Co zobaczyć w Krakowie z dziećmi? TOP 7 miejsc /fot. Adobe Stock Co zobaczyć w Krakowie z dziećmi? TOP 7 miejsc /fot. Adobe Stock

Co zobaczyć w Krakowie z dziećmi? TOP 7 miejsc

Kraków to jedno z najpiękniejszych polskich miast, które zachwyci nie tylko dorosłych, ale i dzieci. Stolica Małopolski oferuje szereg atrakcji dla turystów w każdym wieku. Wybraliśmy kilka miejsc, które koniecznie musicie odwiedzić, jeżeli będziecie z dziećmi w Krakowie.

Spis treści:

Dlaczego warto odwiedzić Kraków z dziećmi

Kraków jest drugim co do powierzchni i liczby mieszkańców miastem w kraju. Polskich i zagranicznych turystów przyciągają tu niezwykła architektura, historia i zabytki, które wyrastają niemal na każdym rogu. W 2021 roku miasto odwiedziło łącznie 11,3 mln gości chcących pospacerować malowniczymi uliczkami, na własne oczy zobaczyć Zamek Królewski i poczuć ducha dawnego Kazimierza (i oczywiście zjeść zapiekanki w kultowym Okrąglaku).

W 2018 roku Kraków został zamieszczony przez portal podróżniczy TripAdvisor na liście dziesięciu najwspanialszych miast świata, a w 2022 roku amerykański magazyn „Travel + Leisure” na podstawie ocen czytelników umieścił gród Kraka na dziewiątym miejscu najlepszych miast w Europie.

Miasto oferuje kilkanaście ścieżek turystycznych (m.in. Trasa Zabytków Żydowskich, Droga Królewska, Spacer po Plantach wokół Starego Miasta), może także pochwalić się bogatą ofertą restauracji, wydarzeń i zabytków. Wycieczka po Krakowie to frajda zarówno dla rodziców (którzy na pewno zachwycą się architekturą i różnorodnością restauracji), jak i dzieci, dla których na każdym kroku znaleźć można nowoczesne atrakcje. Już sam spacer pięknymi uliczkami, odwiedzenie Smoka Wawelskiego i zabawa na bulwarach nadwiślańskich będą dla nich niezwykłym przeżyciem.

Pięć rzeczy, które warto zrobić z dziećmi wiosną - pomysły na rodzinną majówkę

Polecamy

Pięć rzeczy, które warto zrobić z dziećmi wiosną - pomysły na rodzinną majówkę

Jeszcze zdążycie! Wiosna dopiero się rozkręca i przed nami wszystkie przyjemności, na które czekaliśmy przez kilka zimnych szaroburych miesięcy. Zbliżająca majówka jest idealnym momentem, by część pomysłów na atrakcje dla dzieci wypróbować.

Czytaj

Atrakcje dla dzieci Kraków i okolice

Kraków to miasto, które początkowo może przytłaczać liczbą zabytków i atrakcji. Trzeba pamiętać o tym, dzieci – szczególnie młodsze – mogą nie podzielać zainteresowań rodziców dawną zabudową. Warto jednak przespacerować się przez jeden z największych rynków w Europie – Rynek Główny, na którym znajdują się kościół Mariacki i Sukiennice. Te ostatnie mogą zainteresować najmłodszych nie tylko z powodu intrygującego wyglądu, ale i rzemieślniczych kramów, które są pod nimi rozstawione. To na pewno o tyle ryzykowny kierunek, że trudno opuścić Sukiennice bez oryginalnych pamiątek.

Najpewniej jednak tym, co najbardziej rozpala wyobraźnię dzieci, jest on – Smok Wawelski, znany z legend i opowieści. Na szczęście mieszka niedaleko Rynku Głównego, więc wolnym krokiem w kilka minut dojdziecie do Zamku Królewskiego, katedry i krypty z grobami Kościuszki i Piłsudskiego (ta część miasta może być średnio ciekawa dla najmłodszych), a gdy miniecie kompleks budynków, skierujecie się na ścieżkę prowadzącą do Smoczej Jamy, w której miał mieszkać Smok Wawelski. Schodząc ze wzgórza, już nad Wisłą, natraficie natomiast na rzeźbę wielkiego gada, który zieje ogniem.

