Dziecko w samolocie – co musisz wiedzieć?/fot.iStock Dziecko w samolocie – co musisz wiedzieć?/fot.iStock

Dziecko w samolocie – co musisz wiedzieć?

Podróże z maluchami wymagają szczególnego przygotowania. Wbrew częstym obawom przelot samolotem z dzieckiem nie musi być koszmarem dla wszystkich na pokładzie. Jak to możliwe? Jak zadbać o udany lot z dzieckiem? Doświadczona stewardessa podpowiada, jak zorganizować pierwszą (i każdą kolejną) podróż samolotem.

Spis treści:

Jak przygotować malucha do pierwszej podróży samolotem?

Jeszcze dwie dekady temu był to niezbyt częsty sposób podróżowania. Aktualnie latanie jest alternatywą dla samochodów, busów lub pociągów. Do boomu na latanie przyczynił się rozwój tanich linii lotniczych. Dzięki coraz lepszym siatkom połączeń coraz więcej osób docenia uroki podróżowania samolotem. Zamiast kilku, kilkunastu czy kilkudziesięciu godzin w drodze, można szybko i (względnie) wygodnie dotrzeć do celu.

Przelot z dzieckiem, podobnie jak każda podróż z maluchem, może być przyjemnością, ale może być też trudnym doświadczeniem. Dlatego planując podróż samolotem z dzieckiem powinniśmy odpowiednio się przygotować. 

Jak przygotować dziecko (i siebie) do pierwszej wspólnej podróży samolotem? Przede wszystkim ustal, czy dziecku przysługuje miejsce w samolocie. Musimy pamiętać, że przepisy lotnicze wyróżniają „dziecko” i „infanta”– czyli niemowlę do 2. r.ż. (a więc do dnia drugich urodzin). Jakie są różnice między dziećmi a infantami?  

– Ten podział jest uzasadniony wiekiem niemowlęcym, za który uważa się pierwsze 24 miesiące życia. Idą za tym znaczące różnice w przepisach. Niektórzy rodzice tego nie wiedzą albo bywają niezadowoleni z tej sytuacji. Dla dziecka do 2. r.ż. nie ma dedykowanego miejsca na pokładzie. Zgodnie z przepisami takie maleństwo powinno podróżować na kolanach rodziców. Za przelot samolotem dziecka poniżej 2 lat nie ma opłat lub są one nieznaczne –wyjaśnia Agnieszka Adamko, stewardessa linii czarterowych, w przeszłości latająca lotami rejsowymi i tanimi liniami lotniczymi. 

Miej na uwadze, że jeśli dziecko skończy dwa lata w czasie wakacyjnego wypoczynku, podczas lotu powrotnego będzie już traktowane jak „normalny” pasażer – czyli dostanie swoje miejsce i konieczne będzie kupienie mu biletu. Może to oznaczać wydatek od kilkuset do nawet kilku tysięcy złotych. Dlatego dobrze jest zaplanować podróż tak, aby wrócić przed urodzinami dziecka. 

– W niektórych liniach można dokupić miejsce dla infanta, który musi wtedy podróżować w foteliku samochodowym lub nosidełku dopinanym do pasów fotela lotniczego. Ale nie wszystkie linie to proponują i niekiedy nawet za dopłatą nie ma szans na dodatkowe miejsce. W jednym rzędzie w samolocie może być tylko jeden infant. Jest to podyktowane względami bezpieczeństwa. Jeśli w rodzinie jest dwoje dzieci w wieku poniżej 2 lat, to taka rodzina będzie rozsadzona w dwóch rzędach – dodaje stewardessa. 

Przed pierwszą podróżą samolotem zapakuj na pokład wszystko, co może być potrzebne maluchowi. Sprawdź również, jakie są zasady przewozu bagażu podręcznego dla dziecka powyżej 2. r.ż., a jakie dla infanta. Jak to z dziećmi bywa – trzeba być gotowym na każdą ewentualność. Do tego dodaj ryzyko np. opóźnienia lotu, a więc lepiej mieć zapasy picia, jedzenia i środków higienicznych. 

Jak spakować dziecko?

Planując podróż samolotem z dzieckiem, weź pod uwagę to, czy dla dziecka jest przewidziany bagaż. W związku z brakiem przydzielonego miejsca na przelot, dziecku do 2. r.ż. nie przysługuje bagaż rejestrowany, o ile w ogóle w danych liniach lotniczych jest on wliczony w cenę. 

