matka po porodzie Kiedy do ginekologa po porodzie?/ iStock

Kiedy do ginekologa po porodzie?

Regularne wizyty u lekarza ginekologa nie powinny minąć wraz z zakończeniem ciąży. Bardzo ważne jest odwiedzenie swojego lekarza po upływie kilku tygodni po porodzie, aby upewnić się, że Twoje ciało wraca do stanu sprzed ciąży. Są jednak sytuacje, gdy nie należy czekać z wizytą kontrolną do końca połogu, lecz natychmiast udać się do szpitala. Kiedy?

Spis treści:

Jak wygląda pierwsza wizyta kontrolna po porodzie?

Kontrola ginekologiczna po porodzie jest bardzo ważna. Każda mama powinna się na nią udać i wiele z nich zabiera ze sobą swoje maleństwa. Ten fakt w żadnym stopniu nie powinien przeszkadzać lekarzowi. Ginekolog, jak zawsze podczas wizyty, przeprowadzi wywiad oraz badanie. W przypadku wystąpienia u kobiety w czasie ciąży powikłań takich jak cukrzyca ciążowa czy ciążowe nadciśnienie tętnicze, należy zawsze sprawdzić czy schorzenia zniknęły wraz z porodem, czy może stały się przewlekłe. W tym celu mamy, które chorowały na cukrzycę w trakcie ciąży, muszą wykonać OGTT (doustny test obciążenia glukozą). Również każda kobieta powinna mieć podczas wizyty poporodowej zmierzone ciśnienie tętnicze. Zazwyczaj lekarz pobiera też wymaz do badania cytologicznego oraz wykonuje badanie USG. Dokładnie sprawdza się wtedy, czy macica jest prawidłowo obkurczona oraz jak wygląda szyjka macicy oraz pochwa. Ginekolog zwróci również uwagę na gojenie się ran oraz, a także na Twoją masę ciała po porodzie.

Bardzo ważną częścią wizyty kontrolnej po porodzie jest rozmowa z kobietą dotycząca ewentualnych dolegliwości, które miały miejsce podczas ostatnich tygodni. Poza tym warto wtedy poruszyć temat antykoncepcji, ponieważ po upływie 6-8 tygodni od porodu para może wrócić do współżycia, jeśli oczywiście nie ma dodatkowych przeciwwskazań. Samo karmienie piersią nie stanowi antykoncepcji, ale można podczas laktacji stosować np. jednoskładnikowe tabletki. Nie wszystkie Mamy są tego świadome, a dzięki wizycie popołogowej lekarz może rozwiać wątpliwości związane z zakończeniem okresu ciąży i nowym etapem w życiu. W przypadku, gdy zauważy on obniżenie nastroju i objawy depresji poporodowej może też zaproponować konsultacje u specjalisty.

 

Kiedy do ginekologa po porodzie?

Pierwsza wizyta poporodowa powinna odbyć się zazwyczaj po upływie 6-8 tygodni. Jest to czas uważany za koniec połogu. Rana po cięciu cesarskim czy szyciu krocza jest już wtedy praktycznie zagojona, a badanie takie powinno być bezbolesne. Zazwyczaj pierwsza wizyta po porodzie u ginekologa zbiega się w czasie z zakończeniem okresu bez współżycia oraz ćwiczeń fizycznych. Warto wtedy skonsultować się z lekarzem, czy powrót do pełnej aktywności jest już możliwy i bezpieczny.

 

Natychmiastowa wizyta u ginekologa po porodzie – kiedy jest konieczna?

W niektórych sytuacjach nie należy jednak czekać aż 6 tygodni na wizytę u specjalisty. U każdej kobiety po porodzie, niezależnie od tego czy odbył się on siłami natury czy przez cięcie cesarskie, pojawiają się odchody połogowe. Najpierw są one bardziej krwiste, następnie stają się brunatne, żółte, a na koniec bezbarwne. Jeśli zauważysz, że zmieniły one swoją barwę, tzn. pojawiła się krew lub zapach odchodów stał się nieprzyjemny, powinnaś skonsultować to ze swoim lekarzem.

Podobnie jest jeśli chodzi o ranę po cięciu cesarskim lub szyciu krocza jeśli zacznie się z niej wydobywać płyn lub gdy jest obrzęknięta. Jeżeli rana nie goi się prawidłowo, może to być efekt zakażenia. W takim przypadku również nie należy odkładać wizyty u ginekologa. Poza tym czasami zdarza się, że rana rozejdzie się i jest konieczne ponowne jej zszycie w szpitalu. Jeśli będąc już w domu dostaniesz gorączki, silnych bólów brzucha czy też krwawienia udaj się na izbę przyjęć.

Warto, aby pamiętać, że w przypadku gdy odchody połogowe nagle miną krótko po porodzie, może to być efekt utrudnionego ich odpływu i zalegania w macicy, a tym samym przyczyna wystąpienia objawów zapalenia takich jak np. gorączka czy ból. W takiej sytuacji kobieta koniecznie powinna udać się do lekarza. Może być bowiem niezbędne wyłyżeczkowanie jamy macicy. Podobnie jest w przypadku niecałkowitego opróżnienia macicy w trakcie 3. okresu porodu, co może prowadzić do zakażenia i również objawia się wysoką gorączką. Pilna wizyta u lekarza ginekologa jest wtedy nieunikniona.

Nie można też zapominać o powikłaniach jakie może nieść za sobą czas połogu. Zalicza się do nich zapalenie gruczołu sutkowego, depresję poporodową czy też żylną chorobę zakrzepowo-zatorową. Ryzyko ostatniej z nich w czasie połogu jest szczególnie wysokie u kobiet cierpiących na otyłość czy też epizody zakrzepicy w przeszłości.

W przypadku wystąpienia jakichkolwiek niepokojących objawów warto zawsze skonsultować się z położną czy lekarzem ginekologiem, ponieważ niektóre z nich mogą zwiastować poważne komplikacje zdrowotne.

 

Wskazówki dotyczące formalności po porodzie

formalności po porodzie

    Sprawdź powiązane tematy

    Posłuchaj podcastów stworzonych przez mamy dla mam!

    Sprawdź