Makijaż permanentny - czy warto? /fot. iStock Makijaż permanentny – czy warto? /fot. iStock

Makijaż permanentny – czy warto?

Makijaż permanentny jest zabiegiem, który cieszy się dużą popularnością. Decydujemy się na niego, chcąc podkreślić brwi, oczy czy usta. Kiedy zrobić makijaż permanentny i jakie są korzyści z trwałego makijażu?

Spis treści:

Co to jest makijaż permanentny?

Makijaż permanentny to zabieg, który polega na wprowadzeniu barwnika w wierzchnią warstwę skóry właściwej. Trwały makijaż może podkreślić brwi, oczy lub usta, wykorzystywany jest także poza gabinetami kosmetycznymi, m.in. do odtworzenia brodawki sutkowej po mastektomii.

Makijaż permanentny ma wiele wspólnego z tatuażem i od niego się wywodzi, jednak sam zabieg wygląda nieco inaczej – wykorzystywane są inne narzędzia, pigment wprowadzany jest płycej, a sam “tatuaż” po pewnym czasie zanika. Powody, dla których decydujemy się na permanentny make-up, są różne: czas przeznaczony na poranny makijaż chcemy przeznaczyć na coś innego, zależy nam na poprawie kształtu brwi czy uzupełnieniu zanikającej czerwieni wargowej.

Kiedy zrobić makijaż permanentny?

Na trwały makijaż najczęściej decydujemy się, gdy chcemy poprawić kształt brwi czy ust. Jeśli nasze brwi są asymetryczne, włoski rzadkie i jasne, permanentny makijaż sprawi, że oprawa oczu nabierze wyrazu. Podobnie z ustami – dzięki pigmentom będziemy mogły poprawić ich kształt czy wzmocnić kolor. Permanentny make-up oczu to przede wszystkim względy estetyczne. Jeśli nie wyobrażasz sobie makijażu oka bez kreski na górnej powiece, trwały makijaż sprawi, że zaoszczędzisz sporo czasu (i nerwów, w końcu kreska nie zawsze wychodzi perfekcyjnie). Na wykonanie makijażu permanentnego decydujemy się m.in., gdy:

 • mamy rzadkie, jasne czy asymetryczne brwi;
 • mamy asymetryczne usta, czerwień wargowa zanika;
 • chcemy podkreślić oczy, usta czy brwi.

Na permanentny makijaż brwi często decydują się także kobiety po chemioterapii.

Czy makijaż permanentny można wykonać w czasie ciąży czy karmienia piersią? Jak mówi Martyna Gontarz z Kliniki Dr Beaty Dethloff w Warszawie, ciąża jest bezwzględnym przeciwwskazaniem do zrobienia makijażu permanentnego, podobnie jak i wielu innych zabiegów, w których przerywamy ciągłość naskórka. Dlaczego? Powody to: brak badań na kobietach w ciąży, a co za tym idzie – brak informacji dotyczących tego, czy makijaż permanentny może zaszkodzić kobiecie i dziecku oraz zaburzona w ciąży gospodarka hormonalna i cukrowa, co może się przełożyć na jakość osadzania pigmentu.

Dla większości linergistek przeciwwskazaniem do wykonania trwałego makijażu jest również karmienie piersią, jednak zdarzają się osoby, które podejmują się pigmentacji po upływie okresu połogu. – Dla mnie bezpieczeństwo kobiety i dziecka jest najważniejsze, i odradzam wykonania wtedy zabiegu – podkreśla Martyna Gontarz. – Zarówno na kobietach w ciąży, jak i karmiących piersią nie są prowadzone badania, nie mamy pewności, czy znieczulenie, pigment mogą się w jakiś sposób przełożyć np. na laktację.

Specjalistka wskazuje również, że zabieg makijażu permanentnego wywołuje w skórze stan zapalny i zawsze istnieje ryzyko nadkażenia czy wystąpienia infekcji, co w ciąży czy podczas karmienia piersią nie jest pożądane.

