Szlaczki dla 4-latki – jakie?/fot. iStock Szlaczki dla 4-latki – jakie?/fot. iStock

Szlaczki dla 4-latki – jakie?

Nie ma chyba wśród nas nikogo, kto nie znałby i sam w dzieciństwie nie rysował szlaczków. Szlaczki dla dzieci 4-letnich oraz starszych to doskonały trening motoryki małej i wprawka przed nauką pisania literek i cyferek. Jakie wybrać szlaczki dla dzieci 4-letnich i czy dbać, by maluch rysował je starannie?

Spis treści:

Czemu dzieci powinny rysować szlaczki?

Warto pamiętać, żeby szlaczki dostosowywać do wieku i umiejętności malucha. Szlaczki dla 4-latki i 4-latka to wciąż proste i dość duże wzory. Z wiekiem możemy proponować dziecku coraz mniejsze i bardziej skomplikowane, a nawet tematyczne!

Szlaczki można przygotować dziecku samodzielnie, kupić w kolorowych książeczkach lub znaleźć w Internecie w wersji do druku. Ważne jest, by zwrócić uwagę na wspomniany stopień trudności. Szlaczki dla dzieci 4-letnich będą odpowiednio oznaczone, jednak dobrze jest przyjąć, że informacja o wieku jest jedynie sugestią. Bywają bowiem czterolatki tak sprawne manualnie, że świetnie poradzą sobie nawet ze szlaczkami dla zerówkowiczów lub… odwrotnie. Dlatego szlaczki dla 4-latki do drukowania lub znalezione w książeczkach mogą pasować niejednemu sześciolatkowi. Warto jednak w tym drugim przypadku pracować z maluchem częściej i więcej, zwiększając stopniowo poziom trudności zadań.

Podobnie jak dla starszych, szlaczki dla dzieci 4-letnich są ważnym elementem rozwoju. Co daje taka aktywność?

  1. Kształtuje zdolności manualne, przydatne na późniejszym etapie przy nauce pisania literek i cyferek.
  2. Ćwiczy motorykę małą, czyli ruchów o mniejszym zakresie, głównie dłoni i palców, które wymagają skupienia, koncentracji i precyzji.
  3. Pomaga w koordynacji ręka-oko.
  4. Uczy prawidłowego trzymania przyborów piśmienniczych.

Szlaczki dla dzieci 4-letnich to także lekcja cierpliwości i koncentracji. Wielu maluchom rysowanie pomaga się wyciszyć. Jednocześnie jednak dzieci w tym wieku wciąż są wulkanami energii, więc nie dziwmy się, że stosunkowo szybko nudzi je siedzenie przy biurku i rysowanie wzorków. Niemniej jednak warto poświęcać tym aktywnościom uwagę. Nawet niedługie, ale regularne zaangażowanie ma szansę nie tylko sprawić, że szlaczki dla 4-latki staną się ważnym i ciekawym elementem dnia, ale również pozytywnie wpłyną na trening małych rączek.

Czy szlaczki trzeba robić starannie?

Czteroletnie dziecko to tzw. żywe srebro. Wszędzie go pełno: eksperymentuje, doświadcza, próbuje i przede wszystkim… chce być samodzielne. Nie tylko wiążąc buty czy używając noża i widelca, ale również podczas wykonywania prac plastycznych. Szlaczki dla dzieci 4-letnich początkowo stanowią wyzwanie, dlatego wybierajmy te prostsze i pozwalajmy robić je maluchowi po swojemu. Stopniowo będzie ćwiczył nie tylko rączkę, ale też wspomnianą koncentrację, która sprawi, że szlaczek coraz rzadziej będzie odjeżdżał od wyznaczonej linii.

Można i warto jednak wspierać dziecko w nauce rysowania szlaczków. Jak? Należy pamiętać o czterech prostych krokach.

