Konsola dla dziecka – jaką wybrać? / iStock

Konsola dla dziecka – jaką wybrać?

Trudno wyobrazić sobie nasz świat bez nowych technologii, dlatego też uznaje się, że ich wpływ na rozwój psychiczny i fizyczny dziecka jest nieco demonizowany. Niewątpliwie mają one również swoje dobre strony i służą nie tylko czystej rozrywce. Z tego powodu warto kupić swojemu dziecku konsolę do gier, która wprowadzi je do świata wirtualnego, dostarczy przyjemności, a także rozwinie je społecznie i intelektualnie. Podpowiadamy, czym kierować się przy wyborze konsoli dla dzieci i jakie modele warte są szczególnej uwagi.

Spis treści:

Czy warto kupić dziecku konsolę?

W świecie zdominowanym przez zdobycze nowych technologii trudno uchronić dziecko przed dostępem do nich – nawet jeśli spróbujemy to zrobić, to prawdopodobnie znajdzie ono sposób na obejście naszego zakazu, np. w szkole za sprawą rówieśników. Warto jednak uświadomić sobie, że w wirtualnym świecie gier na naszą pociechę nie czyhają same niebezpieczeństwa, które zagrażają jego rozwojowi psychofizycznemu. 

Co więcej, konsola do gier dla dzieci, a dokładniej gry, mogą przynosić wiele pożytku. Mowa tu przede wszystkim o stymulowaniu rozwoju intelektualnego dziecka – odpowiednio dobrane do jego wieku gry uczą logicznego myślenia, ćwiczą refleks i zręczność, a także rozwijają wyobraźnię. 

Nie bez znaczenia jest również aspekt społeczny – konsola do gier jest świetnym spoiwem dla grupy rówieśniczej, która po szkole może umawiać się na ulubione rozgrywki. Nie zapominajmy również o rozrywce, która jest bardzo istotna w życiu młodego człowieka. Za sprawą gier dziecko może oderwać się od codziennych obowiązków i oddać się czystej przyjemności. 

W jakim wieku konsola dla dziecka?

Będąc rodzicami, możemy z dumą obserwować, jak dobrze dzieci radzą sobie ze światem nowych technologii. Nawet kilkuletnie maluchy z łatwością obsługują smartfona, osiągając w tym biegłość godną pozazdroszczenia przez niektórych seniorów. Warto jednak pamiętać, że świat gier, mimo że przynosi wiele korzyści, może wiązać się również z pewnymi niebezpieczeństwami. Zwłaszcza jeśli wprowadzimy do niego dziecko zbyt wcześnie lub zaserwujemy mu nieodpowiednią do jego wieku rozrywkę. 

Zdaniem Doroty Zawadzkiej – znanej psycholog rozwojowej – cezurą dla gier wideo i komputerowych jest wiek 6–7 lat, czyli wiek przedszkolny, wczesnoszkolny.

Czas spędzany przez dziecko przed ekranem – jak go ograniczyć? 

Polecamy

Czas spędzany przez dziecko przed ekranem – jak go ograniczyć? 

Podobno aż 83 proc. polskich 10-latków ma swój telefon komórkowy. To więcej niż w Wielkiej Brytanii, Niemczech lub Stanach Zjednoczonych. Tymczasem nadużywanie „komórki” w młodym wieku ma konsekwencje. Przeczytajcie, dlaczego od czasu do czasu trzeba odłączyć dziecko od sieci.

Czytaj

Jaką konsolę do grania wybrać dla dziecka?

Oferta konsol do gier dla dzieci jest tak duża, że trudno się w niej nie pogubić. Niemniej jednak na rynku mamy trzech głównych graczy: Sony, Microsoft i Nintendo, które mają w swoim asortymencie konsole o różnym stopniu zaawansowania technologicznego, a co za tym idzie – także w różnym przedziale cenowym. Zanim jednak dodamy do wirtualnego koszyka daną konsolę do gier, wcześniej sprawdźmy jej parametry techniczne, opinie innych użytkowników, a także gry, w które można na niej grać. Zapewne ostatni aspekt jest najważniejszy z punktu widzenia młodocianego gracza. 

Konsola do rodzinnego grania

Kupując konsolę z myślą zarówno o małoletnich, jak i dorosłych użytkownikach, warto skupić się na potrzebach obu tych grup i wybrać jeden z zaawansowanych modeli. W przypadku rodzinnego grania ważniejszą kwestią jest wybór odpowiednich gier niż sam sprzęt. Warte uwagi konsole do rodzinnego grania to:

  • Sony PlayStation 5 –  to stacjonarna konsola do grania, która charakteryzuje się nowoczesnym designem, szybkim dyskiem SSD, a także obsługuje łączność bezprzewodową. Nie da się ukryć, że jest to sprzęt najnowszej generacji, który jest marzeniem niejednego dzieciaka. 
  • Microsoft Xbox Series X – to stacjonarna konsola, która zapewnia najwyżej jakości obraz, ma szybki dysk SSD, a do tego charakteryzuje się intuicyjną obsługą. 
  • Microsoft Xbox One S – to konsola, a zarazem centrum rozrywki, dzięki któremu można nie tylko grać w gry, ale również oglądać seriale. Jest to świetny  sprzęt rodzinny. 

