Łupież u dziecka – przyczyny, leczenie / istock Łupież u dziecka – przyczyny, leczenie / istock

Łupież u dziecka – przyczyny, leczenie

Łupież u dziecka jest dość częstą przypadłością, która niestety ma skłonność do nawrotów, dlatego ważna jest właściwa pielęgnacja skóry głowy. Gdy zauważymy objawy łupieżu u dziecka, musimy działać. Podpowiadamy, o czym powinniśmy pamiętać.

Spis treści:

Gdy dziecko ma łupież

Łupież u dziecka często kojarzy się z ciemieniuchą, która pojawia się w wieku niemowlęcym (ale czasem dotyczy i starszych maluchów). Ciemieniucha związana jest z nieprawidłowym funkcjonowaniem gruczołów łojowych skóry głowy. Nie dokucza dziecku, możemy się jej pozbyć, natłuszczając ją i delikatnie wyczesując łuski. Musimy jednak pamiętać, że ciemieniucha nie jest równoznaczna z łupieżem. Ten związany jest ze złuszczaniem się naskórka i nie zawsze towarzyszy mu nasilony łojotok.

Łupież u dziecka najczęściej pojawia się między szóstym a dziesiątym rokiem życia, a także w okresie dojrzewania.

Skąd się bierze łupież u dziecka

Łupież na owłosionej skórze głowy może występować z mniej lub bardziej nasilonym łojotokiem. W pierwszym przypadku mamy do czynienia z łupieżem zwykłym (nazywanym także pospolitym), w drugim – z łupieżem tłustym. W diagnozowaniu należy je odróżnić od grzybicy powierzchownej skóry głowy i od łuszczycy skóry głowy.

Łupież biały częściej występuje u młodszych dzieci, charakteryzuje się białymi, dobrze odgraniczonymi ogniskami, które są umiejscowione na twarzy oraz kończynach. Myśląc o łupieżu, do głowy nie przychodzą nam jednak zmiany na ciele, ale te we włosach – czyli łupież łojotokowy. 

Łupież u dzieci może mieć różne podłoże: u młodszych pojawia się głównie w związku z nieprawidłową pielęgnacją, u nastolatków ma związek z dojrzewaniem i zaburzoną pracą gruczołów łojowych.

Przyczyny łupieżu u dziecka

Przyczyny łupieżu u dziecka to najczęściej niewłaściwa pielęgnacja skóry głowy – za rzadkie mycie głowy, używanie niewłaściwych kosmetyków (a także używanie zbyt dużej ilości preparatu czy niewłaściwe spłukiwanie) lub przesuszenie skóry głowy. 

Inne przyczyny to m.in.:

  • atopowe lub łojotokowe zapalenie skóry,
  • alergia,
  • łuszczyca,
  • zaburzenia hormonalne.

Łupież może mieć także związek z zakażeniem drożdżakami. Chociaż u dzieci zdarza się to dość rzadko, a i sama zakaźność (np. między członkami rodziny) jest nieznaczna, to jeśli sami mamy łupież pstry, na wszelki wypadek nie pozwalajmy dziecku używać naszej szczotki do włosów.

Łupież u dzieci w okresie dojrzewania ma związek z łojotokiem; oprócz łupieżu u nastolatków pojawia się także trądzik.

Jak pielęgnować paznokcie i włosy niemowlaka?

Polecamy

Jak pielęgnować paznokcie i włosy niemowlaka?

Delikatna skóra, cienkie włosy, maleńkie dłonie... To wszystko sprawia, że rodzice bywają onieśmieleni i wystraszeni przed pierwszymi próbami pielęgnowania niemowlaka. Tymczasem odpowiednie dbanie zarówno o włosy, jak i o paznokcie niemowlaka nie wymaga ani specjalistycznej wiedzy, ani umiejętności. Oto kilka sprawdzonych rad.

Czytaj

Objawy łupieżu u dziecka

Łupieżu u dziecka raczej nie przegapimy – płatki naskórka zauważymy we włosach  na ubraniach. W zależności od typu łupieżu mogą one mieć różny wygląd: są grubsze i żółtawe, gdy jego powstawanie związane jest z nadmiernym łojotokiem lub cieńsze i delikatniejsze, gdy łupież ma związek z przesuszeniem skóry.

O tym, że coś jest na rzeczy, poinformuje nas także zachowanie dziecka. Chora skóra głowy swędzi, dziecko będzie ją drapać. W wyniku tego działania będzie „odrywało się” więcej płatków.

Łupież może pojawić się we włosach, ale także w okolicy brwi, podobnie jak ciemieniucha, którą możemy zauważyć nie tylko na owłosionej skórze głowy, ale i na czole czy na brwiach właśnie.

Jak leczyć łupież u dziecka

To, po jakie sposoby na łupież sięgniemy, zależy przede wszystkim od przyczyny jego powstawania. Jeśli łupież u dziecka pojawia się na skutek niewłaściwej pielęgnacji skóry, remedium będzie np. częstsze mycie głowy lub zmiana kosmetyków. Aby pozbyć się łupieżu, najczęściej wystarczy właśnie zmiana codziennych nawyków, nie jest konieczne stosowanie szamponów przeciwłupieżowych (a już na pewno nie powinniśmy podsuwać dziecku preparatów przeznaczonych dla dorosłych).

Jeśli łupież ma związek z łojotokiem lub zakażeniem grzybiczym, konieczne będzie zastosowanie specjalistycznych preparatów. W przypadku łupieżu tłustego stosuje się kremy i płyny przeciwgrzybicze. Nie wybierajmy ich jednak w drogerii na własną rękę. Skonsultujmy się z farmaceutą lub – najlepiej – wybierzmy się do dermatologa, który zaleci odpowiednie środki. Nawracający łupież u dziecka możemy także skonsultować z trychologiem, który dokładnie zbada skórę głowy i włosy, dobierze odpowiednie preparaty przeciwłupieżowe i ustali codzienną pielęgnację.

Chociaż nie jesteśmy w stanie wyeliminować wszystkich przyczyn powstawania łupieżu, na pewno mamy wpływ na te związane z pielęgnacją skóry głowy. Jak zapobiegać łupieżowi u dziecka? Regularnie myjmy skórę głowy i włosy (pamiętajmy, aby robić to dwukrotnie), używajmy delikatnych produktów, przeznaczonych do wieku naszego dziecka, dokładnie je spłukujmy. Starajmy się także unikać suszenia włosów gorącym powietrzem suszarki – obecnie wiele modeli ma opcje suszenia chłodnym powietrzem, wybierajmy zatem ten tryb.

[contact-form-7 id="226190" title="Newslleter article"]

Sprawdź powiązane tematy

Posłuchaj podcastów stworzonych przez mamy dla mam!

Sprawdź