Odłącz dziecko od sieci, czyli jak ograniczyć czas spędzany przed komputerem Odłącz dziecko od sieci, czyli jak ograniczyć czas spędzany przed komputerem/ iStock

Odłącz dziecko od sieci, czyli jak ograniczyć czas spędzany przed komputerem

Spis treści:

Podobno aż 83 proc. polskich 10-latków ma swój telefon komórkowy. To więcej niż w Wielkiej Brytanii, Niemczech lub Stanach Zjednoczonych. Tymczasem nadużywanie „komórki” w młodym wieku ma konsekwencje. Przeczytajcie, dlaczego od czasu do czasu trzeba odłączyć dziecko od sieci.

Czas spędzany przez dzieci przed komputerem – co mówią badania naukowe?

Sherry Turkle to znana amerykańska psycholożka, która zajmuje się przede wszystkim wpływem nowych technologii na nasze relacje i kondycję psychiczną. W czasach początków internetu była optymistką lub nawet hurraoptymistką, która twierdziła, że łatwiejsza komunikacja oznacza więcej relacji z ludźmi, a te nam służą. Dziś przeszła na drugą stronę barykady i mówi, że kontaktów jest tak wiele, że są zupełnie pozbawione treści. A jednocześnie wypierają te, które powinny być ważne. Nie pozostaje to bez konsekwencji. Także dla najmłodszych. Kiedy Amerykanie próbowali policzyć, ile czasu dzieci i młodzież (wiek badanych to od ośmiu do 18 lat) spędza przed różnymi – telewizyjnymi, komputerowymi i telefonicznymi – ekranami, okazało się, że jest to przeciętnie 7,5 godziny dziennie przez siedem dni w tygodniu.

Komunikację twarzą w twarz coraz częściej zastępuje komunikacja tekstowa, a wszystkie te lol-e, lajki i „ha ha”, to relacje pośrednie, udawane. Efektem jest to, że dzieci i młodzież tracą zdolność do prawdziwej empatii. Kiedy w 2010 roku zespół badaczy z University of Michigan, który pracował pod kierunkiem psycholożki Sary Konrath, przeanalizował wyniki kilkudziesięciu jej badań przeprowadzonych w 30-letnim okresie,  ustalił, że ta spadła w tym czasie o 40 proc. Choć, by być dokładnym, to spadła przede wszystkim po 2000 roku. Nietrudno więc wskazać winnego: to internet oraz smartfony. Nietrudno też potwierdzić, że tak jest.

Czas spędzany przez dziecko przed komputerem – co jeśli go ograniczymy?

Wystarczy odwrócić sytuację, zabrać dzieciom komórki i sprawdzić, co się stanie. Zrobiła to psycholożka z UCLA Yalda T. Uhls. Swoje badania przeprowadziła na uczestnikach obozu, podczas którego młodzież nie mogła korzystać z telefonów komórkowych. Przed rozpoczęciem obozu przetestowano, jak z rozpoznawaniem emocji radzi sobie nieco ponad 50 dzieci, które jadą na obóz, i podobna liczba uczniów tej samej szkoły, którzy zostawali w normalnym rytmie życia i wiele godzin dziennie spędzali, korzystając z sieci.Testy powtórzono po pięciu dniach. Wynik był taki, że w grupie, której odebrano komórki, znacząco poprawiła się empatia mierzona zdolnością rozpoznawania i odczytywania emocji z ludzkich twarzy.

Takie rezultaty przyniosły też inne podobne badania, a o ich wytłumaczenie jest wyjątkowo łatwo. Rzecz nawet nie w tym – przekonuje m.in. Sherry Turkle w swojej najnowszej książce pt. „Reclaiming Conversation: The Power of Talk in Digital Age” – że dzieci przestały korzystać z internetu, co w tym, że dzięki podniesieniu nosa znad komórki zaczęły normalnie rozmawiać.A bez normalnej rozmowy nie ma normalnego rozwoju. Szczególnie emocjonalnego.Dlatego, drogi Tato i droga Mamo, odepnijcie raz na jakiś czas swoje dziecko od sieci. Warto. Tym bardziej że, jak widać ze statystyk, , dzieci spędzają podpięte do niej stanowczo zbyt wiele godzin.

    Sprawdź powiązane tematy