Jaki pies dla małego dziecka? Jaki pies dla małego dziecka?/ fot. Adobe Stock

Jaki pies dla małego dziecka?

Jednym z bardziej wymarzonych przez dzieci zwierząt domowych jest pies. Wielu rodziców, prędzej czy później, decyduje się na zaproszenie do domu nowego członka rodziny. Jaki pies dla małego dziecka będzie najlepszym przyjacielem? Czym kierować się przy podjęciu decyzji?

Spis treści:

Szczeniak i małe dziecko – czy to dobry pomysł?

Korzyści płynące z wychowywania małego dziecka z psem są niezliczone. To najlepszy przyjaciel, towarzysz, kompan zabaw i obrońca. Pozytywny wpływ czworonoga na rozwój dziecka widoczny jest już w pierwszych etapach życia.  

  • Działa uspokajająco – przebywanie ze zwierzętami uspokaja, pomaga rozładować nerwy i stres oraz poprawia samopoczucie.
  • Uczy odpowiedzialności i opiekuńczości – życie z czworonogiem to nie tylko wspólne zabawy, ale i wielka odpowiedzialność, której już od najmłodszych lat warto uczyć dzieci.
  • Uczy szacunku – obcowanie z psem uczy dziecko szacunku i uświadamia, że zwierzęta to nie zabawki.
  • Zapewnia bezpieczeństwo – małe dzieci przytulając się do swoich czworonożnych przyjaciół, czują się bezpieczne.
  • Uczy empatii – zwierzęta uczą dzieci empatii w stosunku do drugiego człowieka.

Psy mają korzystny wpływ na dzieci z zespołem Aspergera. Ich obecność pełni nie tylko funkcję terapeutyczną, czworonogi stają się najlepszymi przyjaciółmi. Pies dla dziecka z zespołem Aspergera powinien charakteryzować się łagodnym, spokojnym usposobieniem. Dogoterapia stosowana jest również w przypadku dzieci zmagających się z zespołem ADHD, zaburzeniami lękowymi, zespołem Downa i zaburzeniami nastroju. Obecność i bliskość psa wymusza na dziecku poczucie odpowiedzialności i uczucie współzależności. Głaskanie, przytulane i wspólna zabawa pomagają w usprawnieniu mięśni.

Jaki pies dla małego dziecka?

Wybór rasy psa dla małego dziecka to niełatwe zadanie. Pod uwagę należy wziąć nie tylko wiek dziecka, ale i sposób, w jaki rodzinnie najczęściej spędzacie wolny czas. Duże psy powinny mieć więcej ruchu, potrzebują się wybiegać i chcą więcej czasu spędzać na świeżym powietrzu. Dobrze będą czuły się w domu z podwórkiem lub u rodziny, która aktywnie spędza czas na świeżym powietrzu. Domatorzy, który wolą spędzać czas na kanapie, lepiej zrobią, jeśli zdecydują się na małego, mniej wymagającego czworonoga. Podejmując decyzję, należy zwrócić uwagę na to, czy dana rasa jest przyjazna dzieciom. Tylko wtedy między dzieckiem a czworonogiem może rozwinąć się prawdziwa przyjaźń. 

Zakup lub adopcja psa powinna być świadomą i dokładnie przemyślaną decyzją. Posiadanie psa to nie tylko przyjemności, ale obowiązki i wielka odpowiedzialność. Jaki pies dla małego dziecka? Rodzice małych dzieci często obawiają się, że duży pies może całkowicie nieświadomie wyrządzić maluchowi krzywdę. 

Tak naprawdę nie ma większego znaczenia, czy zdecydujecie się na małego czy średniej wielkości czworonoga. Każdy z nich sprawi, że w domu zapanuje ciepło i więcej wrażliwości. Zdarza się, że niektóre dzieci boją się dużych zwierząt i łatwiej nawiązują kontakt z małymi psami.

Małe, najłagodniejsze rasy psów dla małych dzieci

Wiele ras psów charakteryzuje się ciepłem i cierpliwością w stosunku do małych dzieci. Zwierzęta przyjazne maluchom uwielbiają, gdy to właśnie one się nimi zajmują, opiekują i z nimi bawią. Małe psy przyjazne dla dzieci szybko skradną serce wszystkich domowników. Pies dla małego dziecka powinien być tolerancyjny i cierpliwy. Do takich raz psów należą:

  • norfolk i norwich terier – to łagodne, wesołe i czułe psy, które są doskonałymi towarzyszami dzieci;
  • mops – przejawia ogromną cierpliwość wobec dzieci, z którymi uwielbia się bawić;
  • shih tzu – łatwo zacieśnia więzi z niemowlętami i starszymi dziećmi;
  • buldog francuski – to bardzo łagodna, a zarazem energiczna i żywiołowa rasa psów;
  • bichon frise – czuły, cierpliwy i przyjaźnie nastawiony do dzieci i innych zwierząt pies.

A może piesek ze schroniska?

Istnieje wiele mitów na temat psów ze schroniska. Ponoć są trudniejsze w wychowaniu, bardziej agresywne i niebezpieczne. Jednak zanim zdecydujemy się na zakup lub adopcję jakiegokolwiek psa, powinniśmy poznać jego historię. 

Nie każdy pies ze schroniska ma problemy behawioralne (agresja, złe zachowanie na spacerze, nadmierne pobudzenie) związane z jego przeszłością. Niektóre psy ze schroniska miały traumatyczną przeszłość, były zaniedbane i niechciane, z kolei inne były zaopiekowane i nigdy nie doświadczyły przemocy. 

Często czworonogi okazują się „niechcianym prezentem”, który od razu trafia pod opiekę osób prowadzących schronisko dla zwierząt. Takie czworonogi potrzebują dużo uwagi, akceptacji, troski i miłości. Ciche, spokojne miejsce i opiekuńczy właściciele sprawią, że psy staną się doskonałym towarzyszem małego dziecka. 

Do adopcji trafiają wyłącznie zdrowe, nieprzechodzące żadnej infekcji i niebędące nosicielami groźnych chorób zwierzęta. Przed podjęciem decyzji o adopcji w ramach wolontariatu można odwiedzać schronisko i dokładnie poznać swojego przyszłego pupila. Spędzając czas z psem, opiekując się nim i bawiąc, można dokładnie poznać jego charakter i stosunek do dzieci.

    Sprawdź powiązane tematy

    Posłuchaj podcastów stworzonych przez mamy dla mam!

    Sprawdź