Nadżerka - przyczyny, objawy, skutki i leczenie / iStock Nadżerka – przyczyny, objawy, skutki i leczenie / iStock

Nadżerka – przyczyny, objawy, skutki i leczenie

Diagnozę związaną z obecnością nadżerki słyszy w gabinecie ginekologa nawet co trzecia kobieta. Zwykle budzi to niepokój. Co ciekawe, sama nazwa nie jest do końca poprawnie używana, zarówno przez pacjentki, jak i lekarzy ginekologów. Jak wygląda leczenie nadżerki i jakie są jej konsekwencje dla zdrowia kobiety?

Spis treści:

Co to jest nadżerka?

Nadżerką określa się potocznie ektopię szyjki macicy. Jest to, inaczej mówiąc, transformacja obecnego na tarczy szyjki nabłonka wielowarstwowego płaskiego w nabłonek gruczołowy, występujący w kanale szyjki macicy. Jest on silnie przekrwiony i widoczny w badaniu ginekologicznym w okolicy ujścia kanału szyjki. Może występować nawet u 30 proc. pacjentek gabinetów ginekologicznych. 

Samo określenie nadżerka to dosłownie ubytek w nabłonku wielowarstwowym płaskim. Może pojawić się na skutek różnego rodzaju urazów czy stanów zapalnych, a także w stanach zanikowych występujących podczas obniżenia lub wypadania narządu rodnego. Nadżerka może pojawić się również w innych miejscach, np. w jamie ustnej, gdzie określana jest jako afta, lub np. w błonie śluzowej żołądka.

Gdzie powstają nadżerki?

Ektopia, powszechnie określana jako nadżerka, powstaje m.in. na tarczy szyjki macicy. Nadżerki powstają również w żołądku oraz jamie ustnej. W przypadku najczęściej diagnozowanej „nadżerki” szyjki macicy, nie dochodzi jednak do ubytku, a do zastąpienia jednej tkanki inną.

Przyczyny nadżerek

Zasadniczą rolę w powstawaniu nadżerek odgrywają 2 czynniki. Są to zaburzenia hormonalne, takie jak wzrost stężenia estrogenów w przypadku stosowania antykoncepcji hormonalnej lub w czasie ciąży, oraz stany zapalne. 

Nadżerka szyjki macicy

Nadżerka szyjki macicy to tak naprawdę ektopia, będąca zamianą prawidłowego, bladego nabłonka płaskiego na przekrwiony nabłonek walcowaty. Jest ona widoczna w badaniu przy użyciu wziernika. Może być pomylona ze stanem przedrakowym lub rakiem szyjki macicy, dlatego wymaga wykonania cytologii.

Nadżerka – objawy

Najczęściej kobieta nie zauważa żadnych objawów związanych z obecnością ektopii. Diagnoza stawiana jest po zbadaniu wziernikiem przez lekarza. Czasami jednak zdarza się, że pojawiają się symptomy, takie jak:

  • krwawienia po stosunku lub po badaniu ginekologicznym,
  • plamienia międzymiesiączkowe,
  • bolesne współżycie,
  • bolesność w podbrzuszu,
  • wzmożone upławy,
  • nawracające infekcje szyjki macicy i pochwy.

Komórki nabłonka gruczołowego są bardziej wrażliwe na urazy, dlatego też łatwiej krwawią. Objawy te jednak nie sugerują jednoznacznie nadżerki, dlatego zawsze, poza badaniem ginekologicznym, powinno zostać wykonane badanie cytologiczne, aby wykluczyć stany przedrakowe czy też raka szyjki macicy.

Kiedy do ginekologa po porodzie?

Polecamy

Kiedy do ginekologa po porodzie?

Regularne wizyty u lekarza ginekologa nie powinny minąć wraz z zakończeniem ciąży. Bardzo ważne jest odwiedzenie swojego lekarza po upływie kilku tygodni po porodzie, aby upewnić się, że Twoje ciało wraca do stanu sprzed ciąży. Są jednak sytuacje, gdy nie należy czekać z wizytą kontrolną do końca połogu, lecz natychmiast udać się do szpitala. Kiedy?

Czytaj

Jak leczyć nadżerkę?

W większości przypadków leczenie nadżerek nie jest konieczne, wystarczy ich regularna obserwacja. Jeśli wynik cytologii jest prawidłowy, a kobieta nie ma uciążliwych objawów, postępowanie jest wyczekujące. Jeśli zaś wynik cytologii jest nieprawidłowy, dalsze działania podejmowane są na podstawie szczegółowych wytycznych PTGiP dotyczących screeningu raka szyjki macicy. Gdy zaś kobieta ma nasilony stan zapalny, wdrażane jest leczenie przeciwzapalne.

Wypalanie nadżerki

Jakiś czas temu wypalanie nadżerki lub jej wymrażanie było popularną metodą leczenia. Okazało się jednak, że postępowanie to może prowadzić do powstawania m.in. blizn na szyjce macicy. Postępowanie to jest zatem szczególnie niewskazane u kobiet młodych, które jeszcze nie rodziły.

Nieleczona nadżerka – skutki

Zawsze w przypadku obecności zmian na szyjce macicy należy wykonać cytologię. Nieleczona nadżerka i nieprawidłowy wynik cytologii mogą doprowadzić do rozwoju raka szyjki macicy. W większości przypadków jednak, gdy wynik badania jest prawidłowy, a kobieta nie zgłasza żadnych objawów, nieleczona nadżerka nie niesie za sobą konsekwencji.

    Sprawdź powiązane tematy

    Posłuchaj podcastów stworzonych przez mamy dla mam!

    Sprawdź