Ile powinno jeść 10-miesięczne dziecko?/fot. iStock Ile powinno jeść 10-miesięczne dziecko?/fot. iStock

Ile powinno jeść 10-miesięczne dziecko?

U 10-miesięcznego dziecka szybko rozwijają się kolejne umiejętności, m.in. te związane z jedzeniem. Pozwala to na rozszerzanie i urozmaicanie diety malucha o kolejne produkty. Dbanie o odpowiednią liczbę posiłków i rodzaj podawanego niemowlakowi pokarmu to podstawa wspomagania jego rozwoju. Czego i ile powinno jeść 10-miesięczne dziecko? Jaką ilość mleka należy mu podawać i jaka jest zalecana wielkość porcji posiłku opartego na pokarmach uzupełniających?

Spis treści:

Rozwój 10-miesięcznego dziecka

Rozwój dziecka w pierwszym roku życia przebiega dość gwałtownie. Z miesiąca na miesiąc będziesz mogła obserwować, że twój maluch nabywa nowe umiejętności, przystosowujące go do odrobinę bardziej samodzielnego zajmowania się czynnościami związanymi z jego potrzebami. Dziecko w wieku 10 miesięcy może umieć już:

  • siedzieć bez pomocy,
  • wstawać,
  • pełzać, czołgać się, chodzić z podparciem;
  • wykonywać niektóre gesty, np. machać ręką na pożegnanie;
  • wypowiadać pierwsze proste słowa,
  • jeść produkty podawane do ręki.

Intensywny rozwój dziecka możesz wspierać, dbając o jego odpowiednie żywienie.

Ile powinno jeść 10-miesięczne dziecko?

Ile posiłków dziennie powinno jeść 10-miesięczne dziecko? Zaleca się, żeby niemowlę w tym wieku każdego dnia spożywało trzy posiłki mleczne oraz dwa-trzy posiłki oparte na pokarmach uzupełniających.

W przypadku niemowląt karmionych mlekiem mamy całkowita liczba posiłków może być większa, jeśli wynika to z przystawiania dziecka do piersi. To, ile je 10-miesięczne dziecko karmione piersią, w większym stopniu zależy od sygnałów głodu i sytości wysyłanych przez malucha, ponieważ trudniej jednoznacznie określić zalecaną dzienną ilość pokarmu. Związane jest to ze zmiennością składu mleka kobiecego, na który wpływ ma wiele czynników, m.in. pora dnia i faza pojedynczego karmienia.

Nieco łatwiej jest określić szczegółowe rekomendacje dotyczące żywienia dziecka mieszankami mlecznymi. Ile mleka modyfikowanego dla 10-miesięcznego dziecka? Orientacyjna wielkość porcji mleka dla niemowlaka w tym wieku to 190-220 ml. Przy zalecanych trzech posiłkach mlecznych oznacza to dobowe jego spożycie na poziomie około 600 ml.

Posiłki uzupełniające dla 10-miesięcznego dziecka powinny mieć podobną objętość jak zalecana porcja mleka modyfikowanego, czyli około 200 ml (co odpowiada 4/5 standardowej szklanki).

Jadłospis 10-miesięcznego niemowlęcia

Dieta 10-miesięcznego dziecka staje się coraz bardziej zróżnicowana, ponieważ stale rozszerzasz ją o kolejne produkty. Dodatkowo, rozwój umiejętności gryzienia i żucia oraz tych związanych z koordynacją sprawia, że w jadłospisie malucha stopniowo może zacząć pojawiać się żywność o bardziej różnorodnej konsystencji, w tym posiłki na bazie pokarmów pokrojonych na nieco większe kawałki oraz miękkie produkty podawane do ręki.

Co poza mlekiem mamy lub mlekiem modyfikowanym może znaleźć się w jadłospisie 10-miesięcznego dziecka?

