Kobieta z dziećmi na kanapie - koronawirus Dlaczego dzieciom tak bardzo brakuje teraz placów zabaw? Wyjaśnia fizjoterapeutka Małgorzata Paleczny / Rawpixel

Układ przedsionkowy, czyli dlaczego dzieciom tak bardzo brakuje teraz placów zabaw? Wyjaśnia fizjoterapeutka Małgorzata Paleczny

Spis treści:

„Czy myśleliście kiedyś o huśtaniu, bujaniu i innych tym podobnych wygibasach jako świetnej okazji do stymulacji układu przedsionkowego?”– pyta na swoim profilu na Instagramie fizjoterapeutka Małgorzata Paleczny. Tłumaczy, dlaczego to tak ważny układ i opowiada, jak możemy poprawić jego funkcjonowanie. 

Układ przedsionkowy – ćwiczenia w formie zabawy

Jak wyjaśnia Małgorzata Paleczny, dzieci zazwyczaj bardzo lubią huśtanie i go potrzebują. Choć, jak dodaje, część z nich potrzebuje trochę czasu, żeby poczuć się pewniej. W dodatku huśtanie może przynieść naszym dzieciom więcej korzyści, niż nam się wydaje. A przedsmak tej zabawy mają znaczenie wcześniej, niż gdy zaczynają chodzić na place zabaw.

Jak tłumaczy fizjoterapeutka, układ przedsionkowy, którego częścią jest błędnik, w trakcie rozwoju dojrzewa i integruje się z innymi układami. Jego stymulacja odbywa się już w brzuchu mamy, kiedy maluszek jest kołysany podczas chodu czy zmian pozycji. Sprawnie funkcjonujący układ przedsionkowy to według niej:

  • zdolność do utrzymania równowagi – zarówno statycznej, jak i dynamicznej;
  • odczucie własnego ciała w relacji do siły grawitacji;
  • zdolność do utrzymania gałek ocznych w równowadze, co jest kluczowe w nauce czytania.

Jak ćwiczyć układ przedsionkowy po porodzie?

Jak podkreśla fizjoterapeutka, po porodzie potrzeba stymulacji układu przedsionkowego nie znika. Ale aby układ przedsionkowy, zwany również zmysłem równowagi, mógł dojrzewać i integrować się z innymi układami, musi być stymulowany. Możemy to robić poprzez: bujanie, kołysanie, turlanie, podskoki i fikołki.

U najmłodszych świetnym sposobem na stymulację układu przedsionkowego jest wykorzystanie elementów obrotów podczas podnoszenia czy zmian pieluchy.

Mama Fizjoterapeuta

Mama Fizjoterapeuta to blog prowadzony przez Małgorzatę Paleczny, która sama o sobie mówi, że jest „pełnoetatową żoną, mamą i fizjoterapeutką”. W swoich wpisach porusza zagadnienia związane z rozwojem psychoruchowym dziecka od narodzin, daje rozmaite wskazówki, jak ów rozwój wspierać oraz dzieli się historiami z życia sześcioosobowej rodziny.

Małgorzata Paleczny jest aktywna również w mediach społecznościowych – na Instagramie obserwuje ją ponad 25 tys. osób.

Post udostępniony przez  Małgorzata Paleczny (@mama_fizjoterapeuta) Kwi 7, 2020 o 4:31 PDT

    Sprawdź powiązane tematy

    Posłuchaj podcastów stworzonych przez mamy dla mam!

    Sprawdź