Jakie pomysły na zabawy urodzinowe? Jakie pomysły na zabawy urodzinowe?/ Zdjęcie: iStock

Jakie pomysły na zabawy urodzinowe?

Urodziny dziecka są ważnym wydarzeniem zarówno dla solenizanta, jak i jego najbliższej rodziny. Rodzice dokładają wszelkich starań, by wyprawić dziecku niezapomniane przyjęcie. Gdzie najlepiej zorganizować imprezę i jakie zabawy urodzinowe przygotować?

Spis treści:

Jak urządzić dziecku urodziny?

Przygotowania do imprezy urodzinowej potrafią spędzić sen z powiek niejednego rodzica. Dlatego planowanie warto rozpocząć już kilka tygodni wcześniej. W pierwszej kolejności wybieramy datę, miejsce przyjęcia i ustalamy liczbę gości. 

Rodzice coraz częściej organizują urodziny w salach zabaw, co wiąże się z większym wydatkiem. Jednak przyjęcie wyprawione w domu również może być bardzo spektakularne. Wystarczy przygotować smaczne przekąski dla dzieci, ładny wystrój pokoju oraz ciekawe gry, zabawy i konkursy. 

Fajnym pomysłem jest zorganizowanie balu przebierańców, gdzie najważniejszym elementem będzie oczywiście kostium. Strój można przygotować samodzielnie lub kupić gotowe przebranie. Przyjęcie urodzinowe może być inspirowane postaciami z ulubionej bajki, książki, czy gry. Jeśli dziecko interesuje się zwierzętami, samochodami, czy uwielbia lalki, warto zorganizować imprezę tematyczną. Wówczas należy zadbać, by wystrój, zabawy i tort wpasowywały się w klimat przyjęcia.

Zabawy urodzinowe – jakie wybrać?

To, czy przyjęcie urodzinowe będzie udane, w dużej mierze uzależnione jest od przygotowanych zabaw, które są jednym z ważniejszych elementów imprezy. Propozycje i pomysły warto skonsultować z dzieckiem, jednak równie dobrym rozwiązaniem jest przygotowanie dla solenizanta niespodzianki. 

Równie ważne jak zabawy są gry i konkursy, oczywiście z nagrodami. Przygotowując atrakcje dla dzieci, warto kierować się nie tylko ich wiekiem, ale i zainteresowaniami. Dziewczynki uwielbiają lalki, zamki i kolorowe stroje, z kolei chłopcy wolą samochody i dinozaury. Jakie gry urodzinowe wybrać? 

Doskonale sprawdzą się gry planszowe, w których może wziąć udział jak największa liczba graczy. Warto postawić także na ponadczasowe zabawy, które sprawdzają się od pokoleń, np. kalambury.

Przykładowe zabawy urodzinowe

Zabawy dla dzieci na urodziny powinny być dostosowane do ich wieku. Zabawy urodzinowe dla 5-latka będą się zdecydowanie różnić od tych dla 10-latka. Jednak są i takie, które przypadną do gustu jednym i drugim, należy tylko odpowiednio dopasować stopień trudności. Jakie zabawy urodzinowe dla dzieci przygotować?

 • Głuchy telefon to zabawa, której nikomu nie trzeba przedstawiać. Gra polega na wyszeptaniu do ucha sąsiada zdania, które kilkukrotnie przekazane dalej najczęściej zostanie zniekształcone. Mnóstwo śmiechu gwarantowane!
 • Kalambury to zabawa urodzinowa dla dzieci w każdym wieku. Wystarczy tylko przygotować hasła o odpowiednim poziomie trudności. Gra polega na pokazywaniu za pomocą gestów haseł, którymi mogą być nazwy bajek, bohaterowie gier, czy książek. 
 • Podczas przyjęcia urodzinowego nie może zabraknąć zabaw ruchowych. Tańczące krzesła dobrze znane są nie tylko dzieciom, ale i dorosłym. Jednak w tym przypadku należy zadbać o wystarczającą ilość miejsca. Latem doskonale sprawdzi się ogród, zimą duży salon. Niestety w mniejszych pomieszczeniach – ze względu na bezpieczeństwo dzieci – lepiej zrezygnować z tego pomysłu. Zabawa polega na ustawieniu krzeseł na środku pokoju, w liczbie o jedno mniej niż uczestników. Dzieci tańczą dookoła krzeseł, dopóki muzyka nie przestanie grać. Gdy ucichnie, siadają na krzesłach. Ten, kto nie usiadł, odpada. Gra kontynuowana jest aż do momentu, w którym zostanie tylko jedno krzesło i dwójka graczy. Jeden z nich zostanie zwycięzcą.
 • Jeśli przyjęcie urodzinowe organizowane jest w ogrodzie, mamy wówczas większe pole manewru i mnóstwo możliwości. Można zorganizować zabawę w chowanego, tor przeszkód, czy bieg w parze. W ostatnim przypadku dzieci dobierają się w pary i ustawiają na linii startowej. W każdej parze prawą nogę jednego uczestnika przywiązujemy do lewej nogi drugiego. Wygrywają ci, którzy jako pierwsi dobiegną do mety. Tego rodzaju pomysły na zabawy urodzinowe sprawdzą się zarówno w przypadku 4-, jak i 10-latków.
 • Kolejną popularną zabawą jest taniec z balonami. Dzieci tańczą naprzeciwko siebie, przytrzymując nadmuchany balon brzuchem lub czołem. Nie można używać rąk. Wygrywa para, która najdłużej wytrzyma w tańcu z balonem. 

Jak zachęcić dzieci do zabawy?

Fajne zabawy na urodziny powinny wzbudzić zainteresowanie wszystkich uczestników przyjęcia. Jeśli jednak tak się nie stanie, musimy sami zachęcić do nich dzieci. Warto pomyśleć o konkursach z nagrodami, które mogą być w postaci słodkich upominków, maskotek, książek, czy kolorowanek. By przełamać pierwsze lody, można zaprosić dzieci do malowania twarzy. Chłopcy świetnie odnajdą się w roli pirata, a dziewczynki jako księżniczki. Atrakcyjnym pomysłem jest przygotowanie piniaty w postaci kuli lub innych bardziej oryginalnych kształtów, którą wypełniamy słodyczami. Zabawa polega na tym, by dzieci uderzały w nią kijkami, do momentu aż ze środka zaczną wypadać cukierki.

  Sprawdź powiązane tematy

  newsletter-main

  Wszystko, czego potrzebujesz
  na Twoim mailu

  Newsletter Hellomama da Ci dostęp do materiałów tworzonych z myślą o Tobie i Twoim dziecku.

   newsletter-main-decorator
   newsletter-staying

   Zostań z nami jeszcze chwilę!

   Zapisz się do newslettera HelloMama

   Zyskaj dostęp do materiałów tworzonych z myślą o Tobie i Twoim dziecku.

    newsletter-staying-decorator-1
    newsletter-staying-decorator-2