Jaki prezent na Dzień Babci i Dziadka od niemowlaka? / Adobe Stock

Wybieramy prezent na Dzień Babci i Dziadka od niemowlaka

W Polsce Dzień Babci obchodzony jest 21 stycznia, a Dzień Dziadka 22 stycznia. Ze względu na sąsiedztwo dat świętowanie zazwyczaj odbywa się wspólnie. W wielu rodzinach jest to sympatyczny rytuał, do którego włączane są nawet niemowlaki. Oczywiście laurka lub upominek jest wówczas inicjatywą rodziców, jednak świeżo upieczonym dziadkom sprawi to dużą radość.

Spis treści:

Czy niemowlę powinno dać prezent babci i dziadkowi?

Obchodzenie święta dziadków to ukłon w stronę waszych rodziców, którzy wraz z pojawieniem się wnuka weszli w nową rolę. Prezenty dla babci i dziadka od niemowlaka będą ważnym elementem budowania wspomnień i relacji. Oczywiście nie ma żadnego przymusu ani obowiązku, by takie święto obchodzić, ale z pewnością sprawi to dziadkom wielką radość.

Jaki prezent na Dzień Babci od niemowlaka?

Tradycyjnie dzieci przygotowują dla babć laurki i wręczają im kwiaty. Taki zestaw można oczywiście nieco zmodyfikować. Kwiaty cięte warto zamienić na kwiatek w doniczce i uzupełnić go specjalną tabliczką z dedykacją. Ciekawym pomysłem może być także spersonalizowana osłonka na doniczkę. Zamiast laurki idealnym prezentem na Dzień Babci od niemowlaka będzie jego zdjęcie oprawione w ramkę. Babcine serce ma szansę skraść np. kubek na kawę z życzeniami i kadrem z życia maluszka z dołączoną do niego ulubioną kawą lub herbatą. Ciekawym pomysłem może być także fartuch dla babci z niebanalnym napisem z okazji jej święta.

Co kupić dziadkowi?

Warto, by – podobnie jak prezent od niemowlaka na Dzień Babci – prezent wręczany dziadkowi był spersonalizowany. Może to być zdjęcie, kubek, magnesik na lodówkę, T-shirt ze śmiesznym napisem czy etui na okulary.

"Babcia nie jest matką, matka nie jest koleżanką, dziecko nie jest rodzicem". O życiu w środowisku wielopokoleniowym mówi psycholożka Izabela Słoniewska

Polecamy

"Babcia nie jest matką, matka nie jest koleżanką, dziecko nie jest rodzicem". O życiu w środowisku wielopokoleniowym mówi psycholożka Izabela Słoniewska

Idea domu wielopokoleniowego odchodzi w zapomnienie. Dziś młodzi chcą mieszkać sami. Jakie ma to konsekwencje? – Układ mieszkania wielopokoleniowego może mieć dobre i złe strony. Młodsze pokolenie może czerpać z wiedzy i doświadczenia dziadków. Jednak wszystko zależy od wzajemnych relacji, umiejętności poszanowania granic, jak i szanowania roli każdego z członków rodziny – tłumaczy Izabela Słoniewska, psycholożka z Kliniki PsychoMedic.

Czytaj

A może wspólny prezent dla babci i dziadka od niemowlaka?

W wielu rodzinach święto babci i dziadka obchodzone jest razem, więc dziadkowie dostają też wspólny prezent. Oto kilka pomysłów na upominek z okazji tego wyjątkowego święta:

 • Fotoksiążka

Ta niebanalna forma utrwalania wspomnień cieszy się coraz większym zainteresowaniem. Niezależnie od tego, czy w styczniu, gdy przypadają Dzień Babci i Dzień Dziadka, malec ma dwa miesiące czy osiem miesięcy, z pewnością jesteście w stanie znaleźć na dysku kilka fotografii nadających się do umieszczenia w fotoksiążce. Dzięki temu babcia i dziadek mogą częściej wracać do wspomnień i wspólnych chwil albo pochwalić się zdjęciami przyjaciołom lub innymi członkom rodziny. 

 • Kalendarz

Ciekawą alternatywą dla fotoksiążki może być kalendarz, w którym każdy miesiąc ilustrować będą inne zdjęcia malca. Powieszony w widocznym miejscu, będzie nie tylko upominkiem praktycznym, ale i dającym radość za każdym razem, gdy oko zawędruje na fotografię. 

 • Album na wspomnienia

Odchodząc od zdjęć, ale przy wspomnieniach pozostając – ciekawym pomysłem na prezent od niemowlaka dla babci i dziadka będzie album z miejscem na wpisy. Babcia i dziadek mogą umieszczać w nim anegdotki i przemyślenia związane z ich wspólnym życiem.  Takie zapiski będą w przyszłości przepięknym prezentem zwrotnym dla dorosłego już wnuka. 

 • Odciski dłoni i stópek

Na rynku dostępna jest cała masa from umożliwiających „uchwycenie” maleńkich rączek i nóżek. Gotowe masy są bezpieczne dla dziecka i na tyle plastyczne, że nawet gdyby malec się wiercił, istnieje możliwość dokonania poprawki. Po określonym czasie masa zastyga i taki swoisty odlew może być piękną pamiątką dla rodziców lub prezentem dla dziadków. Postawiony na półeczce lub powieszony na ścianie będzie wzruszał i przypominał o ich doniosłej roli. 

 • Czekoladowy telegram

Uzupełnieniem upominku lub prezentem samym w sobie może być zestaw czekoladek w różnych kształtach lub czekoladowych literek ułożonych w życzenia z okazji święta babci i dziadka. To ciekawy pomysł także dla tych, którzy nie mieszkają w pobliżu dziadków i nie mogą akurat spotkać się z nimi w okolicy 21 i 22 stycznia. Czekoladowy telegram można przesłać pocztą.

 • Wspólne wyjście

Czas to najlepszy prezent od niemowlaka na Dzień Babci i Dzień Dziadka. To też idealny pomysł na upominek przy okazji innych świąt, a także bez okazji. Budowanie relacji, wzmacnianie więzi i troska o wspomnienia to najlepsze, co możemy sobie podarować.

  Sprawdź powiązane tematy

  Posłuchaj podcastów stworzonych przez mamy dla mam!

  Sprawdź