  1. Prawidłowy chwyt. Ołówek należy trzymać trzema palcami: kciukiem, placem wskazującym i środkowym. Jednocześnie palce te nie mogą dotykać kartki papieru. Jeśli zauważymy, że maluch przekręca rączkę – po prostu go poprawmy. To ułatwi pracę nad szlaczkami.
  2. Siła chwytu. Jeśli maluch ściska ołówek, pokażmy mu, że nie jest to niezbędne. Palce powinny trzymać przyrząd do pisania pewnie, ale bez większego wysiłku.
  3. Docisk ołówka. Zbyt silny może nawet przedziurawić kartkę! Pokażmy maluchowi, że wystarczy lekkie dociśnięcie, by pozostał ślad. Używanie zbyt dużej siły zmęczy rączkę, a szlaczki dla 4-latki będą kojarzyć się z ciężką fizyczną pracą. A tej przecież nikt z nas chyba nie lubi…
  4. Precyzyjne wskazówki. Wytłumaczmy dziecku dokładnie, na czym polega jego zadanie – w którą stronę zakręcają szlaczki i od której strony kartki należy rozpocząć ich rysowanie. Popatrzmy przez chwilę, czy wszystko jest dla malca jasne i jeśli idzie mu całkiem nieźle, zostawmy go z zadaniem. Szlaczki dla dzieci 4-letnich bywają wyzwaniem, dlatego pozwólmy się skupić i nie przeszkadzajmy nadmiernie. Koniecznie chwalmy końcowy efekt!

Szlaczki dla dzieci 4-letnich nie powinny być nowym rodzajem aktywności. Większość dzieci w tym wieku zna już zasady i wcześniej ćwiczyło w ten sposób rączkę. Zmieni się pewnie jednak stopień trudności zadań. Warto pamiętać, że im wcześniej maluchy zaczną takie ćwiczenia, tym łatwiej będzie im przejść do właściwego etapu nauki pisania.

Jakie szlaczki będą dobre dla 4-latki?

Najlepsze szlaczki dla dzieci 4-letnich wciąż powielać będą znany z wcześniejszych etapów rozwoju schemat rysowania po śladzie. Niektóre bowiem trzylatki powoli interesują się takimi zadaniem, jednak czwarty rok życia jest momentem, w którym warto zainteresować się tą aktywnością bardziej.

Szlaczki dla dzieci 4-letnich będą więc polegały na łączeniu maleńkich kropeczek według powtarzalnego schematu. Powtarzając rysowanie prostych kształtów, stopniowo kropeczki mogą być coraz bardziej oddalone od siebie, z czasem kropeczki zostaną zastąpione przez pojedynczo zaznaczone w strategicznych miejscach punkty, aż wreszcie dziecko będzie w stanie samo powielić wzór, mieszcząc się jedynie w wyznaczonych w tym celu liniach. 

Jakie wzory, jeśli chodzi o szlaczki dla dzieci 4-letnich, będą odpowiednie?

  • Kreski i zygzaki, czyli najprostsze z możliwych. Wymagają prowadzenia pisaka na krótkich odcinkach.
  • Szlaczki w kształcie litery „U”. Uczą ciągłego prowadzenia ołówka po kartce i zmiany kierunku rysowania. To też trening przygotowujący do pisania kształtnych łuków, a w przyszłości literek i cyfr zawierających zaokrąglenia. 
  • Zygzaki i trójkąty. Ślady z ostrymi zwrotami przygotowują rękę do kreślenia liter i cyfr o ostrych kątach.
  • Figury geometryczne. To nie tylko wstęp do nauki matematyki, nauka nazw najprostszych figur geometrycznych, ale również trening form zamkniętych, czyli sytuacji, w której rysowanie zaczyna się i kończy w tym samym punkcie. 

To podstawy, które stopniowo można dziecku urozmaicać – wprowadzać chorągiewki, linie proste, krzywe oraz laseczki różnych rozmiarów. Na dalszym zaś etapie szlaczki dla dzieci 4-letnich mogą zawierać połączone ze sobą kształty. To jednak na etapie, gdy maluch opanuje rysowanie każdego z kształtów z osobna. Warto jednak pokazać dziecku, że szlaczki i rysowanie najróżniejszych kształtów to wstęp do tworzenia rysunków prawdziwych przedmiotów.

    Sprawdź powiązane tematy

    Posłuchaj podcastów stworzonych przez mamy dla mam!

    Sprawdź