Jakie biurko dla przedszkolaka? Jakie biurko dla przedszkolaka?/ iStock

Jakie biurko dla przedszkolaka?

Biurko aktywnego przedszkolaka będzie jego terenem nauki i zabawy. Warto zadbać, by dziecko miało wpływ na jego wybór, by lubiło przy nim siedzieć. Jednak wybierając biurko, warto zwrócić uwagę na elementy zapewniające jego użytkownikowi prawidłową postawę, a przede wszystkim bezpieczeństwo. Jakie biurko dla przedszkolaka będzie najlepsze?

Spis treści:

Biurko dla przedszkolaka – czy warto je mieć?

Jak najbardziej tak! Biurko dla przedszkolaka jest ważnym sygnałem, że coś się w jego życiu zmienia. Będzie uczęszczał na zajęcia z grupą, nauczy się spędzać czas bez rodziców, ale jednocześnie pozna nowe zabawy i aktywności! A w domu będzie miał na to własną przestrzeń. Biurko przedszkolaka jest więc symbolem zmiany. Nie musi to być jednak klasyczne, szkolne, na tym etapie biurko z powodzeniem może zastąpić stolik lub kolorowy blat z nóżkami.

Na co zwrócić uwagę, wybierając biurko dla przedszkolaka?

Wybierając biurko, trzeba wiedzieć:

  1. Gdzie będzie stało? To niezwykle ważne z kilku powodów. Dziecko nie powinno siedzieć tyłem do źródła światła. Zadbajcie o to, by po ustawieniu biureczka dziecko dłonią nie zasłaniało źródła światła. Najlepiej ustawić je przy świetle dziennym i wyposażyć dodatkowo w lampkę. 
  2. Czy się zmieści? Zanim kupicie biurko dla przedszkolaka, precyzyjnie wymierzcie nie tylko blat biurka, ale i miejsca, w których mogłoby stanąć i by dziecko mogło bez problemu do niego dojść, usiąść przy nim i odsunąć się. 
  3. Czy będzie dla dziecka wygodne? Podczas prac plastycznych i innych wymagających siedzenia niezwykle ważna jest postawa dziecka. Wpływa nie tylko na jego zdrowy rozwój, ale też na zwiększenie koncentracji podczas wykonywanych zajęć. Biurko dla przedszkolaka powinno mieć dostosowaną do wzrostu dziecka wysokość. Najważniejsze są: proste plecy, ręce swobodnie spoczywające na blacie i stopy w całości postawione na podłodze lub podnóżku. Istotne jest także, aby kąt między podudziami a łydkami dziecka był zbliżony do kąta prostego. A odpowiednio dobrane biurko taką postawę na nim wymusi. 

Jeśli decydujecie się na zakup biurka, które docelowo ma posłużyć dziecku dłużej, warto wybrać takie z regulacją wysokości. W ten sposób mebel będzie rósł razem z użytkownikiem.

Jakie powinno być biurko dla przedszkolaka?

Odpowiednio dobrane biurko dla przedszkolaka powinno być przede wszystkim praktyczne. Mają na to wpływ: 

  • Tworzywo, z którego jest wykonane. Należy pamiętać, że przedszkolaki uwielbiają plastelinę, farby i flamastry, które mogą pojawić się także na blacie biurka. Biurko aktywnego przedszkolaka jest więc często brudne. Plastik będzie łatwiejszy do utrzymania w czystości. Jednak biurko drewniane z pewnością będzie bardziej ekologiczne i posłuży kilka lat. Można na jego blat położyć tej samej wielkości kawałek pleksi lub szkła, żeby uchronić drewno przed zabrudzeniami.
  • Waga. Biurka lżejsze, często więc mniejsze, będzie łatwiej przestawić w inne miejsce czy przesunąć. 
  • Funkcjonalność. Biurko dla dzieci z szufladami, półkami, schowkami czy miejscem na organizery na dziecięce skarby jest niezwykle ważne. Maluchy nauczą się grupować przedmioty, dbać o nie, odkładać na miejsce i selekcjonować. To wiedza – nomen omen – praktyczna i niezbędna w niedalekiej przyszłości.

Przede wszystkim jednak biurko przedszkolaka powinno podobać się samemu przedszkolakowi! Zaangażuj więc malucha w proces wyboru mebla, pozostaw mu (kontrolowany) wybór i pozwól je spersonalizować. Naklejki są dla dzieci w wieku przedszkolnym niezwykle ważne.

Biurko dla przedszkolaka – ile kosztuje?

Kupując biurko dla przedszkolaka, warto odpowiedzieć sobie na kilka pytań, które pomogą oszacować jego koszt.

  • Czy ważne jest, by kupić biurko nowe?
  • Jeśli chcecie kupić biurko używane, czy jest możliwość np. przemalowania go lub wymiany frontów drzwiczek?
  • Czy biurko ma dziecku posłużyć jeszcze w szkole?
  • Czy z biurka będzie za jakiś czas korzystało młodsze rodzeństwo?

Biurko drewniane będzie droższe od plastikowego. Na pewno jednak jest trwalsze. Także za biurko z szufladami czy półeczkami zapłacicie więcej niż za zwykły blat na czterech nogach.

Decyzja uzależniona jest od możliwości finansowych oraz potrzeb w zakresie użytkowania samego mebla. Niewielkie biurko drewniane to koszt od 200 do 600 zł. Biureczko plastikowe kosztuje od 150 do 300 zł. Nowe, używane, małe, duże, z wieloma szufladkami lub bez – biurko dla przedszkolaka to dobra decyzja!

    Sprawdź powiązane tematy

    Posłuchaj podcastów stworzonych przez mamy dla mam!

    Sprawdź