Jak pielęgnować paznokcie i włosy niemowlaka? /fot. iStock Jak pielęgnować paznokcie i włosy niemowlaka? /fot. iStock

Jak pielęgnować paznokcie i włosy niemowlaka?

Delikatna skóra, cienkie włosy, maleńkie dłonie... To wszystko sprawia, że rodzice bywają onieśmieleni i wystraszeni przed pierwszymi próbami pielęgnowania niemowlaka. Tymczasem odpowiednie dbanie zarówno o włosy, jak i o paznokcie niemowlaka nie wymaga ani specjalistycznej wiedzy, ani umiejętności. Oto kilka sprawdzonych rad.

Spis treści:

Łyse lub kosmate – od czego zależy ilość włosów u niemowlaka?

Wszyscy rodzice, którzy oczekują przyjścia na świat swojego dziecka, zastanawiają się, jak będzie ono wyglądało. Po kim odziedziczy kolor oczu, a po kim uśmiech oraz kolor włosów? Czy przyjdzie na świat łyse, czy z bujną czupryną? Od czego zależy ilość włosów u niemowlaka?

Jak się okazuje, ilość włosów u niemowlaka zależna jest od uwarunkowań genetycznych, natomiast nie oznacza to, że jeśli my przyszliśmy na świat z ciemnymi lokami, to nasze dziecko będzie miało podobnie. Zależności te są o wiele bardziej złożone, a przewidywania dotyczące włosów potomka mogą być błędne.

Pierwsze włosy wycierają się ok. 4.–6. miesiąca życia. Dzieci spędzają czas głównie na leżąco, pocierają główką o podłoże i dlatego cienkie włoski płodowe wycierają się, by z czasem zastąpiły je włosy właściwe. Włosy, które rosną w życiu płodowym, nie są więc wyznacznikiem tego, jaką naturalną fryzurę będzie miało dziecko w kolejnych latach swojego życia.

Co ciekawe, w tej kwestii wiele może się zmienić. Niektóre dzieci rodzą się z bujnymi czuprynami albo kręconymi włosami, by potem mieć włosy całkiem proste, rzadsze lub gęstsze, i to nawet w innym kolorze. Wygląd włosów człowieka ustala się dopiero w okolicach 6. roku życia.

Ponadto dziecko może przyjść na świat z meszkiem płodowym, zwanym lanugo. To włoski, które są odpowiednikiem futra u zwierząt – pokrywają w życiu płodowym całe ciało człowieka. Lanugo zanika ok. 8 miesiąca ciąży, jednak może się zdarzyć, że dziecko urodzi się pokryte małymi włoskami. Nie wymaga to specjalnych zabiegów pielęgnacji – lanugo zanika samoistnie po kilku dniach lub tygodniach.

Pielęgnacja włosów niemowlaka

Najczęstszym błędem popełnianym przez rodziców przy pielęgnacji włosów niemowlaka jest… nadgorliwość. Mieszki włosowe małego dziecka nie mają jeszcze gruczołów łojowych, które chroniłyby włosy i skórę głowy przed przesuszeniem i bakteriami. Łój tworzy naturalną barierę ochronną – niemowlę jej nie ma. W związku z tym codzienne mycie włosów niemowlaka jest zbędne, a nawet może doprowadzić do podrażnień.

Czym myć włosy dziecka?

Ponieważ włosy niemowlaka nie przetłuszczają się tak, jak włosy dorosłego człowieka, nie należy też stosować do ich pielęgnacji kosmetyków dla dorosłych. Szampony dla dorosłych mają za zadanie rozpuścić warstwę łoju i usunąć ją razem z zebranymi na niej zanieczyszczeniami. Dla niemowląt takie kosmetyki byłyby zbyt inwazyjne.

Włosy niemowlaka wystarczy myć raz na tydzień, chyba że dziecko danego dnia szczególnie się ubrudzi, np. przy ulewaniu, lub spoci. Do pielęgnacji włosów małego dziecka wystarczy użyć mydła lub płynu, którym myjemy ciało dziecka. Kosmetyk powinien mieć specjalne oznaczenie – od 1. dnia życia.

Nie oznacza to oczywiście, że każdy płyn do kąpieli dla dzieci jest taki sam. Tak samo jak przy wyborze szamponu czy mydła dla siebie, powinniśmy zwrócić uwagę na skład produktu. Należy unikać kosmetyków zawierających SLS oraz pochodne formaldehydu. Im krótszy skład, tym lepiej, a substancje, których jest najwięcej w danym produkcie, są wymienione na początku listy.

Jeśli dziecko ma skórę wrażliwą, suchą, podrażnioną, skłonną do alergii, konieczne jest stosowanie kosmetyków hipoalergicznych także do oczyszczania skóry głowy. Takie produkty nierzadko zawierają emolienty, które zapewniają skórze ochronę, natłuszczają i zapobiegają utracie wody. Kosmetyki z emolientem sprawdzą się również do pielęgnacji włosów kręconych czy plączących się – emolient zadziała jak odżywka i ułatwi rozczesywanie.

