Jak dbać o piersi po porodzie
Spis treści:
Piersi po porodzie – co się zmienia
Piersi ulegają licznym zmianom już od samego początku ciąży. Ich tkliwość i bolesność mogą być jednym z pierwszych jej objawów. W czasie ciąży piersi powiększają się, a brodawki przyjmują ciemniejsze zabarwienie. Niestety wskutek rozciągania się skóry mogą pojawiać się rozstępy. Są one widoczne m.in. właśnie na piersiach i często zostają na zawsze. Poza tym już podczas ciąży z piersi może wyciekać tzw. siara. Zaleca się wtedy noszenie w biustonoszu specjalnych wkładek, aby uniknąć dyskomfortu.
Jak karmienie piersią zmienia biust
Karmienie piersią jest zalecanym sposobem żywienia dziecka przez co najmniej sześć pierwszych miesięcy jego życia. Podczas laktacji piersi stają się cięższe i pełniejsze, co jest szczególnie odczuwalne bezpośrednio przed karmieniem. Gdy kobieta przestaje karmić, wygląd piersi często wraca do stanu sprzed ciąży.
Piękny biust po porodzie – nowa jakość czy chwilowa radość
Często zauważa się zwiększenie rozmiaru piersi w czasie ciąży i po porodzie. Jest to spora zmiana szczególnie dla kobiet mających przed zajściem w ciążę niewielki biust. Dla wielu jednak większe rozmiary biustu po porodzie wiążą się z problemami takimi, jak: brak możliwości spania w pozycji na brzuchu, większa tkliwość piersi czy odparzenia.
Obwisłe piersi po porodzie – jak do tego nie dopuścić
Obwisłe piersi po porodzie to problem wielu kobiet. Aby go uniknąć, należy zadbać o piersi już w trakcie ciąży, poprzez odpowiednią pielęgnację i noszenie dobrze dopasowanego biustonosza. Niezwykle istotne jest stosowanie kosmetyków ujędrniających skórę piersi. Efekt „obwisłego biustu” powstaje bowiem najczęściej na skutek nadmiernego rozciągnięcia skóry, która nie wraca do stanu sprzed ciąży.
Polecamy
Kiedy zaczynają boleć piersi w ciąży?
Bolące piersi to prawdziwa zmora kobiet i jeden z pierwszych objawów ciąży. Tkliwość, obrzęk i nadwrażliwość gruczołów piersiowych i sutków utrudniają codzienne funkcjonowanie. Powiększające się piersi są wynikiem zmian hormonalnych i przygotowywania organizmu kobiety do laktacji. Kiedy zaczynają boleć piersi w ciąży i czy można złagodzić doskwierające w tym czasie dolegliwości?
Jak zadbać o biust po porodzie
W pielęgnacji piersi po porodzie ważnych jest kilka czynników. Pierwszym z nich jest unikanie podrażnienia i poranienia brodawek, a w razie wystąpienia takiej sytuacji odpowiednia pielęgnacja, np. smarowanie ich własnym mlekiem. Niemałą rolę odgrywają także dobrze dobrany biustonosz oraz regularnie stosowane kremy i peelingi, które mogą zapobiec rozstępom oraz zwiększyć jędrność biustu po porodzie.
Jak ujędrnić piersi po porodzie
Już w czasie trwania ciąży przyszła mama może stosować różnego rodzaju kosmetyki, które mają na celu nawilżenie i ujędrnienie skóry, co może zapobiec powstawaniu rozstępów. Jeśli jednak rozstępy się pojawiły, można zaopatrzyć się w kremy rozjaśniające. Ważne, aby były to zawsze kosmetyki bezpieczne dla kobiet karmiących. Piersi nie należy kremować tuż przed karmieniem maluszka. Poza tym, aby ujędrnić biust po porodzie, zalecane są delikatne ćwiczenia wzmacniające mięśnie klatki piersiowej oraz ramion. Przed ich wdrożeniem należy jednak skonsultować to z lekarzem lub fizjoterapeutą.
Jakie biustonosze nosić po porodzie
Najważniejszą zasadą jest, aby biustonosz był dobrze dopasowany do rozmiaru piersi. Stanik powinien je podtrzymywać, być wygodny w użytkowaniu i podczas karmienia, np. posiadać odpinane z przodu ramiączka. Najlepiej, aby biustonosz był wykonany z oddychającego materiału. Część kobiet decyduje się na zakup staników do karmienia jeszcze przed porodem, należy jednak pamiętać o tym, że po urodzeniu dziecka biust może się zwiększyć. Biustonosz nie powinien uwierać ani podrażniać brodawek. Specjaliści zalecają, aby zakładać go także na noc. Jeśli jednak kobieta zmaga się z poranionymi brodawkami, lepiej jest piersi „wietrzyć” i chodzić bez stanika.