Konsola do gier dla dzieci

Konsola do gier dla dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym powinna być dostosowana do ich możliwości poznawczych. Jednym z kryteriów wyboru musi być intuicyjna obsługa. W przeciwnym razie maluch może być sfrustrowany niepowodzeniami. W tej materii z całą pewnością królują konsole marki Nintendo: 

  • Nintendo 2DS XL Edycja Poke Ball – lekka konsola do gier ze stosunkowo dużym ekranem. Odtwarza ona bogatą i różnorodną bibliotekę gier i jest prosta w obsłudze. 
  • Nintendo Switch Neon Red & Blue Joy-Co – to konsola przenośna z ekranem dotykowym, dyskiem twardym o dużej pojemności i kompaktowych wymiarach. 

Konsola do gier dla młodzieży

Nastolatkowie mają zwykle zdefiniowane preferencje i oczekiwania. Dlatego też zamiast kupować „w ciemno” konsolę do gier, warto wcześniej podpytać swoje dziecko o tę kwestię. Warto pamiętać, że młodzież bywa niekiedy bardziej zorientowana i zaawansowana technologicznie niż dorośli. Niemniej jednak poniżej podajemy kilka modeli które mogą przypaść do gustu nastolatkowi:

  • Xbox S 500 – to jedna z konsol do gier najnowszej generacji. Posiada 8-rdzeniowy procesor, dobrą kartę graficzną i dysk twardy o pojemności 500 GB. 
  • Sony PlayStation 5 – to konsola do gier, która jest marzeniem każdego gracza. Charakteryzuje się bardzo dobrymi parametrami i bogatą biblioteką gier, jej wadą jest natomiast stosunkowo wysoka cena.

Konsola dla dziecka – przenośna czy stacjonarna?

Przy wyborze konsoli do gier dla dziecka podstawowym dylematem, z którym musimy się zmierzyć, jest typ urządzenia. Na rynku dostępne są zarówno konsole przenośne, jak i stacjonarne. 

Oba te rozwiązania mają swoje wady i zalety, które uwarunkowane są przede wszystkim sposobem korzystania z konsoli. Użytkowanie konsoli stacjonarnych wymaga podłączenia do telewizora, z kolei przenośne urządzenia są samowystarczalne i można z nich korzystać w dowolnym miejscu. 

Co istotne, konsole stacjonarne są zwykle znacznie droższe. Kompromisowym rozwiązaniem może być zakup urządzenia, którego można używać zarówno po podłączeniu do telewizora, jak i samodzielnie. To świetna opcja dla niezdecydowanych. 

Granie na konsoli – rozrywka, nauka i przyjemność

Obecne czasy niewątpliwie naznaczone są postępem technologicznym i dostępem do różnego rodzaju urządzeń elektronicznych, w tym również takich, jak np. konsola do gier, która z pozoru służy wyłącznie czystej rozrywce. Wobec tego warto pogodzić się z tym, że środowisko wychowawcze jest obecnie znacznie szersze niż przed kilkunastoma laty. Dlatego też nie należy walczyć z tym, że nasza pociecha gra na konsoli. 

Wbrew pozorom nie jest to jedynie pusta przyjemność o destrukcyjnym charakterze dla młodej psychiki. Odpowiednio dobrane do wieku dziecka gry mogą stymulować jego rozwój intelektualny, rozwijać wyobraźnię i kreatywność, uczyć myślenia logicznego i strategicznego. 

Co więcej, niektóre gry na konsole sprzyjają również nauce języków obcych – nie ma w tym nic odkrywczego, że najłatwiej można nauczyć się języka, przyswajając go bez większego udziału świadomości. Niemniej jednak warto pamiętać, że granie na konsoli niekiedy może być destrukcyjne, dlatego niezbędne jest w tym aspekcie przewodnictwo osób dorosłych. 

Źródła:

  1. Borkowska A., Dzieci w świecie gier komputerowych. Poradnik nie tylko dla rodziców, Warszawa 2006. 
  2. Bryzek R., Gry komputerowe w edukacji kulturalnej młodzieży [w:] M. Latoch-Zielińska (red.) Animacja działań kulturalnych – wyzwanie współczesności, Warszawa 2010. 
  3. Kacprzyk A., Dziecko w świecie gier komputerowych – możliwości i zagrożenia „Parezja. Studia i Eseje” 2019:2(12); 123-134.

    Sprawdź powiązane tematy

    Posłuchaj podcastów stworzonych przez mamy dla mam!

    Sprawdź