Pamiętajmy, że nie tylko ciąża i karmienie piersią są przeciwwskazaniami do wykonania trwałego makijażu. Pigmentacji nie powinnyśmy wykonywać także w sytuacji, gdy m.in.:

 • chorujemy na cukrzycę, hemofilię czy choroby zakaźne (wirusowe zakażenie wątroby, nosicielstwo wirusa HIV);
 • mamy problem z krzepnięciem krwi,
 • mamy trądzik lub świeże blizny,
 • przyjmujemy sterydy,
 • jesteśmy uczuleni na pigment lub inne środki niezbędne do wykonania zabiegu.

Ile kosztuje makijaż permanentny?

Cena makijażu permanentnego uzależniona jest od miejscowości i gabinetu, w którym wykonujemy zabieg, a także od rodzaju trwałego makijażu – od zastosowanej techniki czy obszaru, który będziemy podkreślać. 

Przykładowo, za makijaż permanentny brwi zapłacimy ok. 800-1500 zł. Make-up permanentny ust to koszt ok. 600-1500 zł, a wykonanie kresek – ok. 300-700 zł. Po upływie czterech-sześciu tygodni po pierwszym zabiegu odwiedzamy gabinet na uzupełnienie (korektę) – zazwyczaj ta wizyta jest bezpłatna, a po upływie roku często zapisujemy się na dopigmentowanie (najczęściej kosztuje ok. połowę bazowej kwoty, ale wiele zależy od tego, ile czasu minęło od pierwszego zabiegu – jeśli na dopigmentowanie zapiszemy się po dwóch latach zapłacimy więcej, niż za wizytę po roku).

Co w sytuacji, gdy zajdziemy w ciążę i nie będziemy mogły w odpowiednim czasie uzupełnić pigmentu? Martyna Gontarz zaznacza, że makijaż permanentny starcza na około półtora roku-dwa lata, a to, że nie będziemy mogły poprawić go w czasie ciąży czy karmienia piersią nie jest problemem. Na zabieg możemy umówić się później. – Każdy przypadek jest indywidualny i warto wszystko konsultować ze swoją linergistką. Przede wszystkim należy kierować się bezpieczeństwem swoim i dziecka – podkreśla Martyna Gontarz.

Rodzaje makijażu permanentnego

Możemy zdecydować się na trwały makijaż ust lub oczu – to kreski na powiekach oraz podkreślenie oprawy oczu, czyli permanentny make-up brwi. Do wyboru mamy coraz więcej technik, które pozwolą nam na osiągnięcie pożądanego efektu. Możemy delikatnie skorygować kształt i podkreślić usta czy brwi, jak i nadać im zupełnie inny wygląd. Podobnie z kreskami na powiekach – podobnie jak w “zwyczajnym” makijażu, mogą być różnej grubości, wyraziste czy cieniowane.

Trwały makijaż oczu

Mówiąc o makijażu permanentnym oczu, mamy na myśli kreski wykonywane na powiekach. Możemy zdecydować się na kreski na obydwu powiekach, czy tylko na górnej. Duże znaczenie ma tu nasz codzienny makijaż i to, w jakim najlepiej się czujemy. Dla jednych “jaskółki” będą naturalne, inne kobiety z delikatną, cienką kreską będą czuły się już mocno umalowane. Wykonując trwały makijaż oczu możemy wybrać różną grubość i kształt kreski (może być np. rozmyta, tak jakbyśmy kreskę roztarły wacikiem). Jeśli zależy nam na naturalnym wyglądzie, możemy zdecydować się na kreskę na linii rzęs – sprawi, że będą wydawały się gęstsze.

