Prezent na rocznicę ślubu. Co wybrać? / iStock Prezent na rocznicę ślubu. Co wybrać? / iStock

Prezent na rocznicę ślubu. Co wybrać dla niej i dla niego?

Za wami papierowe gody? A może wkrótce będziecie obchodzić 30-lecie małżeństwa? Sprawdź, jak nazywają się rocznice ślubu i co oznaczają. Daj się zainspirować i zaskocz drugą połówkę czymś wyjątkowym. Poniżej garść pomysłów na prezenty na rocznicę ślubu dla niej i dla niego.

Spis treści:

Jak nazywają się rocznice ślubu?

Im dłużej jesteście razem, tym silniejsze staje się wasze małżeństwo. W pierwszą rocznicę ślubu związek dwojga ludzi jest nietrwały jak papier. Po pięciu latach staje się silniejszy, choć wciąż jeszcze jest kruchy jak drewno. Po dziesięciu latach jest niczym cyna, a po pięćdziesięciu świętuje się złote gody. 

Związek kruszców z jubileuszami pożycia małżeńskiego ma bardzo długą tradycję. Jednak szczególne nazewnictwo kolejnych ważnych rocznic ślubu spopularyzowała amerykańska pisarka, specjalistka od savoir vivre’u, Emily Post. Autorka wydanej w 1922 roku książki „Etiquiett” rozpowszechniła 8 nazw dla najważniejszych rocznic ślubu. Każda nazwa miała sugerować, jakim prezentem należy obdarować ukochaną. To była porada na miarę XX wieku. Pomysł pisarki szybko podchwycili amerykańscy jubilerzy, tworząc dla celów marketingowych nazwy dla kolejnych 80 rocznic. Korzystamy z nich do dziś, co pokazuje, że jesteśmy nie mniej sentymentalni niż nowojorczycy 100 lat temu. 

 1. rocznica ślubu – papierowa
 2. rocznica ślubu – bawełniana
 3. rocznica ślubu – skórzana
 4. rocznica ślubu – kwiatowa (owocowa)
 5. rocznica ślubu – drewniana
 6. rocznica ślubu – cukrowa
 7. rocznica ślubu – wełniana
 8. rocznica ślubu – spiżowa (brązowa/blaszana)
 9. rocznica ślubu – gliniana
 10. rocznica ślubu – cynowa
 11. rocznica ślubu – stalowa
 12. rocznica ślubu – płócienna (jedwabna/lniana)
 13. rocznica ślubu – koronkowa
 14. rocznica ślubu – kości słoniowej
 15. rocznica ślubu – kryształowa

20. rocznica ślubu – porcelanowa

25. rocznica ślubu – srebrna

30. rocznica ślubu – perłowa

35. rocznica ślubu – koralowa

40. rocznica ślubu – rubinowa

45. rocznica ślubu – szafirowa

50. rocznica ślubu – złota

55. rocznica ślubu – szmaragdowa

60. rocznica ślubu – diamentowa

65. rocznica ślubu – żelazna

70. rocznica ślubu – kamienna

75. rocznica ślubu – brylantowa

Najlepszy prezent na rocznicę ślubu

Szukając prezentu na rocznicę ślubu, można zainspirować się jej symboliczną nazwą albo wybrać coś bardziej osobistego. Warto to zrobić zwłaszcza wtedy, gdy jesteśmy w stanie spełnić marzenie ukochanej osoby. Jubileusz małżeństwa to świetna okazja, aby podziękować za miłość, obecność i wsparcie. To także pretekst, aby zrobić coś wspólnie. 

Niektóre pary zamiast prezentu na rocznicę dla niej i dla niego wybierają romantyczną kolację, wycieczkę tylko we dwoje czy też ekstremalne przygody, jak lot balonem. W natłoku codziennych obowiązków rodzicielskich, domowych i zawodowych, łatwo zapomnieć o tym, jak ważne jest bycie razem. Rocznica to jeden z tych dni, kiedy łatwiej to sobie przypomnieć.  

Prezent na rocznicę dla niej 

Jaki prezent na rocznicę dla niej będzie trafiony? To zależy… Niektóre kobiety uwielbiają dostawać kwiaty, inne biżuterię, jeszcze inne płyty lub książki. Dobrym pomysłem może okazać się voucher na zakupy albo do spa. Masaż dla dwojga to sposób na odrobinę relaksu i pobycie razem. A jeśli w związek wkradła się nuda, być może najlepszą opcją będzie wizyta w escape roomie. 

Na jubileusz małżeństwa najlepiej podarować żonie coś wyjątkowego, ekskluzywnego, oryginalnego. Natomiast z okazji mniej ważnych rocznic ślubu wystarczy sprezentować ukochanej symboliczny podarunek. Chociaż oczywiście wszystko zależy od waszej relacji, planów, marzeń, tradycji i oczekiwań.

Prezent na rocznicę dla niego 

Biorąc pod uwagę fakt, że mężczyźni z reguły są pragmatyczni, być może najlepszym prezentem na rocznicę dla niego będzie to, czego mąż akurat potrzebuje. CB radio, smartfon, portfel… Z okazji jubileuszu można sprezentować ukochanemu markowy zegarek z grawerunkiem albo eleganckie spinki do mankietów. Z bardziej oryginalnych pomysłów wymienić można bilety na mecz lub wyścigi F1, voucher na kurs driftingu albo doskonalenia techniki jazdy. Szukając czegoś dla dwojga, warto wybrać takie aktywności, których nie podejmowaliście od lat – wspólne gotowanie, wycieczka w góry, kurs tańca dla par, sesja zdjęciowa, a może kolacja z degustacją wina?

Jak świętować rocznicę ślubu?

Rocznica ślubu, zwłaszcza okrągła, wymaga szczególnej oprawy. To wyjątkowe święto można uczcić na wiele sposobów. Najważniejsze, aby nie robić niczego na siłę, a w swoich planach uwzględnić zdanie drugiej połowy. Bez względu na to, gdzie będziecie świętować i jakie prezenty na rocznicę ślubu sobie podarujecie, nie zapomnijcie o uczuciu, które was łączy. Każdy chce czuć się kochany, akceptowany i doceniany. Okazanie tego to najlepszy prezent na rocznicę dla niej i dla niego. Reszta to tylko dekoracja. 

Sprawdź powiązane tematy

newsletter-main

Wszystko, czego potrzebujesz
na Twoim mailu

Newsletter Hellomama da Ci dostęp do materiałów tworzonych z myślą o Tobie i Twoim dziecku.

  newsletter-main-decorator
  newsletter-staying

  Zostań z nami jeszcze chwilę!

  Zapisz się do newslettera HelloMama

  Zyskaj dostęp do materiałów tworzonych z myślą o Tobie i Twoim dziecku.

   newsletter-staying-decorator-1
   newsletter-staying-decorator-2