Gry i zabawy dla młodzieży Gry i zabawy dla młodzieży / iStock

Gry i zabawy dla młodzieży

W dobie powszechnej cyfryzacji i nieustannego pędu warto zatrzymać się i spędzić czas z najbliższymi. Wspólne gry i zabawy ruchowe w domu i na świeżym powietrzu to doskonały sposób na budowanie i pogłębianie więzi emocjonalnej, a zarazem zaspokajanie podstawowych potrzeb dzieci i młodzieży. Co zaproponować nastolatkom, by zostawili telefony i komputery i spędzili z nami trochę czasu?

Spis treści:

Czas wolny młodzieży

Współczesna sytuacja dzieci i młodzieży nie napawa optymizmem – pandemia, przymusowa izolacja i znaczne ograniczenie kontaktu z rówieśnikami wpłynęły negatywnie na ich stan psychiczny. Jak zauważyli naukowcy z Polskiej Akademii Nauk, w ostatnich dwóch latach odnotowano znaczny wzrost zachorowań na choroby psychiczne wśród dzieci i młodzieży, w tym m.in. depresję, stany lękowe i zaburzenia nerwicowe. 

Sytuacja pandemiczna wpłynęła bezpośrednio na spędzanie czasu wolnego młodzieży, w dużej mierze to przebywanie w świecie wirtualnym. Przed pandemią zarówno dzieci, jak i młodzież też chętnie spędzali czas wolny w Internecie, grając w gry czy oglądając filmiki na YouTubie. 

Nie bez znaczenia w tym kontekście jest to, że czas wolny w ostatnich latach znacznie się skurczył – część rodziców, chcąc zapewnić lepszą przyszłość swoim dzieciom, posyła je na różnego rodzaju zajęcia dodatkowe. Cały dzień spędzony w szkole, odrabianie lekcji, po nich zajęcia dodatkowe z całą pewnością nie wpływają dobrze na psychikę dziecka. Dlatego niezwykle istotne jest, by dzieci i młodzież mogli decydować o swoim czasie wolnym.

Jakie gry dla młodzieży?

Cierpimy na deficyt czasu wolnego. Dlatego jeśli pomiędzy różnymi obowiązkami znajdziemy chwilę, dobrze jest poświęcić ją rodzinie. Świetnym sposobem na budowanie więzi emocjonalnej z dziećmi i młodzieżą są różnego rodzaju gry ruchowe, do których możemy zaprosić rówieśników naszych pociech. 

  • Gra z piłką – wszelkie gry z piłką to uniwersalne zabawy ruchowe z dziećmi, w tym szczególnie z chłopcami, ale warto angażować w nie również dziewczynki. Z dziećmi i młodzieżą można grać w piłkę nożną, np. nauczyć gry w króla, ale nie tylko, np. w dwa ognie, w zbijaka, kolanko, koszykówkę czy siatkówkę. 
  • Gra w klasy – to świetna zabawa ruchowa dla dzieci i młodzieży. Jej zasady nie są skomplikowane. Dla dorosłych gra w klasy może stanowić przypomnienie dzieciństwa, natomiast dla dzieci może być znakomitą rozrywką z elementem rywalizacji. Niezbędnym rekwizytem do gry w klasy jest kreda. 
  • Gra w masło-trzasło – to kolejna zabawa podwórkowa, przypomina ona grę w klasy. Rysujemy na ziemi kratki, a osobie, która po nich przechodzi, zawiązujemy oczy szalikiem. Jej zadaniem jest przejście przez kratki w taki sposób, by nie nadepnąć na linię. Pozostali gracze dają osobie, która przechodzi po kratkach, wskazówki – jeśli uda się jej pokonać pole bez nadepnięcia na linię, wszyscy krzyczą „masło”, natomiast jeśli nastąpi na linię – „trzasło”.

Jakie zabawy dla młodzieży?

W wymyślaniu zabaw dla dzieci i młodzieży niezbędna jest pomysłowość. W organizację czasu wolnego warto zaangażować całą rodzinę, być może dzieci będą mogły nauczyć nas ciekawych zabaw, w które chętnie bawią się z rówieśnikami. Dobre zabawy na dworze:

  • Podchody ‒ świetna gra terenowa, która często organizowana jest na obozach harcerskich. Najlepiej prowadzić ją na dość dużym terenie (np. w lesie) pod przewodnictwem osób dorosłych. Zasady tej zabawy ruchowej dla dzieci i młodzieży są proste: wystarczy podzielić uczestników na dwie grupy (najlepiej 5-6 osobowe), w której jedna będzie grupą uciekającą, a druga – pościgową. Grupa uciekająca wyrusza pierwsza, za 20-30 minut – pościgowa. Grupa uciekająca zostawia na drodze różne wskazówki i zadania. Podchody są świetną zabawą integracyjną. 
  • Przeciąganie liny – to podobnie jak podchody świetna zabawa integracyjna, w którą może bawić się większa liczba osób. Niezbędnym rekwizytem jest tu lina. Dorośli także mogą brać udział w zabawie albo odgrywać rolę sędziego. Wygrywa ta drużyna, która pierwsza przeciągnie przeciwną drużynę za wyznaczone miejsce. 
  • Ciuciubabka – to zabawa, w której mogą brać udział zarówno dzieci, jak i dorośli. Jej zasady są proste – osoba, która zostaje „ciuciubabką”, ma zasłonięte (np. chustką bądź szalikiem) oczy, a pozostałe osoby otaczają ją, obracają, po czym na słowa „łap nas” rozbiegają się w różne strony. Zadaniem ciuciubabki jest złapanie uczestników.

Uczestniczyć czy prowadzić?

Dorośli odgrywają dużą rolę w organizacji czasu wolnego dla dzieci i młodzieży – zwłaszcza na różnego rodzaju wypadach za miasto czy wakacyjnych wojażach. Jeśli nie chcemy, by dla dzieci czas spędzony z dorosłymi stał się synonimem nudy i przykrego obowiązku, możemy proponować im gry i zabawy ruchowe na świeżym powietrzu jako prowadzący albo współuczestnicy. Przy niektórych zabawach, np. przy podchodach, udział osób dorosłych jest wskazany z uwagi na bezpieczeństwo, z kolei w innych grach możemy przyjąć rolę: kibica, obserwatora czy bezstronnego sędziego. Warto pamiętać, że wspólne zabawy z dziećmi i młodzieżą są świetnym sposobem na wzmocnienie więzi.

Źródła:

  1. Szczepaniak W., Wpływ pandemii na zdrowie psychiczne dzieci i młodzieży: https://zdrowie.pap.pl/rodzice/wplyw-pandemii-na-zdrowie-psychiczne-dzieci-i-mlodziezy [dostęp: 10.10.21].
  2. Banach M., Gierat T.W., Formy spędzania czasu wolnego, wyd. Scriptum, Kraków 2013.

    Sprawdź powiązane tematy

    Posłuchaj podcastów stworzonych przez mamy dla mam!

    Sprawdź