10-letnie dziecko i zabawy w domu / iStock 10-letnie dziecko i zabawy w domu / iStock

10-letnie dziecko i zabawy w domu

Zabawy dla dziesięciolatków są zdecydowanie bardziej wymagające i angażujące, a przede wszystkim bardziej czasochłonne niż aktywności przeznaczone dla maluchów. Dają jednak ogrom satysfakcji, frajdy i masę cudownych wspomnień. Pomysły na zabawy w domu często wymagają kreatywności, zwłaszcza jeśli mają to być zabawy dla dzieci 10-letnich. Z drugiej jednak strony starszaki bardziej doceniają pomysłowość i zaangażowanie. Jakie gry dla dzieci w domu będą odpowiednie? Które konkurencje dla dzieci będą atrakcyjne? I wreszcie – jakie zabawy urodzinowe dla 10-latka sprawią, że uzna imprezę za udaną?

Spis treści:

Na jakim etapie rozwoju jest dziesięcioletnie dziecko?

Zabawy dla 10-latków to z perspektywy rodzica spore wyzwanie. Nie tylko ze względu na wiek dziecka, a co za tym idzie rozwój fizyczny i emocjonalny pociech, ale też ze względu na zainteresowania. Gry i zabawy dla dzieci – w domu zwłaszcza – powinny być niezwykle atrakcyjne, co może być nieraz trudne.

Zanim zaproponujemy starszakowi zabawę, warto go zapytać, czy ma ochotę spędzić czas w jakiś szczególny sposób lub jakie są jego marzenia. Zwłaszcza gdy rzecz dotyczy zabawy na urodziny. 10 lat to już przecież poważny wiek! Nasz dziesięciolatek może mieć własne pomysły na swoje święto.

Warto mieć na uwadze, że zabawy dla 10-latków mogą się różnić w zależności od płci. Jak tłumaczy pedagog, psycholog i psychoterapeuta Agnieszka Cichecka, może je także determinować rozwój fizyczny dzieciaków. 

– W tym okresie ze względu na budowę fizyczną zaczyna być różnicowana płeć. Budzi to szereg emocji, np. brak akceptacji własnego ciała. Jedne dzieci dojrzewają szybciej niż drugie, co dodatkowo powoduje porównywanie się dzieci pomiędzy sobą. Szczególnie dotyczy to dziewcząt, u których okres dojrzewania następuje zazwyczaj 2 lata wcześniej niż u chłopców – wyjaśnia Cichecka. 

Jak dodaje, w tym czasie dzieci charakteryzują się lepszą sprawnością ruchową niż w poprzednich latach, a do tego sprawnie i logicznie myślą. Mogą więc sprawdzić się różne kreatywne zabawy dla 10-latka.

– Zmiany w strukturze mózgu na tym etapie rozwoju mają wpływ na logiczne myślenie, planowanie i uporządkowanie działań według priorytetu, a także panowanie nad własnymi emocjami. W tym wieku dzieci nawiązują przyjaźnie, chłopcy bawią się w większych grupach, dziewczęta raczej w mniejszych, zdecydowanie ważnym aspektem doboru towarzyszy zabawy staje się ich płeć – mówi ekspertka.

Jak tłumaczy psycholog, jest jeszcze druga strona medalu, dlatego zabawy dla dzieci 10-letnich wciąż powinny pomagać im rozładowywać energię. – Pojawia się agresja werbalna, która zaczyna mieć konkretny cel: obniżenie poczucia wartości innej osoby. Jednocześnie 10-letnie dzieci coraz lepiej radzą sobie z panowaniem nad własnymi emocjami, potrafią ocenić, co jest dobre, a co złe i jakie konkretnie konsekwencje wiążą się z danym zachowaniem. Rezygnacja z pewnych zachowań staje się dla nich dbaniem o relacje społeczne, a nie ewentualnym unikaniem konsekwencji. Pomimo tego, że środowisko rówieśnicze zyskuje na wartości, to jednak w dalszym ciągu rodzice są najważniejszymi osobami, które dają wsparcie, poczucie bezpieczeństwa i bliskość dziecku.

Jakie zabawy w domu dla 10-latka?

Często gry i zabawy dla dzieci w domu wymagają nie tylko zaangażowania, ale i przestrzeni. Dlatego warto mieć na uwadze możliwości lokalowe, ale również sposobność przeniesienia niektórych aktywności do ogrodu lub przed blok. Niektóre pomysły na zabawy dla dzieci da się jednak „dostosować” do okoliczności i możliwości, np. modyfikując zasady gier.

– Dziecko na tym etapie rozwoju potrzebuje zróżnicowanych gier i zabaw, np. logicznych, słownych, kreatywnych, zespołowych, a także obowiązków domowych adekwatnych do jego możliwości – podkreśla Agnieszka Cichecka.

