ak stworzyć plac zabaw dla roczniaka? ak stworzyć plac zabaw dla roczniaka?/ iStock

Jak stworzyć plac zabaw dla roczniaka?

Plac zabaw to nie tylko długie i zakręcone zjeżdżalnie, kolorowe huśtawki i wielka piaskownica. Owszem – taki sprawdzi się idealnie, gdy w domu mamy starszaka. Ale plac zabaw dla roczniaka rządzi się nieco innymi prawami. Jak zorganizować lub znaleźć bezpieczny plac zabaw dla rocznego dziecka?

Spis treści:

Jak powinien wyglądać plac zabaw dla rocznego dziecka

Roczny maluszek bardzo często potrafi już chodzić, choć są to dopiero początki jego samodzielnego przemieszczania się w pionie. Niezależnie jednak od tego, jak się porusza, oczywiste jest, że nie potrafi spokojnie usiedzieć na miejscu. Maluchy w tym wieku są niezwykle ciekawe świata – odkrywają go i eksplorują na wszystkie możliwe sposoby. Dlatego spędzanie czasu na świeżym powietrzu jest doskonałym pomysłem. Gdy szukamy miejsca w przestrzeni, kluczowe jest wybranie bezpiecznego placu zabaw.

Plac zabaw jest miejscem, w którym chcemy odpocząć i miło spędzić wspólnie czas. To jednocześnie przestrzeń do eksperymentowania, doświadczania i rozwijania kreatywności. 

Plac zabaw dla rocznego dziecka powinien więc umożliwiać eksplorowanie otoczenia, poznawanie nowych możliwości w ciekawy i atrakcyjny sposób. Wybierając plac zabaw dla rocznego dziecka, warto więc zwrócić uwagę, aby był:

  • zróżnicowany pod kątem dostępnych urządzeń,
  • kolorowy i atrakcyjny dla malucha – zabawki w kształcie zwierzątek, zjeżdżalnia-statek lub huśtawka-rakieta będą poruszały wyobraźnię i umożliwiały ciekawą zabawę,
  • oddalony od ruchliwych ulic, skate parków i placów zabaw dla starszaków – względna cisza, jeśli chodzi o plac zabaw dla roczniaka, jest niewątpliwie atutem,
  • stosunkowo mały – siedząc z boku i pozwalając maluchowi na samodzielną eksplorację przestrzeni, możemy patrzeć, jak sobie radzi, a w razie kłopotów szybko interweniować.

Zabawa na placu zabaw powinna być swobodna. To czas i miejsce, w których maluch nawiązuje pierwsze znajomości i w których ma możliwość beztroskiej zabawy z rodzicami. Dokładnie tak – na placu zabaw trudno nie zatopić się w zabawie.

Dlatego tak ważne jest, aby wybrać bezpieczny plac zabaw, zwłaszcza dla rocznego dziecka.

Bezpieczny plac zabaw dla malucha

Aby w pełni skupić się na zabawie, należy wybrać plac zabaw spełniający wszystkie wymogi bezpieczeństwa. Powinny to być miejsca dopuszczone do użytkowania, które przeszły kontrolę jakości, a drabinki i urządzenia powinny spełniać odpowiednie normy. Warto jednak być uważnym. Na co zwrócić uwagę, by wybrać bezpieczny plac zabaw?

  • Ogrodzenie. Warto, aby plac zabaw dla maluszków był zabezpieczony siatką lub płotkiem. Nie chodzi tylko o to, by dzieci nie oddalały się zanadto, ale też o to, by uchronić przestrzeń do zabaw np. przed zwierzętami biegającymi po okolicy. To gwarancja czystości miejsca przeznaczonego dla pociech.
  • Otoczenie. Plac zabaw usytuowany w parku czy na strzeżonym osiedlu to nie tylko miejsce ciche, ale również sprzyjające nawiązywaniu relacji towarzyskich. Okazuje się bowiem, że w miejscach położonych np. w pobliżu naszego domu spotykamy często te same osoby. To może być całkiem niezły początek nowej przyjaźni – nie tylko tej dziecięcej.
  • Cień. To element związany z położeniem placu. Cień mogą zapewniać korony drzew otaczających przestrzeń. Jednak jeśli nie ma tej naturalnej ochrony, dobrze jest wybrać plac zabaw z dostępnym zadaszeniem. Przede wszystkim nad piaskownicą, w której maluch spędza dużo czasu. 
  • Nawierzchnia. To naturalne, że dzieci (i te starsze, i te młodsze) zaliczają stłuczki i upadki. Plac zabaw jest takim miejscem, w którym nie trudno o wywrotkę. Dlatego zwróć uwagę na podłoże. Po pierwsze na materiały – bezpieczniejszy będzie upadek na miękką nawierzchnię, taką jak guma czy specjalne tworzywo syntetyczne, lub na materiały naturalne – piasek czy wióry drzewne. Po drugie sprawdź, czy podłoże jest czyste – nie ma na nim kamieni, rozbitego szkła czy śmieci. 
  • Urządzenia. Plac zabaw dla rocznego dziecka nie musi być wyposażony w dużą liczbę zabawek. Przeciwnie – zbyt wiele bodźców nie działa dobrze na maluchy. Lepiej zmieniać co jakiś czas przestrzeń, niż wybierać miejsca zatłoczone i przeładowane sprzętem. Kluczowe jest, aby zabawki były dostosowane do wieku dziecka oraz aby urządzenia nie były uszkodzone i stabilnie trzymały się podłoża. Zwracaj uwagę na ostre krawędzie, potencjalne miejsca, w których maluchowi może zaklinować się rączka czy nóżka, a w razie uszczerbków zrezygnujcie z zabawy.