Makijaż oczu to także ich oprawa, czyli brwi. I w tym przypadku mamy wiele możliwości, jeśli chodzi o permanentny make-up. W zależności od tego, jaki efekt chcemy osiągnąć, możemy zdecydować się m.in. na metodę ombrę czy metodę włoskową. Pamiętajmy, aby nie bać dzielić się swoimi wątpliwościami – np. jeśli zaproponowany przez linergistkę kształt nie będzie nam odpowiadał, powiedzmy jej o tym.

Permanentny make-up ust

Na trwały makijaż ust możemy zdecydować się, gdy chcemy podkreślić ich kształt i kolor, gdy zależy nam na korekcie ich konturu czy wtedy, gdy czerwień wargowa zaczęła zanikać. Podobnie jak w przypadku wykonywania makijażu permanentnego na innych obszarach, możemy wybrać różne metody – efektem będą delikatnie podkreślone lub mocno zarysowane usta. Możemy zdecydować się na podkreślenie konturu ust i delikatne cieniowanie warg lub na pełne wypełnienie ich kolorem. Permanentny make-up ust pozwala nie tylko na wyrównanie asymetrii ust, ale i na ich powiększenie (podobne triki wykorzystujemy podczas “zwykłego” makijażu, odpowiednio malując usta). Pamiętajmy jednak, aby nie przesadzić, kluczem jest naturalny wygląd. Z tyłu głowy miejmy także to, że po zabiegu makijażu permanentnego ust może pojawić się opryszczka, dlatego przed wizytą w gabinecie często zalecana jest profilaktyczna kuracja.

Czy warto nosić makijaż permanentny?

Dobrze wykonany makijaż permanentny zdaje się nie mieć minusów: pozbywamy się asymetrii, uzupełniamy ubytki, podkreślamy kształt, odzyskujemy czas przeznaczany na codzienny makijaż. Pamiętajmy jednak, że kluczowe znaczenie ma wybór odpowiedniego gabinetu i specjalisty, który zna się na rzeczy. 

Musimy również pamiętać, że sam zabieg nie należy do najprzyjemniejszych. Wiele zależy od indywidualnego progu bólu, jednak nie możemy zapominać, że to jednak ingerencja w ciało, która może okazać się dość bolesna. Nie zapominajmy także o tym, że od razu po wyjściu z gabinetu nie będziemy wyglądać perfekcyjnie. Po zabiegu skóra będzie zaczerwieniona i opuchnięta, pojawi się także tzw. strup pigmentacyjny. Makijaż permanentny może nam się wydawać ciemny i nienaturalny. Dopiero po kilku-, kilkunastu dniach, gdy zakończy się proces gojenia, zobaczymy realny kolor i będziemy mogły ocenić efekt. Po zabiegu skórę musimy odpowiednio pielęgnować, powinnyśmy przestrzegać zaleceń osoby, która wykonywała makijaż. Wskazana jest m.in. rezygnacja z zabiegów kosmetycznych takich jak wapozon czy kwasy owocowe, unikanie promieniowania UV, rezygnacja z basenu i sauny. Nie powinnyśmy także stosować “zwyczajnych” kosmetyków pielęgnacyjnych (specjalista zaleci ci odpowiednie produkty). Celem jest przede wszystkim uniknięcie zranienia czy usunięcia ochronnego strupa.

Makijaż permanentny utrzymuje się dość długo – od roku do pięciu lat. Wiele zależy od podziału komórek skóry, a także od wykorzystanych barwników. Im ciemniejszy kolor, tym dłużej będzie on widoczny. Decydując się na trwały makijaż postawmy przede wszystkim na naturalność. Miejmy na uwadze także to, że nie zniknie on z dnia na dzień (chociaż oczywiście możemy go usunąć) – lepiej postawić na ponadczasowy efekt, który i po pewnym czasie będzie nam się podobał.

Źródła:

 1. Praca zbiorowa, Współczesna kosmetologia, Wydawnictwo ATENA, Warszawa 2010.

  Sprawdź powiązane tematy

  Posłuchaj podcastów stworzonych przez mamy dla mam!

  Sprawdź