Sprawdzą się więc eksperymenty, gry i ćwiczenia rozwijające koncentrację uwagi i kreatywność. Fajne zabawy dla dzieci sprawią, że starszaki nie będą się nudzić! A jeśli na pokładzie dodatkowo są jeszcze maluchy – i one skorzystają. 

Jakie zatem zabawy dla dziesięciolatków będą atrakcyjne?

  • Eksperymenty fizyczne i chemiczne. Zwłaszcza te, w których efekt może być spektakularny. Przykład? Wybuchający wulkan z sody oczyszczonej.
  • Gry planszowe, dostosowane do wieku i zainteresowań dziecka.
  • Wspólne gotowanie lub dekorowanie (ciasteczek, tortu, ale też dań śniadaniowych lub kolacyjnych).
  • Kreatywne prace plastyczne z wykorzystaniem materiałów pochodzących z recyklingu. 
  • Kalambury.
  • Zabawa w storytelling (można w tym celu wykorzystać specjalne kości z obrazkami).
  • Gry i zabawy dla dzieci w domu z wykorzystaniem rozszerzonej rzeczywistości. Dostępne są aplikacje ułatwiające planowanie takich atrakcji.
  • Gry ruchowe na konsoli (np. taneczne).
  • Warsztaty online na interesujący starszaka temat.
  • Wirtualne zwiedzanie np. muzeów lub galerii sztuki.

Bardzo często śmieszne zabawy dla dzieci, jak choćby wspólne karaoke, mają walor edukacyjny. Globus z mapą AR czy konkurencje dla dzieci sprawdzające ich wiedzę, np. z matematyki lub geografii, to dobra forma rozrywki i nauki w jednym.

Jak wspierać rozwój dziecka poprzez zabawę w domu?

Jak podkreśla Agnieszka Cichecka, zabawy dla 10-latków powinny jednak uwzględniać nie tylko różnice w fizyczności dzieci, ale również ich bagaż emocjonalny. 

Jak wyjaśnia psycholog, w dobie tak łatwo dostępnej, a czasami mało fachowej wiedzy czerpanej z niepewnych lub niesprawdzonych źródeł, ważne są relacje na linii rodzic dziecko. – Chodzi o to, aby miało ono pewność, że w każdej chwili z wątpliwościami i pytaniami może zwrócić się do mamy czy taty, a niekoniecznie szukać wiedzy na własną rękę – podkreśla.

Rolą rodziców są więc zabawy z dziećmi, ale również w dużej mierze podpowiedź i pomoc w znalezieniu zabawy dla dzieci. Dużym wyzwaniem może być organizacja przyjęcia i zabawy urodzinowej dla 10-latka. Na co zwrócić uwagę?

Zabawy na urodziny 10-latka powinny uwzględniać:

  • liczbę gości,
  • płeć zgromadzonych osób,
  • przestrzeń, jaką dysponujemy w domu,
  • czas, na jaki planujemy przyjęcie,
  • udział rodziców lub rodzeństwa w zabawach.

Warto, by urodzinowe zabawy dla 10-latków związane były z tematyką przyjęcia i zainteresowaniami solenizanta.

Jak zachęcić dziecko do samodzielnej zabawy?

Czasem wystarczy jedynie pokierować starszaka, aby spojrzał na znaną mu już aktywność z innej strony.

– 10-letnie dziecko zazwyczaj wykazuje już umiejętność samodzielnej zabawy, jednak jeśli ma w tym trudność, należy pamiętać, że dzieci uczą się od dorosłych. Najlepszym sposobem jest przechodzenie od wspólnej aktywności z rodzicem do działania w pojedynkę, aby dziecko wiedziało, o co chodzi w danej zabawie, ale też by czuło obecność i wsparcie rodzica. Dobrym pomysłem jest też wyznaczanie dziecku celów i nagradzanie za wytrwałe dążenie do nich. Wydaje mi się to bardzo istotne w obecnych zaganianych czasach, by w nieustannym pędzie życia znaleźć chwilę na wspólne spędzanie czasu i budowanie więzi z dzieckiem. To z pewnością zaprocentuje w przyszłości – tłumaczy nasza ekspertka.

Niezłym sposobem na budowanie więzi i jednocześnie uspokojenie emocji – nie tylko dla dziesięciolatków – będzie książka. Sięgnijcie po nowe tytuły lub te znane i lubiane, do których chętnie wracacie. 10-latek czyta już sam, więc organizacja wieczoru czytelniczego z pewnością mieści się pod hasłem: kreatywne zabawy dla 10-latka!

    Sprawdź powiązane tematy

    Posłuchaj podcastów stworzonych przez mamy dla mam!

    Sprawdź