Jeżeli wasze pociechy szczególnie interesują się smokami, możecie tak zaplanować wyjazd, by w czerwcu trafić na coroczną Wielką Paradę Smoków w Krakowie. To niezwykłe plenerowe widowisko, podczas którego po rzece pływają dmuchane stwory, odbywa się parada, tropienie smoków i smoczy piknik nad Wisłą, organizowane są gry i zabawy. 

Nieco dalej od Starego Miasta zainteresować was mogą Centrum Szkła i Ceramiki oraz Centrum Nauki i Zabawy Klockoland (fani klocków Lego będą wniebowzięci).

Park Wodny Kraków

Chyba nikogo nie trzeba przekonywać, że wizyta w parku wodnym to obowiązkowy punkt wyjazdu do Krakowa. Tu wszyscy wiedzą, że dzieci najbardziej nie lubią nudy, więc cały kompleks jest tak zaplanowany, że nawet najbardziej wymagający pływak nie będzie chciał stąd wyjść.

Park wodny oferuje specjalnie wydzieloną strefę dla najmłodszych, a tam: Wyspę Piratów z trzema mini zjeżdżalniami, statek z armatkami wodnymi, fontanny (Magiczny Grzybek, AquaDino i Ptak Cudak), Tęczową Zjeżdżalnię, Statek Piracki na lądzie. Nieco starsze dzieci mogą w towarzystwie rodzica wyjść poza brodzik i skorzystać ze zjeżdżalni rodzinnej Aligator, zjeżdżalni pontonowej Kongo, zjeżdżalni Żółty Wąż i Rwącej Rzeki.

Kompleks otwarty jest codziennie od 8.00 do 22.00. Dwugodzinny pobyt kosztuje 48 zł (bilet ulgowy) i 52 zł (bilet normalny).

Dawna dzielnica żydowska

Kazimierz to jedna z ciekawszych i barwniejszych części Krakowa. Przez wiele wieków było to miejsce współistnienia i przenikania się kultur żydowskiej i chrześcijańskiej. Obecnie to głównie centrum życia kulturalnego miasta, przestrzeń festiwali i wydarzeń. Każda uliczka Kazimierza wydaje się piękniejsza od poprzedniej, dlatego już sam spacer dzielnicą wprawia w zachwyt i dobry nastrój. Chwilę wytchnienia złapiecie w jednej z urokliwych kawiarni czy restauracji, które zapraszają do środka aromatami i zapachami.

Najważniejszymi zabytkami Kazimierza, które w 1978 roku zostały wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO, są synagogi Stara i Remu, kościół Bożego Ciała i Świętej Katarzyny, Cmentarz Remuh, kościół i klasztor Paulinów na Skałce. Dzieci niekoniecznie mogą być zainteresowane zwiedzaniem takich miejsc, ale warto wtedy przekupić je zapiekanką z kultowego Okrąglaka lub innym smakowitym kąskiem z food trucka, których na Kazimierzu (szczególnie w sezonie letnim) jest naprawdę dużo.

HistoryLand

HistoryLand to interaktywne centrum historii Polski i Polaków, które łączy w sobie cechy muzeum historycznego, centrum nauki i centrum rozrywki. Mieści się w budynku dawnego dworca PKP.

“W tym unikalnym miejscu można nie tylko dowiedzieć się więcej na temat dziejów kraju, ale także poczuć się jak jeden z uczestników zamierzchłych wydarzeń. A wszystko dzięki audiowizualnym i dźwiękowym rozwiązaniom technologicznym, które sprawiają, że to świetna atrakcja dla dzieci w Krakowie” – czytamy na oficjalnej stronie krakowskiego HistoryLand.

Przestrzeń wypełniają makiety z klocków Lego, wzbogacone o innowacyjne technologie, więc najpewniej dzieci nie będzie trzeba długo namawiać na tę atrakcję. Na tym jednak nie koniec.

“Dobrą zabawę zagwarantuje im też odegranie hejnału mariackiego oraz możliwość wcielenia się w kapitana statku. Po wszystkim dzieci nie muszą rozstawać się z klockami Lego. W interaktywnym centrum czeka na nie fantastyczna sala zabaw, w której będą mogły spróbować swoich sił w budowaniu własnych konstrukcji” – zachęca centrum.