Niekiedy można zabrać na pokład torbę z rzeczami niezbędnymi na czas przelotu.  

Jednak ta możliwość też jest uzależniona od tego, czy dane linie lotnicze przewidują bagaże podręczne w cenie biletu, czy jest to usługa dodatkowo płatna. Ze względu na restrykcje obowiązujące szczególnie w tanich liniach lotniczych, zapoznaj się z warunkami przewozu bagaży podręcznych. 

Co jest niezbędne podczas podróży samolotem z dzieckiem: 

  • Leki, których dziecko może potrzebować (np. na alergię czy astmę, jeśli dziecko choruje przewlekle). Leki trzeba przewozić w oryginalnych opakowaniach. 
  • Leki zażywane regularnie – jeśli nawet dziecko powinno zażyć lek w porze, o której powinniście już wylądować, pamiętaj, że czasem loty się spóźniają, a bagaże rejestrowane gubią. Leki warto mieć stale przy sobie.
  • Leki wymagające iniekcji (np. na cukrzycę) można zabrać na pokład, mając odpowiednie zaświadczenie od lekarza. To samo dotyczy substancji narkotycznych, silnych leków przeciwbólowych itp. W razie wątpliwości co do tego, które leki wymagają zaświadczeń medycznych, skontaktuj się z personelem lotniska lub infolinią linii lotniczych przed wylotem.
  • Środki higieny – pieluszki, chusteczki nawilżane, chusteczki higieniczne, kremy, środki do dezynfekcji, woreczki na zużyte pieluchy. Pamiętaj, aby przewijać dziecko w miejscu do tego przeznaczonym – czyli w toalecie. W razie wątpliwości zapytaj personel pokładowy, gdzie można to zrobić. Bardzo często obserwuję przewijanie na siedzeniach, stołach, na naszych jump seatach (składane miejsca dla załogi). Zdarza się, że zużyte pieluchy podawane są stewardom do wyrzucenia. To niedopuszczalne! Nie jesteśmy sprzątaczkami ani „latającymi kelnerkami”– mówi stewardessa Agnieszka Adamko.
  • Ubrania na zmianę, najlepiej kilka zmian – maluch może się oblać, zanieczyścić, zsiusiać. Jeśli czeka nas dłuższa podróż, dziecko może potrzebować drzemki, warto go wtedy okryć.

Jak zadbać o malucha w samolocie?

Podróżując z dzieckiem samolotem, zadbaj o jego komfort w podróży. Jeśli maluch wyniesie z samolotu dobre wspomnienia, każdy kolejny lot będzie upływał łatwiej. Pamiętajmy więc, by zabrać na pokład: 

Kocyk i poduszkę, by okryć dziecko podczas snu. Warto zabrać rzeczy, które zna i lubi, by czuł się ciepło i bezpiecznie.

Jedzenie – można wnieść do samolotu ulubione ciasteczka, owoce, kanapki. Natomiast wszystko o konsystencji kremowej, żelowej, płynnej (np. soki, jogurty) będzie trzeba wyrzucić w czasie kontroli bezpieczeństwa. Dozwolone są tylko płyny w opakowaniach do 100 ml. Wyjątek stanowią napoje dla malucha. Możesz wnieść na pokład butelkę z mlekiem, ale… bądź gotowa, że możesz być proszona o spróbowanie zawartości w trakcie kontroli przed wejściem na strefę bezcłową. 

Zabawki i książeczki, które zajmą uwagę dziecka w czasie lotu. 

Smoczek dla malucha lub cukierki, lizaki czy gumy dla starszego dziecka. To dobry sposób, aby przy starcie i lądowaniu samolotu nie cierpieć z powodu zatkanych uszu. Polecane są produkty z dodatkiem imbiru, który łagodzi objawy choroby lokomocyjnej (która szczęśliwie w czasie lotu należy do rzadkości). 

Niezbędnik na wakacje z dzieckiem

Otwórz grafikę w nowej karcie, by zapisać ją na swoim urządzeniu w pełnej rozdzielczości.

    Sprawdź powiązane tematy

    Posłuchaj podcastów stworzonych przez mamy dla mam!

    Sprawdź