Kalendarz dla ucznia – jaki będzie najlepszy dla twojego malucha?
Spis treści:
Kalendarz ucznia – niezbędnik czy fanaberia?
Kalendarze szkolne i kalendarze dla uczniów na półkach sklepowych często wyglądają jak piękne gadżety do szkoły. Frajdę przy wyborze kalendarza szkolnego mają przede wszystkim dziewczyny. Kalendarze uczniowskie bywają bardzo ozdobne – z grafikami, złotymi dodatkami, rysunkami dostosowanymi stylistyką do dzieci w każdym wieku i o wszechstronnych zainteresowaniach. Nie brakuje kalendarzy szkolnych z bohaterami z bajek, motywami roślinnymi, czy motywacyjnymi hasłami na każdy dzień.
Z tego powodu kalendarz ucznia może wydawać się zbędną fanaberią. Jednak kalendarz szkolny ma podstawową funkcję: uczy organizacji i samodzielnego zarządzania swoim czasem. Im wcześniej dzieci zaczną uczyć się korzystać z kalendarza i planować swój czas, tym łatwiej przejdą przez labirynt szkolnych obowiązków i tym lepiej poradzą sobie w każdym kolejnym roku edukacji. Z czasem nauki przybywa, więc w kalendarzu szkolnym notatek będzie coraz więcej. Im szybciej wyrobimy w dziecku nawyk notowania i zaglądania do kalendarza szkolnego, tym łatwiej poradzi sobie ono w przyszłości.
Każdy, kto próbuje pogodzić pracę z rozwojem osobistym, prowadzeniem domu i wychowaniem dzieci, wie, jak ważne jest sprawne lawirowanie między kolejnymi zadaniami. Kiedy w porządek dnia, czy tygodnia, wkrada się chaos, pojawia się stres i poczucie męczącej gonitwy. Gdy zaś zadania są rozdzielone, a każde z nich jest zanotowane w kalendarzu, mamy pewność, że o niczym nie zapomnimy i chaos znacznie łatwiej da się opanować.
Kalendarz dla nikogo nie jest niezbędny, ale zdecydowanie kalendarz dla uczniów będzie bardzo pomocnym gadżetem, który nie tylko nauczy dziecko obowiązkowości i planowania, ale realnie wpłynie na jego jakość życia i wyniki w nauce. W końcu w szkole najważniejsza jest systematyczność, a najtrudniejszy do przeskoczenia jest stres. Używanie kalendarza uczniowskiego sprawia, że stres jest mniejszy, bo wszystkie kartkówki i zadania są pod kontrolą.
Kalendarz szkolny – jak nauczyć dziecko korzystania?
Po pierwsze, jeśli chcesz nauczyć dziecko korzystania z kalendarza szkolnego, przede wszystkim pozwól mu go wybrać. Oczywiście warto przemyśleć, jaka forma kalendarza będzie najlepsza – czy powinien być to kalendarz szkolny książkowy, biurkowy, czy może wiszący. Jednak to do dziecka powinien należeć ostateczny wybór. Dziecko niechętnie będzie używać rzeczy, która mu się nie podoba. Kalendarz szkolny z ulubionym bohaterem z bajki może zadziałać o wiele lepiej niż najlepszy kalendarz dla ucznia wybrany przez… rodzica. Największy wybór kalendarzy szkolnych jest wśród kalendarzy książkowych.
Po drugie, wyjaśnij dziecku, do czego służy kalendarz i jak używa się kalendarza szkolnego. Do kalendarza wpisać można wszystkie dodatkowe zajęcia, kartkówki, zaplanowane sprawdziany oraz prace domowe, ale również można rozplanować na kolejne dni naukę do większych testów. Warto, by dziecko uzupełniało kalendarz na bieżąco. Młodsze dzieci mogą robić to z pomocą rodziców i Librusa, a starsze samodzielnie, nawet podczas szkolnych zajęć. Kalendarz szkolny powinien być dla dziecka najważniejszym, głównym źródłem informacji o tym, co należy danego dnia zrobić. Kiedy dziecko ma wiele notatek w różnych zeszytach, łatwo się gubi. Kalendarz uczniowski rozwiązuje ten problem.
Po trzecie, w kalendarzu szkolnym można wpisywać wszystko, nie tylko obowiązki i zadania, ale również spotkania, planować czas wolny, przyjemności. Takie podejście do prowadzenia kalendarza szkolnego sprawi, że dziecko będzie chętniej do niego zaglądać, nauczy się cennej dla zdrowia sztuki work-life balance oraz nabierze wprawy w określaniu priorytetów. Dobry kalendarz szkolny to wielkie wsparcie dla dziecka.
Co powinien zawierać kalendarz szkolny dla dzieci?
Kalendarz szkolny powinien odpowiadać na potrzeby ucznia. Zupełnie inaczej będzie wyglądał kalendarz dla chłopca, który idzie do pierwszej klasy, a inaczej dla nastolatki.
Najogólniej ujmując, w kalendarzu szkolnym powinien być kalendarz całego roku szkolnego z zaznaczeniem świąt, dni wolnych, weekendów. Najczęściej w kalendarzach uczniowskich książkowych taki kalendarz pojawia się na samym początku, by jednym spojrzeniem można było policzyć, ile dni zostało do ważnego testu lub… Gwiazdki.
Na kolejnych kartach kalendarza szkolnego najczęściej znajdują się kolejne dni roku, zaczynając od 1 września, z miejscem na notatki. W kalendarzu szkolnym powinno znaleźć się również specjalne miejsce na plan lekcji w poszczególnych semestrach, miejsce na podpisanie kalendarza oraz kilka stron na zanotowanie kontaktów do kolegów i koleżanek. W dobie smartfonów to ostatnie może okazać się mało praktyczne, jednak nie wszystkie dzieci od pierwszej klasy mają własne telefony, by tworzyć swoją bazę numerów do rówieśników w wersji elektronicznej.
Co więcej, w kalendarzu szkolnym mogą znaleźć się też ważne daty, praktyczne wskazówki, które ułatwiają uczenie, pozytywne myśli, słówka z angielskiego, kalendarze miesięczne, a także planery na trudniejsze dni.
Na rynku dostępne są również kalendarze szkolne połączone z poradnikami dla uczniów, jak osiągać założone cele, jak radzić sobie z natłokiem zadań i odnaleźć wewnętrzną motywację. Motywacyjne hasła, porządek działania, jaki narzuca kalendarz szkolny i piękna oprawa graficzna znacznie pomagają uporać się z nadmiarem prac domowych.