  • warzywa i owoce (np. surowe w formie posiekanej, gotowane w postaci rozgniecionej lub pokrojonej, miękkie cząstki surowych lub gotowanych owoców i warzyw podawane do ręki),
  • mięso i ryby (w postaci zmiksowanej/posiekanej lub miękkie kawałki podawane do ręki),
  • produkty zbożowe, np. kaszki, pieczywo (w tym produkty zawierające gluten, które można wprowadzać do jadłospisu dziecka w dowolnym czasie po ukończeniu czwartego miesiąca życia, ale przed 12. miesiącem);
  • produkty mleczne, np. jogurt naturalny, kefir, rozdrobnione sery (mleko niemodyfikowane jako główny posiłek lub napój nie powinno być podawane przed ukończeniem przez dziecko 11. miesiąca życia);
  • jaja (w formie całkowicie ściętej),
  • tłuszcze, takie jak oleje roślinne, masło;
  • przyprawy, np. koperek, natka pietruszki, bazylia, cynamon.

Czy i kiedy dokarmiać dziecko?

W najnowszym kalendarzu żywienia niemowląt eksperci podkreślili się, że u dzieci w wieku 7-12 miesięcy istotne jest dbanie o stałe pory posiłków. O ile w przypadku maluchów karmionych wyłącznie piersią obowiązuje zasada podawania pokarmu „na żądanie”, u starszych niemowląt (gdy zaczynamy rozszerzać dietę o produkty uzupełniające), warto stopniowo wprowadzać większą regularność w spożywaniu posiłków.

Dążymy do tego, żeby w pierwszym roku życia dojść do stanu, w którym dziecko otrzymuje pięć posiłków dziennie o tych samych godzinach każdego dnia i nie jest karmione w nocy. W praktyce osiągnięcie tego okazuje się trudne u większości maluchów. Jak pokazują badania, zbyt duża ilość posiłków to jeden z najczęściej popełnianych błędów w żywieniu niemowląt.

Aby temu zapobiegać, poza stopniowym przyzwyczajaniem 10-miesięcznego dziecka do stałych pór posiłków, ważne jest również niedopuszczanie do sytuacji, w której maluch przez cały dzień otrzymuje kolejne przekąski. Nawyk ciągłego podjadania może być trudny do wyeliminowania w późniejszym wieku, a często okazuje się zgubny zarówno w kontekście ilości spożywanego jedzenia, jak i rodzaju preferowanej żywności.

Warto wspomnieć tutaj także o potrzebie przyzwyczajania malucha do picia wody. W jadłospisie 10-miesięcznego dziecka najlepiej w ogóle nie uwzględniać napojów zawierających cukry, w tym również naturalnych soków owocowych i słodzonych herbatek dla niemowląt. Szczególnie niewskazane jest podawanie słodkich płynów w butelce – ciągłe popijanie zawierających cukier napojów nie dość, że dostarcza kalorii bez korzyści zdrowotnych związanych ze spożywaniem pełnowartościowego produktu, to jest też istotnym czynnikiem rozwoju próchnicy zębów.

Dokarmianie 10-miesięcznego niemowlaka – zarówno poprzez podawanie przekąsek, jak i oferowanie maluchowi słodkich napojów do picia – utrudnia wprowadzenie stałego rytmu posiłków, który jest jednym z ważnych elementów kształtowania prawidłowych przyzwyczajeń żywieniowych dziecka.

 

Bibliografia:

  1. Mayo Clinic (2020) Infant development: Milestones from 10 to 12 months.
  2. Mika P., Matuszczyk M., Socha P. (2018) Kalendarz żywienia – nowe narzędzie obejmujące główne zasady żywienia niemowląt i małych dzieci przez 1000 pierwszych dni, Standardy Medyczne/Pediatria, 15: 569-572.
  3. Weker H., Barańska M. (red.) (2014) Żywienie niemowląt i małych dzieci. Zasady postępowania w żywieniu zbiorowym, Instytut Matki i Dziecka.

    Sprawdź powiązane tematy

    Posłuchaj podcastów stworzonych przez mamy dla mam!

    Sprawdź