Zajęcia dodatkowe dla dzieci w wieku przedszkolnym/fot. Pexels Zajęcia dodatkowe dla przedszkolaka / iStock

Zajęcia dodatkowe dla dzieci w wieku przedszkolnym – na jakie warto zapisać malucha?

Rozpoczęcie kolejnego etapu edukacji - czy to przedszkole, czy szkoła - to bardzo ważny moment dla każdego dziecka i rodzica. Pojawiają się pytania o to, jak najkorzystniej zaaranżować czas przedszkolaka. Czy to właściwy moment na zajęcia dodatkowe? Jak wybrać aktywność dla przedszkolaka? I przede wszystkim - w jakim wieku zapisać? Specjalista rozwiewa wątpliwości. 

Spis treści:

Zajęcia dodatkowe dla dzieci - na czym polegają i jakie dają korzyści?

Zajęcia dodatkowe dla dzieci w wieku przedszkolnym, wbrew obawom wielu rodziców, że maluch będzie nimi zmęczony i przeciążony, to przede wszystkim zabawa. Polegają na wprowadzaniu nowych treści i aktywności, ale w sposób lekki i przyjemny, który na pewno nie przeciąży nadmiernie dziecka.

Mogą stanowić świetny start w przyszłość, początek pasji na całe życie, „przemycać” umiejętności praktyczne i wiedzę. Nie wierzysz? Oto lista korzyści, jakie niosą zajęcia dodatkowe dla kilkulatków. M.in.:

  • Gimnastyka korekcyjna pomaga zachować prawidłową sylwetkę.
  • Rytmika pomaga nauczyć się wyczucia rytmu, uwrażliwia dzieci na muzykę, kształtuje słuch muzyczny.
  • Zajęcia dodatkowe, takie jak gimnastyka, rytmika lub zajęcia plastyczne, sprzyjają integracji sensorycznej.
  • Zajęcia dodatkowe pobudzają kreatywność przedszkolaka.
  • Język angielski lub inny język obcy najłatwiej przyswajać już od najwcześniejszych lat. Umysł już nigdy nie będzie taki chłonny.
  • Zajęcia dodatkowe rozwijają zainteresowania.
  • Zajęcia takie jak gimnastyka, rytmika lub taniec poprawiają kondycję malucha.
  • Szachy sprzyjają rozwijaniu koncentracji, poszerzeniu spektrum zainteresowań (tak, są szachowe grupy przedszkolne).
  • Robotyka, automatyka, machinarium Lego to zajęcia sprzyjające nauce koncentracji, cierpliwości i kreatywności oraz rozwijaniu zdolności manualnych.
  • Większość zajęć dla przedszkolaków odbywa się w godzinach pracy przedszkola na jego terenie. Oznacza to, że nie musisz wozić dziecka na zajęcia dodatkowe i nie tracicie nic ze wspólnego czasu po twojej pracy.
  • Dzieci uczą się współpracy z rówieśnikami, kontaktów interpersonalnych, zachowań w nowej grupie i wobec nowego prowadzącego.
  • Można wcześnie wychwycić potencjał i talent naszego przedszkolaka. Właściwe ukierunkowanie od najmłodszych lat pozwala osiągać sukcesy w dorosłości. Np. zawodowi sportowcy zaczynają bardzo wcześnie, aby wspiąć się na mistrzowski poziom.
  • Zajęcia muzyczne lub śpiew kształcą słuch i umiejętności wokalne.

Jakie zajęcia są szczególnie cenne dla przedszkolaków?

– Wśród kierunkowych zajęć królową jest rytmika – przyznaje Piotr Artymiuk, który od 12 lat prowadzi firmę zajmującą się kompleksową obsługą szkół i przedszkoli w zakresie organizacji zajęć edukacji artystycznej i sportowej. – W zajęciach rytmiki jest wszystko: ruch, kształcenie słuchu, zabawa.

Oprócz tego warto docenić zajęcia taneczne, które uwrażliwiają maluchy, ale też uczą praktycznej umiejętności – dodaje Piotr Artymiuk. – A przynajmniej zachęcają do tego, by rozwijać te umiejętności w przyszłości, bo przecież nikt od maluchów nie wymaga, żeby wygrywały You Can Dance.

Najpopularniejsze zajęcia dodatkowe dla dzieci w wieku przedszkolnym

W zależności od placówki, może być różna dostępność zajęć dla przedszkolaków. W większości jednak obowiązuje podobny kanon zajęć, które są optymalne dla tej grupy wiekowej i cieszą się zainteresowaniem zarówno ze strony dzieci, jak i rodziców.

Do najpopularniejszych należą:

  • taniec,
  • zajęcia gimnastyczne,
  • zajęcia z klockami (modele dostosowane do wieku dzieci),
  • zajęcia językowe,
  • robotyka (dedykowana zwykle „starszakom”),
  • gotowanie.

Nie wszystkie zajęcia można znaleźć w ofercie swojego przedszkola. Na szczęście na mapie większości dużych miast coraz więcej jest rodzinnych punktów, gdzie zajęcia dla dzieci nie ograniczają się do stolika z kredkami.

– Najpopularniejsze z mojej oferty zajęcia to: taniec, Klub Małych Odkrywców, robotyka, zajęcia językowe – wymienia Piotr Artymiuk.

Jak wybrać odpowiednią aktywność dla swojego malucha?

