Jaki antybiotyk na anginę / AdobeStock

Jaki antybiotyk na anginę? Po czym rozpoznać tę chorobę?

Angina, czyli zapalenie gardła i migdałków, najczęściej dotyka dzieci oraz młodzież. Choroba ta – wywołana przez bakterie paciorkowcowa – wymaga leczenia antybiotykiem. Sprawdź, jak rozpoznać anginę i jak dziecko może się nią zarazić.

Spis treści:

Jak rozpoznać anginę?

Anginą określa się zapalenie gardła i migdałków, które wywołane może być przez wirusy oraz przez bakterie. W wieku dziecięcym częściej pojawia się angina ropna paciorkowcowa wywołana przez Streptococcus pyogenes. U osób dorosłych zaś odpowiedzialne za zapalenie są w większości przypadków wirusy. 

Anginę ropną rozpoznaje się najczęściej na podstawie charakterystycznych objawów. Zalicza się do nich:

W przebiegu anginy paciorkowcowej nie występuje z reguły nieżyt nosa czy też kaszel. 

Pomocna w rozpoznaniu anginy ropnej jest skala Centora. Punkty przyznawane są za brak kaszlu, gorączkę, powiększenie węzłów chłonnych przednich szyi, wysięk na migdałkach, a także wiek między 3. a 14. rokiem życia. Jeśli dziecko otrzyma w skali Centora 4 punkty i więcej, konieczny może być antybiotyk. Gdy zaś wynik to 0 lub 1 punkt, antybiotykoterapia nie jest konieczna. W spornych przypadkach wykonywany jest szybki test (Strep Test).

Gdzie dziecko może się zarazić anginą?

Najczęściej angina występuje u dzieci w okresie jesienno-zimowym. Do zarażenia dochodzi w skupiskach osób, np. w przedszkolu czy szkole. Źródłem zakażenia jest chory człowiek, a patogeny przenoszą się drogą kropelkową lub przez kontakt bezpośredni. 

Uważa się, że okres wylęgania anginy ropnej wynosi do 4 dni. Jeśli nie zostanie rozpoczęta antybiotykoterapia, osoba chora może zarażać nawet przez tydzień.

Czy na anginę trzeba antybiotyków i czy konieczna jest wizyta u lekarza?

Objawy sugerujące anginę u dziecka wymagają konsultacji z lekarzem rodzinnym lub pediatrą. W przypadku wątpliwości może on wykonać test w kierunku paciorkowca. Jest to o tyle ważne, że tylko w przypadku anginy ropnej, czyli wywołanej przez bakterię, skuteczne (oraz konieczne) jest zastosowanie antybiotyku. Nie powinno się leczyć anginy paciorkowcowej u malucha na własną rękę, ponieważ może prowadzić to do rozwoju powikłań, takich jak zapalenie ucha środkowego czy zatok lub gorączki reumatycznej.

Czy jak dziecko bierze antybiotyk, to zaraża?

Polecamy

Czy jak dziecko bierze antybiotyk, to zaraża?

W przebiegu niektórych chorób lekarz nie znajduje skuteczniejszego rozwiązania niż podanie dziecku antybiotyku. Choć antybiotyki są obarczone skutkami ubocznymi, są niezbędne do zwalczenia niektórych infekcji bakteryjnych, które są zaraźliwe. Jak szybko antybiotyk zaczyna działać? Czy dziecko na antybiotyku zaraża i powinno być izolowane?

Czytaj

Jak leczyć anginę?

Leczenie anginy zależy od drobnoustroju wywołującego symptomy. W przypadku anginy spowodowanej przez wirusy najczęściej wystarczające jest leczenie objawowe, czyli przeciwzapalne i przeciwbólowe. Podawane mogą być także leki miejscowo znieczulające gardło, np. tabletki do ssania. Jeśli jednak lekarz stwierdzi wystąpienie anginy ropnej u dziecka, konieczne jest wdrożenie antybiotykoterapii

W przypadku anginy paciorkowcowej leczenie najczęściej polega na stosowaniu penicyliny fenoksymetylowej przez 10 dni. Jeśli dziecko jest na nią uczulone, sięgnąć można po cefalosporyny. Poza tym bardzo ważne jest odpowiednie nawodnienie oraz leczenie przeciwgorączkowe.

Antybiotyk na anginę bez recepty?

Antybiotyki stosowane w leczeniu anginy przepisywane są przez lekarza i są dostępne na receptę. Wynika to m.in. z ryzyka, jakie niesie ze sobą stosowanie antybiotyków na własną rękę i budowanie antybiotykooporności. Z tego powodu antybiotyki powinny być zażywane tylko w przypadku bakteryjnego zakażenia i diagnozy postawionej przez specjalistę. 

Stosowanie antybiotyku w przypadku anginy ropnej zmniejsza ryzyko wystąpienia jej powikłań, a także skraca czas choroby i redukuje zakaźność. Bardzo ważne jest jednak zażywanie leku zgodnie z zaleceniami lekarza i niemodyfikowanie dawek ani czasu leczenia mimo poprawy samopoczucia dziecka. 

Leki bez recepty stosowane w leczeniu anginy to leki przeciwzapalne, przeciwbólowe oraz przeciwgorączkowe. Leki na receptę nie są zatem konieczne przy leczeniu anginy wywołanej przez wirusy. Jeśli jednak angina ma charakter bakteryjny, niezbędna jest antybiotykoterapia po konsultacji z lekarzem.

    Sprawdź powiązane tematy

    Posłuchaj podcastów stworzonych przez mamy dla mam!

    Sprawdź