Co umie już 2 miesięczne dziecko?/fot. Getty Images Co umie już 2 miesięczne dziecko?/fot. Getty Images

Co potrafi 10-miesięczne dziecko?

W życiu 10-miesięcznego dziecka zachodzi wiele istotnych zmian. Maluch poznaje świat wszystkimi zmysłami, odkrywa nowe smaki, gdyż stale rozszerza się jego dieta. Dziecku wyrzynają się ząbki i niektóre maluchy mogą ciężko znosić ten okres. Co potrafi 10-miesięczne dziecko? Nabywa umiejętności motorycznych, może raczkować, a nawet podejmować pierwsze próby chodzenia. Zazwyczaj maluchy w wieku 10 miesięcy potrafią stać i kucać.

Spis treści:

Co umie 10-miesięczne niemowlę?

Dynamicznemu rozwojowi dziecka w wieku dziesięciu miesięcy towarzyszy nabywanie wielu umiejętności. Co potrafi 10-miesięczne dziecko? Maluszek powinien już opanować sztukę przyjmowania pozycji wyprostowanej. Dzięki wzmocnieniu obręczy barkowej, mięśni brzucha i nóg możliwe jest przyjęcie pozycji stojącej w podporze. Maluch może nabyć także umiejętność poruszania się w pozycji stojącej – stawia kroczki bokiem, podpierając się z przodu o mebel. Dziecko powinno także raczkować, choć u niektórych maluchów ten etap rozwoju może być pominięty i maluch od czołgania przechodzi od razu do poruszania się w pionie.

Co jeszcze umie 10-miesięczne dziecko? Powinno opanować sztukę siadania, kucania, przejścia z leżenia na plecach do leżenia na brzuszku, a następnie do siadu. Podczas siedzenia plecki i nóżki powinny być wyprostowane, dzięki czemu ciało dziecka jest stabilne. 

Dziesiąty miesiąc życia dziecka – jakie zmiany?

W 10. miesiącu życia stałym zmianom podlega sposób żywienia. Niektóre dzieci całkowicie rezygnują z karmienia naturalnego, inne chętnie ssą pierś. Bez względu na to, czy dziecko karmione jest piersią, czy mlekiem modyfikowanym, w jego diecie powinny się znaleźć stałe pokarmy. Co powinno jeść 10-miesięczne dziecko? Rozwój maluszka zapewni włączenie do diety takich pokarmów, jak: mięso z królika, drób, jagnięcina, ryby, owoce (banany, awokado, śliwki, kiwi, jabłka) oraz warzywa (ziemniak, cukinia, ogórek, papryka, rzodkiewka, por, kalafior, brokuł). W diecie nie może zabraknąć kaszek ryżowych czy jaglanych, kaszy jęczmiennej i chleba. Doskonałym źródłem tłuszczu jest oliwa z oliwek. Bardzo ważne jest, aby posiłki nie były idealnie zmiksowane i gładkie – pozwalajmy dziecku gryźć niewielkie kawałeczki owoców czy warzyw. I już teraz zadbajmy o kształtowanie odpowiednich nawyków żywieniowych, starając się wprowadzić pięć posiłków dziennie. 

Tym, co może się zmienić u 10-miesięcznego dziecka, jest możliwość wystąpienia tzw. kryzysu nocnego, związanego z częstym wybudzaniem dziecka. Niektóre maluchy mają problem ze znacznie częstszym przerywaniem snu nocnego. Jest to efektem zarówno ząbkowania, jak i nadmiaru emocji i atrakcji w ciągu dnia. Maluch jest bowiem znacznie bardziej aktywny ruchowo, a rozwojowi intelektualnemu towarzyszy przyswajanie mnóstwa nowych informacji.

Rozwój fizyczny 10-miesięcznego dziecka

W 10. miesiącu życia dziecko rośnie i przybiera na wadze znacznie wolniej. Średnia waga malucha to około 9 kg dla dziewczynki i 10 kg dla chłopca, a średnia długość ciała to 75-76 cm. Oczywiście są to wartości uśrednione, a ich wielkość zależy przede wszystkim od wyjściowej masy i długości ciała. 

Co umie 10-miesięczne dziecko? Ten okres rozwoju upływa przede wszystkim pod znakiem doskonalenia umiejętności ruchowych. Maluch stale jest w ruchu – raczkuje, staje, kuca, może próbować stawiać pierwsze kroki. Niektórym wyjątkowo sprawnym fizycznie maluszkom udaje się wspiąć na fotel – wystarczy, że dziecko podniesie nóżkę i nieco się podciągnie. Dlatego rodzice powinni mieć oczy dookoła głowy, pilnować dziecka i zabezpieczyć w odpowiedni sposób mieszkanie. Dzieci w tym wieku lubią bawić się rozmaitymi zabawkami, brać je do rączek i wkładać do buzi. I znów należy zachować czujność – w zasięgu nie powinny znajdować się małe przedmioty, których połknięcie grozi zadławieniem. Maluszki uwielbiają zabawki z przyciskami, pokrętłami, kolorowymi elementami. Chętnie się nimi bawią i potrafią przez chwilę zorganizować sobie zabawę bez udziału rodziców.

Rozwój intelektualny 10-miesięcznego dziecka

Dziesięciomiesięczne dziecko doświadcza wszechstronnego rozwoju intelektualnego, emocjonalnego oraz społecznego. Przede wszystkim dziecko poznaje związek przyczynowo-skutkowy, kojarząc np. fakt upuszczenia zabawki z koniecznością jej podniesienia przez rodzica. Naśladuje rozmaite dźwięki, porozumiewa się prostymi wyrazami („mama”, „daj”), interesuje się swoim odbiciem w lustrze. W tym okresie należy szczególnie dużo mówić do dziecka. Maluszek potrafi odwzajemnić uśmiech, reaguje lękiem na rozstanie z mamą. Zazwyczaj takie dzieci są pogodne i ciekawe świata, a pogorszenie nastroju może towarzyszyć ząbkowaniu czy infekcji. 

W celu doskonalenia umiejętności interpersonalnych dziecka warto zapewnić mu towarzystwo innych dzieci. Oczywiste jest, że takie małe dzieci nie będą potrafiły się razem bawić – zapewne będą sobie po prostu odbierać zabawki. Jednak towarzystwo innych dzieci ma ogromne znaczenie dla rozwoju psychospołecznego.

    Sprawdź powiązane tematy

    Posłuchaj podcastów stworzonych przez mamy dla mam!

    Sprawdź