Wybór właściwej aktywności dla malucha to nie lada wyzwanie. Czego się obawiamy? Najczęściej, że dziecko zmęczymy, znudzimy, nie dostosujemy aktywności do jego wieku. Czy są to zasadne obawy?

Przede wszystkim pamiętajmy, że zajęcia prowadzone w przedszkolach, są dostosowane do wieku podopiecznych. Każde dziecko jest inne, dlatego nie bójmy się próbować i w razie niepowodzenia również nie bójmy się rezygnować. Nie przelewajmy na dzieci swoich niespełnionych ambicji. Nie zmuszajmy ich do zajęć, których nie lubią. Nie odmawiajmy tych, na które chcą chodzić, nawet jeśli nie są zgodne z naszą wizją idealnego dzieciństwa czy idealnej córki lub syna.

– Kiedy wysłać dziecko na zajęcia dodatkowe? Najlepiej wtedy, kiedy już będzie ogarniało coś z tych zajęć – zauważa Piotr Artymiuk. – Nie ma sensu męczyć baletem maluszka w żłobku, ale 3-latek, o ile sprawia mu to przyjemność, świetnie będzie sobie radził!
Innymi słowy, obserwuj dziecko – podpowiada Piotr Artymiuk.

– Jeśli czujesz, że sobie poradzi,  spróbuj. Większość organizatorów zajęć dodatkowych daje rodzicom możliwość spróbowania swoich sił na zajęciach pokazowych. Zawsze (przynajmniej u mnie) można przyprowadzić dziecko bezpłatnie na jedne czy drugie zajęcia i poobserwować, jak sobie radzi, czy mu się podoba. Jeśli jest zainteresowane, nie ma na co czekać!

Nie miej dużych oczekiwań, jeśli chodzi o efekty zajęć. W większości oparte są o zabawę i polegają na zapoznaniu dziecka z daną aktywnością, osłuchaniu z językiem lub muzyką. Choć niewątpliwie zajęcia rozszerzają wiedzę i umiejętności przedszkolaka, nie oczekuj po rytmice sprawności na poziomie olimpijskim.

Niektórzy rodzice mają obiekcje przed zapisaniem dziecka na zajęcia z języka obcego. Sądzą, że dopóki nie mówi dobrze w języku polskim lub jeśli nie umie jeszcze pisać i czytać, to dodatkowy język może tylko utrudnić naukę ojczystego. Nie jest to prawdą, o czym świadczą przypadki dzieci wielojęzycznych. Osłuchanie z obcymi językami we wczesnym dzieciństwie, będzie procentować w przyszłości.

Kiedy wysłać przedszkolaka na zajęcia dodatkowe?

Kiedy jest właściwy moment, aby wysłać dziecko na zajęcia dodatkowe? Po czym poznać, że przedszkolak jest gotowy na uczestniczenie w zajęciach dodatkowych?

Jeśli dziecko jest już przedszkolakiem, oznacza to, że wdraża się już w zorganizowany rytm dnia, uczy współpracy, poszerza umiejętności znane z domu. Zwykle jednak zajęcia są organizowane dla co najmniej 3-latków. Są to już dzieci na tyle świadome i samodzielne, że mogą z powodzeniem skorzystać z proponowanych im zajęć.

Pamiętaj, żeby dawkować zajęcia sukcesywnie, a nie zapisywać malucha od razu na wszystkie możliwe dodatkowe atrakcje. Nie angażuj dziecka w zajęcia kosztem czasu z rodziną. Wybieraj, a raczej wybierajcie wspólnie, te zajęcia, które interesują dziecko. Zrezygnuj z tych, które wydają się ciekawe, ale dla twojej pociechy są nudne, męczące i stresujące.

Czy zajęcia dodatkowe są dzieciom potrzebne?

Zajęcia dodatkowe dla dzieci są potrzebne niezależnie od etapu edukacyjnego, na jakim się znajduje. Zajęcia usprawniają i uwrażliwiają zmysły przedszkolaków. Choć zajęcia dodatkowe nie przyspieszają rozwoju dziecka (każde ma swoje tempo), jednak mogą usprawnić funkcjonowanie młodego człowieka.

– W mojej opinii każde zajęcia stanowią wartość dla maluchów – podkreśla Piotr Artymiuk. – Osobiście skupiłbym się na wyborze zajęć ogólnorozwojowych i tych, które po prostu przydają się w życiu. Z ogólnorozwojowych polecam szczególnie wszelkie formy zajęć fizycznych. Takie zajęcia stanowią wspaniałą profilaktykę schorzeń kręgosłupa, otyłości, płaskostopia.

Warto mieć to na uwadze, gdyż współcześnie nawet 80 proc. dzieci ma wady postawy, a płaskostopie dotyczy nawet 40 proc. przedszkolaków. 

– Czy zajęcia są przedszkolakom potrzebne? Da się bez nich żyć oczywiście – stwierdza Piotr Artymiuk. – Natomiast, przykładowo, gimnastyka korekcyjna jest potrzebna, choćby przez wzgląd na powszechne przypadki płaskostopia. Język angielski? Nigdy później dziecko nie będzie tak “chłonąć” języka jak we wczesnym dzieciństwie.

    Sprawdź powiązane tematy

    Posłuchaj podcastów stworzonych przez mamy dla mam!

    Sprawdź