Ile powinno ważyć 10-miesięczne dziecko? Ile powinno ważyć 10-miesięczne dziecko? / iStock

Ile powinno ważyć 10-miesięczne dziecko?

Adekwatna do wieku dziecka masa ciała jest jednym z podstawowych parametrów świadczących o prawidłowym rozwoju malucha. U niemowlaka, który skończył 10 miesięcy, zmiany fizyczne zachodzą bardzo szybko. Jak określić optymalną masę ciała i wzrost dla chłopca i dziewczynki w tym okresie życia? Ile powinno ważyć 10-miesięczne dziecko? 

Spis treści:

Ile ważą dzieci 10-miesięczne?

Do określenia prawidłowej dla danego wieku masy ciała (potocznie wagi) dziecka najlepiej wykorzystać siatki centylowe. Uwzględniając dokładny wiek niemowlęcia, jego płeć i wagę, możemy dowiedzieć się, jak pod względem masy ciała rozwija się ono w stosunku do maluchów na tym samym etapie życia. Jeśli waga dziecka jest na centylu x oznacza to, że x proc. jego rówieśników tej samej płci ma mniejszą masę ciała niż ono. Zobaczmy, jak to wygląda na konkretnym przykładzie. 

Basia ma 10 miesięcy i waży 7,5 kilograma. Korzystając z siatki centylowej masy ciała dla niemowląt płci żeńskiej możemy stwierdzić, że waga dziewczynki znajduje się na 25 centylu. Oznacza to, że 25 proc. dziewczynek w wieku Basi ma masę ciała mniejszą niż ona. Waga 75 proc. z nich jest większa niż masa ciała Basi.   

Jak interpretować wynik z siatki centylowej? 

 • za normę uznaje się zakres między trzecim a 97. centylem – jeśli dziecko znajduje się w tym przedziale, uznajemy, że pod kątem danej cechy rozwija się prawidłowo (odnosząc się do powyższego przykładu stwierdzamy, że 10-miesięczna Basia, której masa ciała jest na 25. centylu ma odpowiednią wagę dla swojego wieku i płci), 
 • wartości między trzecim i 10. oraz 90. i 97. centylem określamy jako strefę obserwacyjną; jeśli waga dziecka mieści się w tych zakresach, nie jest to powód do niepokoju, choć u takiego niemowlaka należy zwrócić szczególną uwagę na dalsze (regularne) wykonywanie pomiarów i oznaczanie ich na siatce centylowej, 
 • jeśli waga dziecka znajduje się poniżej trzeciego centyla lub powyżej 97. centyla, z pomocą specjalisty należy ocenić sposób żywienia malucha oraz rozpocząć diagnostykę w kierunku chorób, które mogą powodować zaburzenia przyrostów masy ciała. 

Ile powinno ważyć 10-miesięczne niemowlę? Z siatek centylowych możemy odczytać, że: 

 • prawidłowa waga 10-miesięcznej dziewczynki (zakres między trzecim i 97. centylem) mieści się w przedziale 6,80-10,70 kg, 
 • prawidłowa waga 10-miesięcznego chłopca (zakres między trzecim i 97. centylem) mieści się w przedziale 7,45-11,25 kg. 

W taki sam sposób, korzystając z odpowiedniej siatki centylowej, możemy ocenić, jaką długość ciała (ile wzrostu) powinno mieć 10-miesięczne dziecko. 

Prawidłowy przyrost wagi i wzrostu

Pierwszy rok życia jest czasem najszybszego rozwoju fizycznego dziecka w okresie postnatalnym. Prawidłowe przyrosty wagi w poszczególnych miesiącach życia wynoszą w przybliżeniu: 

 • 26-31 g/dobę w wieku 0-3 miesięcy, 
 • 17-18 g/dobę w wieku 3-6 miesięcy, 
 • 12-13 g/dobę w wieku 6-9 miesięcy, 
 • g/dobę w wieku 9-12 miesięcy. 

Masa ciała zdrowego niemowlęcia do czwartego-piątego miesiąca życia zwiększa się dwukrotnie w stosunku do wagi urodzeniowej. Pod koniec pierwszego roku życia maluch waży około trzy razy więcej niż po porodzie. Przyrost długości ciała w pierwszym roku życia jest równy łącznie 22-25 cm. Dziecko w wieku 10 miesięcy rośnie około jednego-dwóch cm na miesiąc. 

Rozwój twojego maluszka

Rozwój 10-miesięcznego dziecka obejmuje nie tylko zmiany fizyczne, ale również szybkie opanowywanie nowych umiejętności związanych z motoryką, koordynacją i komunikacją. Z dużym prawdopodobieństwem zauważysz, że twoje niemowlę między 10. a 12. miesiącem życia: 

 • potrafi pełzać, czołgać się, siedzieć bez pomocy oraz wstawać; przed ukończeniempierwszego roku życia część dzieci stawia swoje pierwsze samodzielne kroki, 
 • ma umiejętność koordynacji, która pozwala m.in. na samodzielne jedzenie pokarmów chwytanych rączką, wskazywanie na przedmioty, wkładanie obiektów do pudełka i ich wyjmowanie, 
 • rozumie proste polecenia, 
 • umie wykonywać wiele gestów, np. machać ręką na pożegnanie, kręcić głową („nie”), 
 • potrafi łączyć sylaby w proste słowa (np. mama). 

Jak często karmić 10-miesięczne dziecko?

Koniecznym aspektem wspierania intensywnego rozwoju 10-miesięcznego malucha jest zadbanie o odpowiednie żywienie. Zaleca się, żeby niemowlę w tym okresie życia było karmione mlekiem mamy „na żądanie” oraz spożywało dwa-trzy posiłki na bazie pokarmów uzupełniających. Jeśli dziecko zamiast pokarmu kobiecego spożywa mleko modyfikowane, powinno codziennie otrzymywać dwa-trzy posiłki mleczne i dwa-trzy posiłki przygotowane z innych produktów. 

Eksperci podkreślają, że już w pierwszym roku życia, na etapie rozszerzania diety, istotne jest dbanie o wprowadzenie stałych pór spożywanych posiłków (szczególnie tych na bazie pokarmów uzupełniających). Dziecko w wieku 10 miesięcy powinno być karmione co około trzy godziny. 

Dokarmianie malucha

Dokarmianie niemowląt karmionych piersią mieszankami mlecznymi z obawy przed spożywaniem przez malucha zbyt małej ilości pokarmu to częsta praktyka, choć w wielu przypadkach takie postępowanie jest nieuzasadnione i niekorzystne dla dziecka. 

Prawidłowa waga 10-miesięcznego dziecka stanowi oznakę, że maluch otrzymuje tyle pokarmu, ile potrzebuje. Wyraźne zaburzenia przyrostów masy ciała są wskazaniem do konsultacji z pediatrą i indywidualnego dostosowania optymalnego sposobu żywienia dla danego dziecka. 

Źródła:

 1. World Health OrganizationChild growth standards. Weight-for-age. 
 2. Kawalec W., Grenda R., Kulus M.(red.) (2018)Pediatria. Tom I-II, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa. 
 3. Mikulska A., Szajewska H., Horovath A., Jachtan-Janicka J. (2016)Poradnik karmienia piersią według zaleceń Polskiego Towarzystwa Gastroenterologii, Hepatologii i Żywienia Dzieci, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa. 

  Sprawdź powiązane tematy

  Posłuchaj podcastów stworzonych przez mamy dla mam!

  Sprawdź