Akcesoria do czesania i pielęgnacji

Pierwsze włosy nie wymagają specjalnego traktowania, poza tym, że należy zadbać, by się nie plątały. W tym celu warto nabyć naturalną miękką szczotkę – dzięki temu unikniemy podrażnień. Szczotkowanie włosów niemowlaka ma kilka pozytywnych skutków pielęgnacyjnych.

Za pomocą naturalnej szczotki nie tylko rozczesujemy delikatne włoski, ale również wykonujemy masaż skóry głowy, który relaksuje i działa uspokajająco. Szczotkowanie poprawia ukrwienie skóry, co z kolei wpływa na wzmocnienie cebulek i porost włosów.

Wśród akcesoriów do czesania i pielęgnacji dla niemowląt znaleźć można liczne ozdoby, opaski i spinki. Sami rodzice powinni ocenić, czy ich używanie to dobry pomysł. Dbając o dziecko, należy postawić przede wszystkim na jego wygodę i komfort. Nie jest wskazane używanie akcesoriów, które jakkolwiek mogą uciskać główkę dziecka czy zahaczać o delikatną skórę.

Niezbędne akcesoria do czesania i pielęgnacji noworodka można kupić w zestawie. Zazwyczaj występują w nim akcesoria do włosów, czyli miękka szczotka, cążki i nożyczki do obcinania paznokci noworodka, a także gruszka.

Jak obcinać paznokcie niemowlakowi?

Polecamy

Jak obcinać paznokcie niemowlakowi?

Paluszki niemowlęcia są tak malutkie, że niejednej mamie zadrży ręka przy obcinaniu paznokci. Tymczasem wiele dzieci rodzi się już z długimi paznokciami. Ich skracanie nie musi być trudne – wystarczy poznać kilka zasad. Kiedy i jak obcinać paznokcie niemowlakowi? Na co zwrócić szczególną uwagę?

Czytaj

Paznokcie małego dziecka – co warto o nich wiedzieć i jak o nie dbać?

Pielęgnacja paznokci niemowlaka to nierzadko wyzwanie dla rodziców. Zbliżenie się do maleńkich rączek z cążkami czy nożyczkami wydaje się wyjątkowo niebezpieczne. Tymczasem od pierwszych dni życia dziecka warto zadbać, by jego paznokcie były krótkie i pozbawione ostrych krawędzi. Z obawy, że dziecko się podrapie rodzice często zakładają maluchowi specjalne niemowlęce rękawiczki, w ten sposób ograniczając mu możliwość poznawania swojego ciała.

Jak obcinać paznokcie niemowlakowi?

Paznokcie noworodka są bardzo miękkie. Jedyną trudnością w ich obcinaniu jest znalezienie momentu, w którym dziecko jest nieruchome. Najlepszy czas na obcinanie paznokci niemowlaka to moment, w którym dziecko głęboko śpi. W obcinaniu paznokci małemu dziecku przyda się pomoc drugiej osoby. Na wypadek gdyby dziecko poruszyło się gwałtownie, warto by jedna osoba trzymała rączkę dziecka, a druga delikatnie obcięła paznokcie.

Czym obcinać paznokcie niemowlakowi?

Do obcinania paznokci niemowlakowi używamy małych cążek lub nożyczek z okrągłymi zakończeniami. Akcesoria do obcinania paznokci niemowlaka nie powinny mieć ostrych końcówek, ponieważ przy obcinaniu paznokci może zdarzyć się, że dziecko wykona nieprzewidziany ruch lub nam zadrży ręka i wtedy ktoś może zostać ukłuty.

Czasem zdarza się, że przez przypadek chwycimy nie tylko maleńki paznokieć dziecka, ale również skórę i wtedy może pojawić się krew. Zdarza się to bardzo wielu rodzicom, a skaleczenie zazwyczaj nie wymaga użycia plastra. W takiej sytuacji wystarczy przyłożyć w miejscu skaleczenia jałowy gazik.

Odpowiednia pielęgnacja – dobra wróżba na przyszłość

Odpowiednia pielęgnacja włosów i paznokci od pierwszych dni życia dziecka to tak naprawdę profilaktyka ewentualnych kłopotów, które mogą bardzo utrudnić funkcjonowanie. Codzienne mycie skóry dziecka zwykłym mydłem czy nieodpowiednim kosmetykiem może sprawić, że dziecko będzie miało podrażnioną, przesuszoną skórę, która będzie wymagała specjalnej pomocy. Zbyt wysoka temperatura wody czy zbyt długie moczenie się w kąpieli również mogą doprowadzić do kłopotów ze skórą. Dobre nawyki w pielęgnacji skóry to doskonały fundament zdrowia dziecka.

Źródła:

  1. „Pierwszy rok życia dziecka”, Arlene Eisenberg, Heidi E. Murkoff, Sandee E. Hathaway BSN, Dom wydawniczy Rebis, Poznań 2003.

    Sprawdź powiązane tematy

    Posłuchaj podcastów stworzonych przez mamy dla mam!

    Sprawdź