Na każdym placu zabaw powinna znajdować się informacja z danymi kontaktowymi do osoby lub firmy odpowiedzialnej za utrzymanie miejsca. Odpowiednie zarządzanie i regularne przeglądy są obowiązkowe i stanowią podstawę bezpieczeństwa. Warto poinformować o zaistniałych uszkodzeniach – być może pojawiły się niedawno.

Podwórko idealne. Przepis na nowoczesne podwórko

Polecamy

Podwórko idealne. Przepis na nowoczesne podwórko

Osiedlowe place zabaw są nowoczesne, piękne pięknem kolorowego plastiku i bezpieczne (szczelny płot plus certyfikaty). Zaspokajają potrzeby wielu dorosłych. Dzieci – zwłaszcza tych trochę starszych – nie zachwycają. Jeśli nie zjeżdżalnia, karuzela i piaskownica, to co powinno się znaleźć na nowoczesnym podwórku?

Czytaj

Co dać na plac zabaw dla roczniaka

Wydaje się, że jednym z najważniejszych elementów na placu zabaw jest… piaskownica. Maluchy kochają zabawy sensoryczne – lepienie babek, kopanie tuneli i przesypywanie piasku z kubeczka do kubeczka. Warto zabierać na plac zabaw dla roczniaka jego ulubione zabawki. Istnieje jednak całkiem powszechna praktyka pozostawiania zabawek w piaskownicy. Dzięki temu wiele placów zabaw wyposażonych jest w łopatki, grabki, wiaderka i foremki. Spontaniczna wycieczka w takie miejsce nie musi dzięki temu oznaczać zabawy bez zabawek. 

Lubianą aktywnością na wolnej przestrzeni jest także huśtanie się. Zazwyczaj na placu zabaw dla roczniaka dostępne są zabezpieczone z każdej strony bujawki lub na tyle duże huśtawki, by móc korzystać z nich wspólnie, np. z maluchem na kolanach.

Dużo frajdy sprawia pociechom także zabawa na zjeżdżalni.

Jak zorganizować plac zabaw dla roczniaka

Zestaw podstawowy, czyli piasek, huśtawka i mała zjeżdżalnia, jest możliwy do samodzielnego zorganizowania w przestrzeni własnego ogródka. Nie każdy z nas taką dysponuje. Warto jednak pamiętać, że dla dziecka kluczowa jest wspólna zabawa. Kilka foremek zabranych na wycieczkę nad rzekę może się okazać ciekawszym rozwiązaniem niż wyjście do piaskownicy pod blok. A spacer po lesie i naturalnych wzniesieniach ma szansę przynieść dużo więcej frajdy niż niejedne drabinki. To tylko kilka pomysłów na zorganizowanie placu zabaw w naturalnej przestrzeni. 

O czym jeszcze pamiętać, wybierając się na plac zabaw dla roczniaka? Koniecznie należy spakować wodę oraz krem z filtrem. W letnich miesiącach niezbędne jest także nakrycie głowy (nawet jeśli bawimy się w cieniu). Nie zaszkodzi także przekąska. A przede wszystkim – dobre nastroje i pozytywna energia. Najlepiej więc wybrać się na plac zabaw po drzemce i smacznym posiłku.

    Sprawdź powiązane tematy

    Posłuchaj podcastów stworzonych przez mamy dla mam!

    Sprawdź