Kiedy zmienić dziecku łóżko na większe? Kiedy zmienić dziecku łóżko na większe?/ iStock

Kiedy zmienić dziecku łóżko na większe?

Wybór pierwszego łóżeczka dla dzieci nie jest szczególnie trudny. Rodzice najczęściej decydują się na łóżeczko ze szczebelkami, ewentualnie dodatkowo na łóżeczko dostawne. Jednak dzieci szybko rosną i z czasem pojawia się pytanie: do jakiego wieku łóżeczko ze szczebelkami będzie wystarczające? Jakie łóżko wybrać dla dwulatka? W jakim wieku dziecko jest gotowe na zmianę łóżeczka na większe? Oto wskazówki, które mogą pomóc.

Spis treści:

Łóżeczko ze szczebelkami – do jakiego wieku?

Nie ma jasnych kryteriów, które określałyby, kiedy zmienić dziecku łóżeczko na łóżko. Wszystko zależy od indywidualnych potrzeb dziecka, od jego rozwoju i możliwości rodziców. Jednak dobra wiadomość jest taka, że nie trzeba spieszyć się ze zmianą. Łóżeczko ze szczebelkami wystarcza na dość długo – dziecko jest w nim bezpieczne podczas snu, a w dzień służy ono nierzadko jako miejsce do zabawy. Maluch może bezpiecznie uczyć się wstawać. Potem, jako większe dziecko, nadal się w nim mieści i może wygodnie w nim spać, a po wymontowaniu kilku szczebelków również swobodnie wychodzić.

Łóżeczko ze szczebelkami jest zatem wielofunkcyjne. Dopóki dziecko ma wystarczająco dużo miejsca do spania, a przy okazji jest to dla niego bezpieczna przestrzeń do samodzielnej zabawy, nie ma potrzeby myśleć o zmianie. Inaczej wygląda sytuacja z łóżeczkami dostawnymi. Są one o wiele mniejsze, dostosowane głównie do potrzeb niemowląt i mam karmiących piersią. Zatem wybór łóżeczka dostawnego to rozwiązanie na pierwsze miesiące życia.

Kiedy zmienić dziecku łóżko na normalne?

Rodzice najczęściej decydują się na zmianę łóżeczka na normalne łóżko w okolicach drugich urodzin dziecka, jednak nic nie stoi na przeszkodzie, by pomyśleć o tym, gdy dziecko kończy 18 miesięcy. Tak naprawdę dobry moment to ten, w którym rodzice dostrzegą potrzebę zmiany. Łóżeczka ze szczebelkami mają dwa wymiary – 60 x 120 cm lub 70 x 140 cm. Ten pierwszy rozmiar łóżeczka może okazać się niewystarczający dla dziecka w wieku 18 miesięcy i więcej. Zwłaszcza jeśli dziecko przez sen przekręca się, rozkłada rączki czy nóżki na boki.

W przypadku łóżeczka o większych rozmiarach z powodzeniem wyśpi się w nim również dwulatek, jednak przeszkadzać mogą z czasem szczebelki, o które maluch może się w nocy nieco poobijać. Ponadto ważne są też kwestie psychologiczne – dzieci, które mają starsze rodzeństwo, często wcześniej marzą o „dorosłym” łóżku. Za to jedynacy czy dzieci, które mają młodsze rodzeństwo, mogą czuć naturalny większy opór przed wyprowadzką z ukochanego łóżeczka.

Dlatego odpowiedź na pytanie, kiedy zmienić dziecku łóżko na normalne, nie jest jednoznaczna i oczywista. Warto obserwować malucha i sprawdzić, co mu przeszkadza w trakcie snu i czy jest gotowy na zmianę. Może nawet sam komunikuje taką potrzebę? Dobry moment to ten, w którym bilans plusów i minusów wyprowadzki z niemowlęcego łóżeczka wyjdzie nam na korzyść zmiany.

Jak wybrać łóżko dziecięce?

Polecamy

Jak wybrać łóżko dziecięce?

Wybór łóżka dla malucha to prawdziwe wyzwanie. Mebel musi być praktyczny, ustawny, wygodny, ale przede wszystkim – w odpowiednich wzorach i kolorach. Jak wybrać łóżko dziecięce i jak zachęcić malucha, aby spał w swoim łóżeczku, a nie z rodzicami? Podpowiadamy.

Czytaj

Jakie łóżko dla dwulatka?

Wybór łóżka dla dwulatka to wybór na najbliższe 2-3 lata. Jeśli chodzi o wymiary, wystarczy łóżko o długości 140 cm i szerokości 70 cm. Taki mebel może okazać się za mały dla pięciolatka, jednak dla mniejszego dziecka jest optymalny.

Łóżka dla małych dzieci często wyposażone są w niewysoką barierkę, którą można zdemontować, gdy dziecko podrośnie. Barierka spełnia taką samą funkcję jak szczebelki – chroni dziecko przed wypadnięciem z łóżka podczas snu. Jeśli chcemy zafundować dziecku łóżko, które posłuży mu na dłużej, można od razu wybrać rozmiar 160 cm na 80 cm. W takim łóżku spokojnie wyśpi się również siedmiolatek, a jednocześnie tego rozmiaru meble również można wybrać w wersji z barierką.

Na rynku nie brakuje również łóżek piętrowych w rozmiarach mniejszych niż standardowe „jedynki” (200 cm na 90 cm). To idealne rozwiązanie dla rodzeństwa. Wówczas starsze dziecko – takie, które samodzielnie poradzi sobie z korzystaniem z drabinki – może spać na górze, a młodsze – np. dwuletnie – na dole.

Jakie łóżko dla trzylatka?

Łóżko dla trzylatka nie różni się od łóżka dla dwulatka, chyba że przeprowadzamy trzylatka z łóżeczka niemowlęcego do „normalnego” łóżka. Wówczas warto pomyśleć o zakupie łóżka o nieco większym rozmiarze niż 140 x 70 cm, ponieważ takie łóżko posłuży dziecku krócej. Praktycznym rozwiązaniem są także meble, które rosną razem z dzieckiem. Wówczas nie ma znaczenia metryka dziecka – po łóżeczku niemowlęcym wybieramy to „rosnące”, które wystarczy na wiele lat.

Osobną kwestią jest materiał, z jakiego wykonane jest łóżko dla dziecka oraz jego wygląd i inne funkcje, jakie łóżko ma spełniać. Najlepsze łóżka dziecięce to łóżka drewniane. Rama z metalu bywa zimna, co może zniechęcić malucha do przeprowadzki z ciepłego i komfortowego łóżeczka ze szczebelkami. Ponadto łóżko dla malucha powinno być solidnie wykończone – nie mogą wystawać z niego żadne drzazgi ani ostre elementy. Drewniane ramy są wytrzymałe, co jest istotne również z uwagi na fakt, że łóżko dla trzylatka jest także miejscem zabawy.

Obecnie bardzo popularne i modne są łóżka-domki, które stanowią idealną bazę do budowania namiotów oraz pełnią funkcję ozdobną w pokoju. Łóżka dziecięce w każdym rozmiarze dostępne są z szufladami oraz szafkami do kompletu. Warto zaprosić malucha do wspólnego meblowania pokoju. Dobrej zabawy!

    Sprawdź powiązane tematy

    Posłuchaj podcastów stworzonych przez mamy dla mam!

    Sprawdź