Masturbacja u kobiet – o czym warto wiedzieć? / iStock

Masturbacja u kobiet – o czym warto wiedzieć?

Masturbacja, zarówno w przypadku kobiet, jak i mężczyzn, to nadal w społeczeństwie temat tabu. Tymczasem ma ona w wielu aspektach pozytywny wpływ na ciało człowieka. Jakie są korzyści z masturbacji u kobiet i jak wygląda masturbacja po porodzie?

Spis treści:

Dlaczego kobiety się masturbują?

Odpowiedź na pytanie, czy kobiety się masturbują, wydaje się oczywista. Chociaż według badań mężczyźni częściej praktykują masturbację, to jednak nie można powiedzieć, że kobiety robią to znacznie rzadziej. Według danych przedstawionych przez Instytut Kinsleya, w pewnym momencie życia tę formę autoerotyzmu praktykowało 80 procent panów i 70 procent kobiet. Masturbacja, zarówno w przypadku kobiet, jak i mężczyzn, praktykowana jest przede wszystkim dla przyjemności, której dostarcza orgazm. Oczywiście masturbacja nie musi oznaczać, że kobieta jest niezadowolona z życia seksualnego z partnerem, gdyż w większości przypadków stanowi ona niejako „dodatek” do sfery intymnej. Warto stanowczo podkreślić, że masturbacja z naukowego punktu widzenia jest naturalną formą ekspresji seksualnej człowieka.

Masturbacja u kobiet – korzyści

Masturbacja u kobiet i u mężczyzn to nie tylko okazja do przeżycia orgazmu. Pozwala ona również na poznanie własnego ciała, wejście z nim w intymną relację i odkrycie, co sprawia ci przyjemność, a czego wolisz unikać. Wielu seksuologów twierdzi, że masturbacja sprawia niekiedy większą przyjemność niż stosunek z partnerem. 

Nie oznacza to jednak braku więzi ani osłabienia uczucia. Wynika z faktu, że nikt nie zna i nigdy nie pozna twojego ciała tak dobrze, jak ty sama. Większa przyjemność może również wynikać z tego, że autoerotyzm uprawiany jest w odosobnieniu – nie jesteś wtedy skrępowana i możesz skupić się wyłącznie na swoim ciele.

Sposoby masturbacji u kobiet

Jednoznaczna odpowiedź na pytanie, jak masturbują się kobiety, znacząco wykracza poza ramy tego artykułu. Znane są liczne techniki masturbacji u kobiet, które mogą doprowadzić cię do orgazmu. Pamiętaj jednak, że najlepsza technika to taka, która sprawia ci największą przyjemność. Autoerotyzm możesz praktykować, używając dłoni, strumienia wody, gadżetów erotycznych lub – w niektórych przypadkach – przedmiotów codziennego użytku. Pamiętaj jednak, że masturbacja to akt niezwykle intymny, w takcie którego przebywasz sama ze swoim ciałem i je odkrywasz. Z tego powodu warto skorzystać z różnych źródeł, aby dowiedzieć się, jakie sposoby masturbacji u kobiet będą dla ciebie najlepsze.

„Intymność to nie tylko seks!”. Zosia i Dawid Rzepeccy, terapeuci relacji i nauczyciele seksu tantrycznego o życiu seksualnym rodziców

Polecamy

„Intymność to nie tylko seks!”. Zosia i Dawid Rzepeccy, terapeuci relacji i nauczyciele seksu tantrycznego o życiu seksualnym rodziców

– Nawet jeśli nie mamy ochoty na seks, bądźmy blisko. Róbmy sobie wzajemnie drobne gesty. Może to być przytulenie, masaż stóp, całus na dzień dobry i dobranoc, uścisk w kuchni. Budujmy intymność – mówią Zosia i Dawid Rzepeccy, terapeuci relacji i nauczyciele seksu tantrycznego. Prywatnie – partnerzy.

Czytaj

Czym masturbują się kobiety?

Istnieje wiele sposobów na osiągnięcie intensywnego i satysfakcjonującego orgazmu. Faktem jest, że panie częściej niż mężczyźni korzystają z różnego rodzaju erotycznych gadżetów, takich jak:

  • wibratory,
  • dilda,
  • masażery,
  • żele intymne potęgujące doznania przyjemności.

Aktualnie rynek gadżetów erotycznych jest bardzo duży i każda kobieta, która chciałaby skorzystać z tego typu rozwiązań, ma szanse znaleźć coś dla siebie. 

Rodzaje wibratorów

Wibrator to jeden z najczęściej wybieranych przez kobiety gadżetów erotycznych. Jest to związane m.in. z faktem, że ze względu na swój tryb pracy i budowę dostarcza intensywnych doznań, które trudno powtórzyć w jakikolwiek inny sposób. Na rynku dostępne są wibratory klasyczne, realistyczne, przeznaczone do stymulacji punktu G, wibratory „króliki”, idealne do jednoczesnej stymulacji pochwowej i łechtaczki, soniczne czy też wibratory typu szminka. Wybór gadżetów erotycznych jest na rynku ogromny, więc każda kobieta z pewnością znajdzie coś dla siebie.

Masturbacja po porodzie

Ciąża to czas, w którym ciało kobiety ulega wielu zmianom. Mają one za zadanie przystosować organizm, tak by stanowił jak najkorzystniejsze środowisko do rozwoju nowego życia. Niestety, po porodzie duża część kobiet nie może pogodzić się z faktem, że ich ciało się zmieniło i nie wygląda już tak jak kiedyś. 

Pamiętaj, że zmiany zachodzą przez cały okres ciąży. Potrzeba więc czasu, aby część z nich się cofnęła i organizm powrócił do formy sprzed ciąży. Masturbacja pozwala w takich sytuacjach niejako na nowo poznać swoje ciało. Nie bój się zatem próbować różnych rzeczy podczas uprawiania samomiłości, ponieważ może się okazać, że wraz ze zmianami, które zaszły w twoim ciele, zmieniły się również twoje preferencje co do pieszczot.

Kobieca masturbacja – fakty i mity

Ze względu na uwarunkowania kulturowe wokół masturbacji kobiet narosło wiele krzywdzących mitów. Masturbacja nie powoduje niepłodności, problemów psychicznych i jeżeli praktykowana jest w prawidłowy sposób, nie wpływa negatywnie na relacje w związku. 

Prawdą jest jednak, że zbyt częste używanie gadżetów lub masturbacja uprawiana jedynie podczas oglądania filmów pornograficznych może doprowadzić do tego, że będziesz w stanie osiągnąć orgazm jedynie przy pomocy danych bodźców, których odtworzenie w kontakcie z partnerem jest niemożliwe. 

Co więcej, niekiedy traktowanie masturbacji jako mechanicznego i jak najszybszego doprowadzania do orgazmu może sprawić, że odczuwanie przyjemności seksualnej zacznie cię nudzić. Z tego powodu tak ważne jest, aby uprawiać samomiłość w świadomy sposób, gdyż wtedy pozwala to na osiągnięcie niesamowitych doznań i poznanie swego ciała.

    Sprawdź powiązane tematy

    Posłuchaj podcastów stworzonych przez mamy dla mam!

    Sprawdź