Mama Psycholog Dziecięcy: przy konsekwentnym rodzicu dziecko czuje się pewnie i bezpiecznie Mama Psycholog Dziecięcy: przy konsekwentnym rodzicu dziecko czuje się pewnie i bezpiecznie / Pexels.com

Mama Psycholog Dziecięcy: przy konsekwentnym rodzicu dziecko czuje się pewnie i bezpiecznie

Spis treści:

Ewa Sękolska-Mogla na Instagramie znana jest jako Mama Psycholog Dziecięcy. Ostatnio na swoim profilu poruszyła kwestię bycia konsekwentnym w wychowywaniu dzieci. Jest to ważne zarówno dla skuteczności wychowawczych, jak i samego dziecka, które musi wiedzieć, jakie jego zachowanie jest pożądane, a za jakie zostanie ukarany.

Mama Psycholog Dziecięcy tłumaczy, że jeśli raz coś od dziecka egzekwujesz, a innym razem zupełnie nie zwracasz na to uwagi, to dziecko może zacząć to wykorzystywać na własną korzyść, nie wynosząc nic z nauk rodzicielskich. Psycholog przytoczyła wypowiedź dr Artura Kołakowskiego (psychiatry dziecięcego), która idealnie obrazuje, co się dzieje w umyśle dziecka, gdy nie stawiamy spraw jasno i klarownie.

Konsekwencja w wychowaniu dziecka – czemu sprzyja?

Zasady wychowawcze są ustalane po to, aby dziecko było świadome co mu wolno, a czego nie. Co jest jego obowiązkiem, a za co czeka go kara. Konsekwencja w wychowaniu dziecka, a w szczególności w określaniu reguł, dotyczy nie tylko rodziców, ale wszystkich domowników. Jeśli np. babcia będzie odpuszczać wnukowi, to pomimo starań rodziców, dziecko może mieć jedynie mętlik w głowie.

„Pamiętaj, że konsekwencja w wychowaniu dziecka dotyczy nie tylko Ciebie, ale wszystkich domowników/osób, które mają największy wpływ na wychowanie Twojego dziecka-musicie „mówić jednym językiem” i jeśli Ty nie ulegasz, reszta osób również nie może tego robić (niestety z doświadczenia gabinetowego wiem, że ten podpunkt jest najtrudniejszy i często np.jedna osoba w domu/w rodzinie jest kompletnie niekonsekwentna, nie stosuje wobec dziecka wspólnie ustalonych zasad wychowawczych, co powoduje mętlik w głowie dziecka i absolutny brak stosowania się do zasad” – czytamy we wpisie Ewy Sękolskiej-Mogla - Mama Psycholog.

Bycie konsekwentnym wpływa również na samą psychikę dziecka. „Konsekwentny rodzic jest dla dziecka wielkim wsparciem, kimś, komu ono wierzy i przy kim czuje się pewnie i bezpiecznie”. Dlatego warto postawić jasne zasady wychowawcze i stosować je codziennie, aby dziecko w końcu je zapamiętało i stosowało się do nich.

    Sprawdź powiązane tematy