Podziemia Rynku

Do podziemi Rynku Głównego można wejść przez Sukiennice od strony kościoła Mariackiego. Podziemia zajmują powierzchnię ponad 6 tys. m2 pod wschodnią częścią płyty Rynku Głównego, z czego rezerwat archeologiczny – blisko 4 tys. m2. Czego mogą się spodziewać zwiedzających w środku? Multimedialna wystawa, projekcje, hologramy i ekrany przeniosą was do dawnego Krakowa, a bonus czeka również najmłodszych – w podziemiach są pokój dla dzieci i teatrzyk, odbywają się projekcje kinowe.

“Nie jest to typowa wystawa pod małe dzieci (jeśli takiej szukacie, to polecam wystawę w Muzeum Galicja), ale dla przedszkolaków może to być już interesująca lekcja historii i pokazanie, jak żyli ludzie dawno temu. Na pewno wielkim plusem jest, że wystawa jest… ‘dziecioodporna’. Kto ma biegającego malucha, ten zrozumie. Wszystkie eksponaty są dobrze zabezpieczone, jest dużo miejsca i można poruszać się tutaj wózkiem. Mojej czteroletniej Lili bardzo się tu podobało – szczególnie stare domostwa i… groby oraz kości!” – relacjonuje autorka strony krakowzdzieckiem.pl.

Ogród Doświadczeń

Ogród Doświadczeń im. Stanisława Lema to park edukacyjny, który oferuje dzieciom niezapomniane atrakcje i rozwijającą zabawę. Działa pod gołym niebem od kwietnia do października (w trakcie przerwy sezonowej Ogród Doświadczeń zmienia się w Ogród Świateł).

“Zwiedzanie Ogrodu polega na doświadczaniu sensorycznym – zwiedzający mogą dotykać instalacji stanowiących eksponaty, mają okazję różnymi zmysłami doświadczać na sobie zjawisk fizycznych i przyrodniczych. Poprzez zabawę i samodzielne wykonywanie eksperymentów każdy może wzbogacić swoją wiedzę o otaczającym nas świecie” – czytamy na oficjalnej stronie obiektu.

Przy urządzeniach znajdują się krótka instrukcja i opis prezentowanego zjawiska, a w każdej strefie dostępny jest instruktor, który służy pomocą i radą podczas eksperymentów. Ogród Doświadczeń to nie tylko przestrzeń dobrej zabawy i wiedzy, ale także miejsce, w którym można złapać oddech i pobyć w otoczeniu przyrody.

Ogród jest częścią Muzeum Inżynierii Miejskiej. Można tu obejrzeć zabytkowe autobusy i maszyny, a także udać się na wystawę „Wokół Koła”, która oferuje stanowiska interaktywne, czyli to, co dzieci lubią najbardziej. Do Ogrodu im. Lema nie trzeba rezerwować biletów. Warto na to miejsce przeznaczyć co najmniej dwie godziny, żeby skorzystać z około 110 urządzeń.

Żywe Muzeum Obwarzanka

„To jedno z najciekawszych miejsc na mapie Krakowa”, „świetna i pouczająca zabawa dla młodszych i starszych”, „świetnie się bawiłem, chociaż dzieckiem już nie jestem” – opinie w sieci nie pozostawiają wątpliwości. Będąc w Krakowie, nie można przegapić Żywego Muzeum Obwarzanka – interaktywnej placówki, w której odbywają się pokazy wypieku, ale również warsztaty.

“Dowiedzcie się, która królowa się nim zajadała i dlaczego nie należy mylić go z preclem. Odkryjcie wszystkie jego tajemnice i poznajcie unikatowy proces jego produkcji. Po zakończeniu pokazu każdy wyjdzie z głową pełną wiedzy, trzymając w ręku własnoręcznie wykonany obwarzanek” – czytamy na stronie placówki, która od 2017 roku zbiera coraz więcej entuzjastów.

Dzieci do trzeciego roku życia wchodzą bezpłatnie. Bilet rodzinny (2+2) kosztuje 90 zł, a bilet normalny 28 zł (z kartą dużej rodziny – 25 zł). Za dziecko zapłacicie 23 zł. Pokaz trwa około godziny.

    Sprawdź powiązane tematy

    Posłuchaj podcastów stworzonych przez mamy dla mam!

    Sprawdź