewnych i znajomych ubranka, z których ich pociechy wyrosły. Dlatego często garderoba malucha zajmuje zaskakująco dużo miejsca.
  • Szafki na zabawki – to jedna z najważniejszych części pokoju dla dzieci. Dobrym pomysłem są pudełka na różnego rodzaju drobiazgi i niskie szafki lub komódki, do których dziecko dosięga. W ten sposób już od najmłodszych lat możemy uczyć malucha odkładania rzeczy na miejsce po skończonej zabawie.

Jak urządzić pokój dla dwóch dziewczynek? Jeśli dzieci są już większe, warto oddzielić dla każdej z dziewczynek osobny teren. Może to być np. regał typu kallax lub ażurowy parawan. Ciekawym rozwiązaniem może być kotara lub sznurkowa czy makramowa zasłonka. Nawet bliźniaczki potrzebują własnego terytorium. Własne miejsce jest bardzo ważnym aspektem kształtowania poczucia bezpieczeństwa.

Jak urządzić pokój dla dziewczynki i chłopca? Tu z pomocą mogą przyjść aranżacje kolorystyczne. Róż z błękitem? Zieleń z bielą? W zależności od preferencji dzieci, możesz oznaczyć indywidualne przestrzenie innymi kolorami ścian, mebli, dodatków. Dzięki temu nawet we wspólnym pokoju każde z dzieci będzie się czuło jak u siebie.

W małym wnętrzu zastosuj praktyczne i wygodne rozwiązania, unikając nadmiaru gadżetów. Mogą one powodować efekt bałaganu, a także stać się „zbieraczami kurzu”. Przy dzieciach nie brakuje obowiązków, dlatego warto ułatwiać sobie zadanie, wybierając takie materiały i kształt mebli, które nie sprawiają trudności w utrzymaniu czystości.

Praktyczne i estetyczne dodatki do dziewczęcego pokoju

W zależności od metrażu i zasobności portfela możemy dobrać do pokoju dziewczynki różne gadżety. Jakie są interesujące dodatki, którymi można umeblować pokój dla dziewczynki?

  • Baldachim nad łóżko – do wyboru jest wiele modeli pięknych, subtelnych moskitier. Dzięki nim każdy pokoik stanie się prawdziwą komnatą księżniczki. Jeśli urządzamy wspólny pokój dla dziewczynki i chłopca, moskitiera lub kotara przy łóżku może zapewnić też poczucie prywatności.
  • Cotton balls lub inne ledowe lampki, które wieczorami nadadzą wnętrzu niepowtarzalny klimat i stanowią ciekawy element dekoracyjny.
  • Łapacze snu, makramy, zawieszki na ścianę – polecane są te, które łatwo utrzymać w czystości. Gromadzący się w pomieszczeniu kurz może sprzyjać infekcjom dróg oddechowych.
  • Poduszki dekoracyjne – mogą dodać uroku każdemu wnętrzu. Dodatkowym atutem jest możliwość wykorzystania ich do siadania na podłodze, co uwielbiają wszystkie dzieci.
  • Narzuty, pokrowce, obrusy, podkładki – zarówno na łóżko, jak i na krzesła czy stolik. Pozwalają zachować czystość (łatwiej uprać i zmienić narzutę niż stale czyścić kanapę czy fotel), a także ułatwiają zmianę aranżacji, gdy dziecku zmieni się gust czy zainteresowania. Zamiast wymiany mebli, można zmienić tylko okrycia i dodatki. W przypadku małych dzieci, wszelkiego rodzaju osłony chronią meble przed pomazaniem lub przyklejeniem miliona naklejek.
  • Obrazy, plakaty, fototapety – dobry efekt uzyskuje się z jedną kolorową ścianą, podczas gdy reszta wnętrza jest stonowana. Szczególnie w przypadku małego pokoju dla dziewczynki warto pamiętać, że często „mniej znaczy więcej”, zbyt dużo dekoracji może tworzyć wrażenie bałaganu, oddziaływać przytłaczająco.

    Sprawdź powiązane tematy

    Posłuchaj podcastów stworzonych przez mamy dla mam!

    Sprawdź