Czym się kierować, wybierając syrop na górne drogi oddechowe dla dzieci? / AdobeStock Czym się kierować, wybierając syrop na górne drogi oddechowe dla dzieci? / AdobeStock

Czym się kierować, wybierając syrop na górne drogi oddechowe dla dzieci?

Dziecko ma katar, skarży się na ból gardła, kaszle. Jest osowiałe i osłabione. To prawdopodobnie infekcja górnych dróg oddechowych. W wielu przypadkach męczące dolegliwości może złagodzić syrop na górne drogi oddechowe dla dzieci.

Spis treści:

W czym pomaga syrop na górne drogi oddechowe?

Kilkuletnie dziecko może mieć nawet 8-10 infekcji górnych dróg oddechowych w ciągu roku – według ekspertów to normalne, ponieważ organizm małego człowieka nie jest jeszcze odporny na patogeny. Górne drogi oddechowe obejmują: jamę nosową, gardło z trąbką Eustachiusza łączącą je z uchem środkowym oraz krtań. Większość infekcji tego typu ma dość łagodny przebieg. Żeby pomóc dziecku szybciej zwalczyć infekcję i złagodzić nieprzyjemne objawy, można sięgnąć po dostępne bez recepty leki, w tym syrop dla dzieci na górne drogi oddechowe. Syrop na górne drogi oddechowe dla dzieci działa w ten sposób, że wspiera funkcjonowanie układu oddechowego, pomaga utrzymać prawidłowy stan błon śluzowych i wzmacnia odporność. Przede wszystkim pomaga zwalczyć kaszel, który może być dla dziecka niezwykle uciążliwy – szczególnie w nocy.

Kiedy i jak podawać syrop dla dzieci na górne drogi oddechowe?

W początkowej fazie infekcji zwykle mamy do czynienia z kaszlem suchym, który nazywany jest kaszlem nieproduktywnym, ponieważ powoduje nieprzyjemne objawy, a nie daje żadnych korzyści. Ten rodzaj kaszlu łatwo rozpoznać: zdziera gardło, nie prowadzi natomiast do pojawienia się wydzieliny. Dziecku należy wtedy podać syrop przeciwkaszlowy. Taki syrop powinien być zawsze dostosowany do wieku dziecka, warto więc przed zakupem skonsultować się z pediatrą albo farmaceutą.  Jeśli natomiast kaszel jest mokry (produktywny), stosuje się syrop wykrztuśny, aby pomóc dziecku pozbyć się zalegającej wydzieliny.  Syrop dawkuje się według wskazań lekarza albo zgodnie z informacją umieszczoną w ulotce, korzystając z dołączonej do preparatu miarki (to ważne, bo zwykła „domowa” łyżeczka może mieć różną pojemność). Nigdy nie należy przekraczać zalecanej porcji do spożycia w ciągu dnia.  Uwaga! Niektórych syropów wykrztuśnych nie powinno się podawać na noc. Informację o tym przeczytasz w ulotce.

Syrop na kaszel dla dzieci - jaki wybrać?

Polecamy

Syrop na kaszel dla dzieci - jaki wybrać?

Pierwszym sposobem na poradzenie sobie z kaszlem u dziecka jest podanie mu syropu. Jednak wówczas bardzo ważne jest rozpoznanie, jaki to rodzaj kaszlu. Co wywołuje kaszel u dziecka i jaki syrop wybrać? Podpowiadamy.

Czytaj

Jaki syrop na górne drogi oddechowe dla dzieci?

Syrop na drogi oddechowe dla dzieci zawiera lecznicze, dostosowane do wieku dziecka substancje i/lub naturalne ekstrakty roślinne. W takich syropach znajdują się ekstrakty m.in. z pelargonii afrykańskiej, prawoślazu lekarskiego, lipy drobnolistnej, werbeny pospolitej, dziewanny wielkokwiatowej, bzu czarnego, ziela tymianku, babki lancetowatej, podbiału, koszyczka rumianku. Syrop na górne drogi oddechowe dla dzieci może zawierać też witaminy, np. C, która jest silnym przeciwutleniaczem, a także miód, propolis, sok z malin czy rutozyd. Natomiast do substancji o charakterze leczniczym, działających przeciwkaszlowo, zalicza się m.np. kodeinę, butamirat, dekstrometorfan, lewodropropizynę, pranobeks inozyny. Warto sięgnąć po syrop niezawierający cukru ani syropu glukozowego. Przed zakupem sprawdź, czy lek nie zawiera składników, na które twoje dziecko jest uczulone. Jeśli w ciągu kilku dni stosowania syropu nie nastąpi poprawa, należy poradzić się pediatry – podobnie w sytuacji, w której kaszel na jakiś czas minął, ale powrócił. Konsultacja lekarska jest wskazana zawsze, gdy kaszlowi zaczynają towarzyszyć niepokojące objawy (krwioplucie, wysoka gorączka itp.). Syropu na drogi oddechowe dla dzieci nie podaje się bez wskazań lekarskich maluszkom poniżej 1. roku życia.

    Sprawdź powiązane tematy

    Posłuchaj podcastów stworzonych przez mamy dla mam!

    Sprawdź